8. 7. 2022

HOAX: Odpadky nezanechali klimatickí aktivisti, ale priaznivci Billie Eilish

HOAX: 

 


 
Odpadky nezanechali klimatickí aktivisti, 
ale priaznivci Billie Eilish


Koncom júna 2022 zdieľalo viac ako tisíc slovenských používateľov Facebooku fotografiu ulice plnej odpadkov s tvrdením, že ide o neporiadok, ktorý po sebe zanechali účastníci klimatického protestu konaného 19. júna v Rotterdame. V skutočnosti je na fotografii zachytený priestor neďaleko štadióna v Amsterdame pred koncertom americkej speváčky Billie Eilish. Fotografia bola pritom na internete zverejnená o deň skôr, ako sa konal rotterdamský pochod za klímu. TASR na dezinformácie upozorňuje v spolupráci s tlačovou agentúrou AFP.
Na základe vizuálnych prvkov z fotografie sa dá podľa agentúry AFP overiť, že snímka zachytáva priestore pred štadiónom Johan Cruijff Arena v Amsterdame. Agentúra sa opiera aj o tvrdenie používateľa Twitteru Chrisa Osiecka, ktorý identickú fotografiu s odpadkami videl na tejto sociálnej sieti 18. júna 2022. Americká speváčka Billie Eilish mala koncert práve v tento deň v hale Ziggo Dome nachádzajúcej sa neďaleko amsterdamského štadióna.
Rovnakú scénu s neporiadkom zdieľali na Twitteri aj iní používatelia. Jedna z používateliek zdieľala pohľad na ulicu z iného uhla a vo svojom príspevku spomína Billie Eilish. Aj používateľ s menom @RensKatyCatP uverejnil takmer rovnakú fotografiu s odpadkami. Pre agentúru AFP potvrdil, že fotografia vznikla v Amsterdame pred koncertom americkej speváčky. Agentúre zaslal snímku obrazovky mobilného telefónu s viditeľnými metadátami fotografie, ktoré potvrdzujú miesto a čas vzniku snímky.


Zdroj TASR