8. 9. 2021

MEDIA NEWS


MEDIA NEWS


Brazílsky prezident Jair Bolsonaro vydal dekrét, ktorým chce sťažiť mazanie príspevkov a účtov zo strany prevádzkovateľov sociálnych sietí. V utorok o tom informovala agentúra AFP. Správa prišla v deň, keď sú v brazílskom hlavnom meste ohlásené zhromaždenia priaznivcov aj odporcov prezidenta.
Bolsonaro uviedol, že nový výnos prijal, aby ochránil slobodu slova. Pred zmazaním príspevku alebo účtu by mali firmy užívateľovi riadne vysvetliť, prečo chcú k tomuto opatreniu pristúpiť. Nie je však jasné, ako bude nová norma fungovať v praxi. Nové pravidlá sa budú vzťahovať len na veľké sociálne siete, ktoré majú v Brazílii aspoň desať miliónov užívateľov.
"Toto provizórne opatrenie výrazne bráni našej schopnosti obmedziť zneužívanie našich platforiem... Súhlasíme s právnymi expertmi a odborníkmi, ktorí vnímajú toto opatrenie ako porušenie ústavných práv," povedal pre AFP hovorca sociálnej siete Facebook.
V uplynulých mesiacoch Facebook zmazal niekoľko príspevkov od brazílskeho prezidenta a jeho priaznivcov. Podobný krok podnikol aj portál YouTube. Išlo o videá, ktoré obsahovali neoverené alebo nepravdivé informácie o pandémii.
Nový dekrét už nadobudol účinnosť, ale oficiálne ešte musí dokument ratifikovať Kongres.

Nórsky spravodajský server The Barents Observer sa plánuje vo veci dlhodobého blokovania prístupu na svoju webovú stránku ruským regulačným úradom obrátiť na Európsky súd pre ľudské práva (ESĽP). Informovala o tom v utorok agentúra DPA.
"Rusko blokuje stránky nezávislého spravodajského média pôsobiaceho za svojimi hranicami," povedal pre nórsky telerozhlas NRK zakladateľ servera Atle Staalesen.
Dôvodom zablokovania prístupu bol podľa neho článok o homosexuálovi zo Švédska. Muž v rozhovore hovoril o svojich psychických problémoch a pokusoch o samovraždu.
Ruská Federálna služba pre dozor v oblasti telekomunikácií, informačných technológií a masmédií (Roskomnadzor) rozhodla, že predmetný článok porušil ruské zákony tým, že ľudí údajne nabádal na spáchanie samovraždy. Stránky nórskeho servera blokuje Roskomnadzor na území Ruska od roku 2019.
Nórsky server sa v tejto veci už dávnejšie obrátil na ruský súd, no neúspešne. Prípadom sa teraz bude zaoberať ESĽP so sídlom v Štrasburgu.
Podľa nórskeho portálu verdikt ruského súdu porušuje článok 6 európskeho Dohovoru o ochrane ľudských práv a základných slobôd, ktorý sa týka slobody tlače.
The Barents Observer, ktorý vlastnia jeho zamestnanci, sa vo svojich článkoch podrobne zameriava na ruskú spoločnosť, politiku a ekonomiku. Texty publikuje v angličtine a ruštine. Redakcia sídli v meste Kirkenes ležiacom neďaleko nórsko-ruských hraníc
.


Copyright © TASR 2021
Viacero významných európskych spravodajských webstránok sa stalo terčom prokremeľskej propagandistickej a dezinformačnej kampane. Vyplýva to z novej správy britských výskumníkov, o ktorej informuje spravodajský portál Euronews. Podľa výskumníkov, ktorí sa problematike venovali, je to veľká operácia za účelom získania vplyvu prostredníctvom čitateľských diskusií pod článkami. Terčom kampane bolo 32 médií v 16 krajinách, medzi nimi napríklad britské Daily Mail a The Times, nemecké Der Spiegel a Die Welt, francúzske noviny Le Figaro či talianske La Stampa.
Tím odborníkov z Výskumného ústavu kriminality a bezpečnosti Cardiffskej univerzity tvrdí, že kampaň systematicky manipuluje západné médiá zverejňovaním proruských alebo protizápadných komentárov k článkom týkajúcim sa Ruska. Výskumníci identifikovali 242 takýchto článkov. Komentáre neskôr použili rusky hovoriace médiá ako základ pre svoje správy o politických udalostiach a informovali o nich aj ďalšie okrajové médiá, ktoré sú známe šírením dezinformácií a propagandy.
Niektoré komentáre mali na platformách, ktoré umožňujú hlasovanie alebo funkciu „páči sa“, neobyčajne vysokú podporu, čo naznačuje snahy prezentovať tieto komentáre ako reprezentatívnu ukážku verejnej mienky.
Západné bezpečnostné služby niektoré z daných komentárov spájajú s ruskými spravodajskými agentúrami.
Kontá, ktoré zverejňovali proruské komentáre, pritom opakovane menili svoje osobnosti a lokalitu, zistili tiež výskumníci.
Riaditeľ spomenutého ústavu Martin Innes vysvetlil, že odhalená kampaň je obzvlášť významná pre jej medzinárodný rozsah a sofistikovanú manipuláciu médií. „Zmocnením sa sekcií s komentármi západných mediálnych značiek bola schopná prezentovať svoju propagandu ako ukážku mainstreamového názoru," uviedol s tým, že médiá, ktoré skúmali, sú obzvlášť zraniteľné voči takémuto druhu manipulácie.

©2021, Autorské práva SITA a.s a uvedené agentúry. Všetky práva vyhradené. Opätovné vydanie alebo rozširovanie obsahu tejto správy bez predchádzajúceho písomného súhlasu SITA a.s. a uvedených agentúr je výslovne zakázané.