10. 9. 2021

MEDIA NEWS

MEDIA NEWS

Two Afghan journalists detained, severely beaten by Taliban for covering  women's protests 
Dvaja afganskí novinári boli v stredu na policajnej stanici zbití po tom, čo ich na proteste za práva žien v Kábule zadržali členovia militantného hnutia Taliban. Oznámil to vo štvrtok šéfredaktor investigatívnych novín Etilaat Roz, píše agentúra Reuters.
Zakladateľ a šéfredaktor spomenutých novín Zakí Darjabí na sociálnych sieťach zdieľal fotografie dvoch reportérov, na ktorých je vidieť obrovské červené podliatiny na chrbte a nohách jedného z nich, pričom druhý utrpel podobné zranenia na ramene a rukách. Na obrázkoch, ktorých pravosť overila agentúra Reuters, mali obaja muži na tvári modriny a rezné poranenia.
"Piatich kolegov držali v zadržiavacom stredisku vyše štyroch hodín... a dvaja z nich boli zbití a brutálne mučení," povedal Darjabí. Dodal, že následne ich prijali do nemocnice, kde im lekári odporučili dvojtýždňový odpočinok.
Jeden z úradujúcich ministrov Talibanu, ktorý odmietol byť identifikovaný, uviedol, že nová vláda tento incident vyšetrí.
Taliban, ktorý 15. augusta ovládol hlavné mesto Afganistanu Kábul, prisľúbil, že médiám umožní naďalej pracovať a bude rešpektovať ľudské práva. Počas predošlej vlády Talibanu v rokoch 1996-2001 v krajine nepôsobili nijaké nezávislé médiá a internet bol len vo svojich počiatkoch. Posledných 20 rokov médiá v krajine prosperovali i vďaka západným donorom. Odkedy sa Taliban dostal opäť k moci, sa však mnohí novinári sťažujú na útoky voči nim a niektorí z nich uviedli, že nemohli pokračovať vo svojej práci.


Poľský Senát rokuje o návrhu zákona o médiách

Poľský Senát vo štvrtok odmietol spornú novelu mediálneho zákona, ktorá by umožňovala vlastníctvo médií v Poľsku iba subjektom sídliacim v krajinách Európskeho hospodárskeho priestoru (EHS), informovala agentúra AP.
V stočlennom Senáte, v ktorom má tesnú prevahu opozícia, hlasovalo proti zákonu 53 poslancov, 37 bolo za a traja sa zdržali.
Senát však nemá právomoc legislatívu úplne zastaviť. Tá sa môže vrátiť do dolnej komory parlamentu (Sejmu), pričom však na jej schválenie bude potrebná absolútna väčšina hlasov. Ak tam prejde, potom pôjde na podpis prezidentovi Andrzejovi Dudovi. Ten však už avizoval, že ho bude vetovať z obáv o slobodu podnikania a prejavu a tiež o vzťahy so zahraničnými partnermi. Upozornil, že zákon je "sporným riešením, ktoré je pre USA nepochopiteľné".
V tejto chvíli nie je jasné, či sa vládnej strane Právo a spravodlivosť (PiS) vôbec podarí pretlačiť zákon v Sejme, keďže vládnu koalíciu odvtedy opustilo niekoľko poslancov. Za novelu v auguste hlasovalo 228 poslancov Sejmu, 216 bolo proti a desať sa zdržalo.
Podľa návrhu zákona subjekty vlastniace médiá v Poľsku nesmú byť závislé od spoločností či osôb registrovaných mimo EHS. Opozícia tento zákon vníma ako útok na súkromnú televíziu TVN24, ktorá je kritická voči vláde a vlastní ju americká spoločnosť Discovery prostredníctvom subjektu registrovaného v Holandsku.
Vláda však tvrdí, že zákon má zamedziť šíreniu vplyvu Ruska a Číny.
Americký minister zahraničných vecí Antony Blinken v auguste vyjadril svoje "hlboké znepokojenie" z predmetného návrhu zákona. Podľa Blinkena legislatíva "značne oslabí mediálne prostredie, ktoré poľskí občania tak dlho budovali".

Copyright © TASR 2021