1. 7. 2019

MEDIA NEWS


MEDIA NEWSLíder vládnej strany Jednotné Rusko a premiér Dmitrij Medvedev apeloval na svojich spolustraníkov, aby podporovali investigatívnu žurnalistiku, a navrhol organizovať súťaž o najlepší investigatívny článok.
V článku zverejnenom v pondelok v denníku Izvestija pritom Medvedev zdôraznil, že táto podpora sa týka práce skutočných investigatívnych novinárov, "nie tých, ktorí vyrábajú a šíra falošné správy".
V článku, ktorý vyšiel krátko pred zjazdom vládnej strany, Medvedev vyzval spolupracovníkov, aby "sa naučili komunikovať a spolupracovať" s investigatívnymi novinármi.
Žiada tiež členov strany, aby podporovali "externých kontrolórov" - médiá, blogerov, občianskych aktivistov, ktorí šíria informácie na sociálnych médiách.
"S tými, ktorí skutočne odhaľujú akútne problémy, zápasia s nespravodlivosťou a porušovaním zákona, musíte budovať úzke partnerstvá," apeloval Medvedev.
Vo svojom článku priznáva, že Jednotné Rusko zažíva zo strany občanov krízu dôvery. Poukázal na to, že "nadutosti a chrapúnstva" môžu stranu zbaviť práve vnútorné a vonkajšie kontrolné mechanizmy vrátane článkov v médiách.
V uplynulých týždňoch v Rusku rezonoval prípad zadržania investigatívneho novinára Ivana Golunova, ktorý pracuje pre spravodajský portál Meduza.
Zadržaný bol na základe podozrenia z prechovávania drog. Tie sa našli nielen uňho pri zadržaní, ale aj v jeho byte. Novinár tvrdí, že drogy mu policajti podhodili. Je tiež presvedčený, že ide o pomstu za jeho investigatívne články, ktoré sa týkali biznisu v pohrebných službách.
Na Golunovovu podporu sa spustila mohutná kampaň, ktorej dôsledkom bolo, že trestného stíhanie voči nemu bolo ukončené. Príslušné úrady teraz naopak vyšetrujú konanie policajtov zasahujúcich pri Golunovovom zadržaní.
Maďarská krajne pravicová strana Naša vlasť (Mi Hazánk) iniciuje zriadenie parlamentného výboru na preverenie politiky mazania údajov na Facebooku. Podľa agentúry MTI o tom v pondelok informovala podpredsedníčka strany a poslankyňa parlamentu Dóra Dúróová.
Cieľom tejto iniciatívy je podľa nej dosiahnuť zosúladenie fungovania tejto sociálnej siete s maďarskými zákonmi a európskou reguláciou ochrany osobných údajov.
V súčasnosti funguje Facebook v podstate živelne, konštatovala Dúróová a dodala, že konto predsedu strany Lászlóa Toroczkaiho, ktorý má vyše 200.000 priaznivcov, Facebook bez akéhokoľvek varovania vymazal.
Stalo sa tak pred voľbami do Európskeho parlamentu (EP), čo podľa nej ovplyvnilo aj výsledky volieb. "Ak by volilo Našu vlasť o 200.000 voličov viac, mohli sme získať v EP mandát," povedala Dúróová. Zdôraznila, že ide o medzinárodný trend, pretože je zrejmé, že Facebook podobným spôsobom vymazal účty mnohých pravicových politikov a organizácií.


Copyright © TASR 2019