29. 4. 2021

MEDIA NEWS

MEDIA NEWS


Two Spanish journalists killed in eastern Burkina Faso | RSF
Dvaja občania Španielska prišli o život pri útoku ozbrojencov na východe afrického štátu Burkina Faso, oznámil v utorok španielsky premiér Pedro Sánchez.
"Najhoršia správa sa potvrdila. Sústrasť príbuzným a priateľom Davida Beriaina a Roberta Fraileho, ktorí boli zavraždení v Burkine Faso," napísal na Twitteri Sánchez. Zároveň ocenil tých, ktorí rovnako vykonávajú odvážnu a zásadnú žurnalistiku z konfliktných zón, píše agentúra AFP.
Španielska ministerka zahraničných vecí Arancha Gonzálezová Layová podľa agentúry AP uviedla, že obaja španielski novinári spolu s írskym občanom zmizli počas pondelkového útoku ozbrojencov neďaleko národného parku. K útoku došlo v regióne Fada N'Gourma-Pama.
Novinári v Burkine Faso pracovali na dokumentárnom filme zameranom na boj miestnych úradov proti pytliactvu, ako aj na komunity tamojších obyvateľov žijúcich v parku. V čase útoku podľa ministerky cestovali s vojenskou hliadkou.
Írske ministerstvo zahraničných vecí nepotvrdilo, či je treťou obeťou ich občan, ale uviedlo, že spolupracuje s miestnymi úradmi.
K útoku sa vo zvukovej nahrávke údajne prihlásili militanti napojení na teroristickú sieť al-Káida, známi pod skratkou JNIM, a odnož džihádistickej organizácie Islamský štát (IS). "Zabili sme troch belochov," uvádza sa v nahrávke, ktorú mala k dispozícií AP.

Copyright © TASR 2021

 BAFTA: Home of the British Academy of Film and Television ArtsNomináciám na britské televízne ceny BAFTA vládne antológia Sekerka (2020) uznávaného filmára Stevea McQueena. Séria piatich televíznych filmov, ktorá približuje život v komunite londýnskych imigrantov od šesťdesiatych do osemdesiatych rokov minulého storočia, si vyslúžila 15 nominácií na ceny Britskej akadémie filmových a televíznych umení.

McQueen má nomináciu v režisérskej kategórii, John Boyega, Letitia Wright, Shaun Parkes, Malachi Kirby a Micheal Ward si vyslúžili nominácie za herecké výkony a Sekerka z produkcie BBC sa uchádza aj o trofej pre najlepší miniseriál.

Kráľovská dráma Koruna (2016) má v hre desať nominácií, vrátane kategórie najlepší dramatický seriál. Za herecké výkony v projekte z produkcie Netflixu nominovali Josha O'Connora, Tobiasa Menziesa a Helenu Bonham Carter.

Ďalšími povšimnutiahodnými titulmi sú Môžem ťa zničiť (2020) s ôsmimi nomináciami či Normálni ľudia (2020) so siedmimi.

Trofeje rozdajú počas dvoch ceremoniálov - najprv 24. mája v technických kategóriách a následne 6. júna zvyšok v televíznom prenose.

Generálna tajomníčka Rady Európy Marija Pejčinovičová Buričová vyzvala vlády európskych štátov, aby preukázali silnejšiu politickú vôľu chrániť novinárov a nezávislú žurnalistiku s cieľom zastaviť zhoršenie slobody médií na kontinente. Informovala o tom Rada Európy.

„Sloboda médií je podstatný pilier našich demokracií, ktorý sa až príliš často považuje za samozrejmosť. Rešpektovanie slobody médií je v mnohých krajinách na ústupe. V ostatných rokoch sme svedkami nárastu počtu prípadov násilia a zastrašovania novinárov," vyhlásila Pejčinovičová Buričová.

Počas pandémie ochorenia COVID-19 sa podľa nej vyskytlo mnoho správ o násilí voči novinárom, ako aj o cenzúre a represáliách za spochybňovanie vládnych politík. Kvalitné médiá zároveň čelia vážnym ekonomickým problémom a mnoho novinárov pre pandémiu prišlo o prácu.

"Je čas pripomenúť, že štáty majú povinnosť zabezpečiť, aby novinári mohli vykonávať svoju prácu bez násilia a zastrašovania,“ doplnila 58-ročná chorvátska politička.

Ako dodala, Rada Európy je pripravená podporiť svoje členské štáty pri vytváraní a propagácii prostredia, v ktorom môžu plniť svoju úlohu pluralitné, rozmanité a nezávislé médiá a prispievať k posilňovaniu demokracie.

 

©2021, Autorské práva SITA a.s a uvedené agentúry. Všetky práva vyhradené. Opätovné vydanie alebo rozširovanie obsahu tejto správy bez predchádzajúceho písomného súhlasu SITA a.s. a uvedených agentúr je výslovne zakázané.