10. 9. 2021

Zomrel Michael Constantine

Zomrel Michael Constantine


Michael Constantine, Father in 'My Big Fat Greek Wedding,' Dies at 94 - The  New York Times 

 Vo veku 94 rokov zomrel americký herec Michael Constantine, ktorý sa celosvetovo preslávil vďaka filmovej komédii Moja tučná grécka svadba a v nej rolou otca, čo liečil veľa neduhov liehovým prostriedkom na leštenie okien.
Constantine zomrel 31. augusta vo svojom dome v Readingu v americkom štáte Pensylvánia. Správu zverejnenú rodinou potvrdila vo štvrtok pre agentúru AP aj hercova agentka Julia Buchwaldová.
Počas svojej kariéry Constantine účinkoval vo viacerých televíznych seriáloch. Zlom v jeho kariére nastal, keď dostal úlohu riaditeľa školy v televíznom seriáli Miestnosť 222. Za svoj výkon v ňom získal v roku 1970 cenu Emmy za najlepší herecký výkon vo vedľajšej úlohe.
Preslávil sa však svojou prácou v komédii Moja tučná grécka svadba z roku 2002. Ide o príbeh Američanky s gréckym pôvodom – Touly –, ktorá sa zamiluje do anglosaského protestanta Iana Millera z vyššej strednej vrstvy.
Rolu Toulinho otca, Gusa Portokalosa, si potom Constantine zopakoval aj v televíznom seriáli Môj tučný grécky život, ako i v pokračovaní filmu Moja tučná grécka svadba 2 z roku 2016.
Ako pripomenula agentúra AP, film Moja tučná grécka svadba sa stal najlepšie zarábajúcou romantickou komédiou všetkých čias – zarobil 241,4 milióna dolárov.
Film nakrútili podľa divadelnej hry spisovateľky a herečky Nie Vardalosovej, ktorá stvárnila postavu Touly, a za päť miliónov dolárov ho produkovali Tom Hanks a Rita Wilsonová.
Vardalosová vo svojom tvíte vzdala hold filmovému Gusovi Portokalosovi, keď napísala, že "hrať s ním znamenalo aj príval lásky a zábavy. Tento muž, vďaka ktorému Gus ožil, mi bude vždy drahý. Vďaka nemu sme sa toľko nasmiali. Teraz si zaslúži odpočinok".
Agentúra AP poznamenala, že Constantine bol potomkom gréckych prisťahovalcov a zrejme aj vďaka svojej skúsenosti z vlastnej rodiny bol v role svojrázneho otca taký autentický.

 

Zdroj: TASR