20. 2. 2019

MEDIA NEWS

MEDIA NEWSČiernohorská polícia zadržala deväť osôb podozrivých v prípade streľby na investigatívnu novinárku Oliveru Lakičovú, ku ktorej došlo v máji 2018. S odvolaním sa na utorkové vyhlásenie miestnej polície v Podgorici o tom informovala agentúra AFP.
Ako uviedli predstavitelia polície, deväť zadržaných osôb, časť z ktorých zatkli v zahraničí, je pravdepodobne súčasťou "zločineckej skupiny". Osoby sú podozrivé z toho, že "pripravili" plán útoku a "vážne zranili" Lakičovú.
Novinárka, ktorá sa vo svojej investigatívnej práci venovala najmä organizovanému zločinu, utrpela pri útoku strelné poranenie nohy.
Lakičová je dlhoročnou redaktorkou denníka Vijesti kritizujúceho najmä súčasného čiernohorského prezidenta a bývalého premiéra Mila Djukanoviča.
Obeťou útoku sa novinárka stala už v roku 2012, keď ju fyzicky napadol muž, ktorého polícia neskôr zadržala. Vzhľadom na výhražné odkazy, ktoré Lakičová v súvislosti so svojou prácou dostávala, žila takmer tri roky pod policajnou ochranou.
Ako uviedla AFP, v Čiernej Hore sa od roku 2004 stala terčom podobných útokov viac ako desiatka novinárov. 


Organizátori Pesničkovej súťaže Eurovízie zverejnili v utorok ceny vstupeniek na toto medzinárodné podujatie, ktoré sa bude konať v máji v izraelskom Tel Avive.
Najlacnejšie vstupenky na finále stoja 1150 šekelov (280 eur), zatiaľ čo za najdrahšie VIP vstupenky zaplatia záujemcovia až 2000 šekelov (488 eur), cituje miestnych organizátorov tlačová agentúra AFP.
Minulý rok, keď sa súťaž konala v portugalskom Lisabone, sa cena vstupeniek na finále pohybovala od 35 do 299 eur.
Vstupenky na semifinále v Tel Avive stoja od 750 do 1250 šekelov (183 až 305 eur), na semifinálovú skúšku od 350 do 1000 šekelov (85 až 244 eur) a na finálovú skúšku od 500 do 1250 šekelov (122 až 305 eur). Hovorca izraelských organizátorov sa k vysokým cenám vstupeniek bezprostredne nevyjadril.
Dôvod vysokých cien je podľa AFP kombinácia vysokých nákladov na život v Izraeli a roztržky medzi vládou židovského štátu a organizátormi ohľadom financovania tejto súťaže.
Podľa miestnych médií vláda odmietla poskytnúť dodatočné zdroje verejnoprávnej vysielacej spoločnosti KAN, súhlasila však s pôžičkou 70 miliónov šekelov (17 miliónov eur). Spoločnosť bude musieť preto na pokrytie zvyšných nákladov použiť svoj riadny rozpočet. Termín začiatku predaja vstupeniek ešte nezverejnili.
Pesničková súťaž Eurovízie 2019 sa uskutoční v Izraeli po vlaňajšom víťazstve izraelskej speváčky Netty Barzilaiovej, ktorá si ho vydobyla piesňou Toy. Išlo o štvrté víťazstvo Izraela v tejto súťaži - po ročníkoch 1978, 1979 a 1998.

Copyright © TASR 2019