30. 8. 2022

MEDIA NEWS

MEDIA NEWS 
 Matan a tiros a los periodistas Leiner Montero y Dilia Contreras en el  norte de Colombia | La Nación

Dvoch novinárov zabili v nedeľu útočníci na motocykli v severnej časti Kolumbie. Informovala o tom agentúra AFP s odvolaním sa na miestnu políciu.
Obaja zavraždení novinári, 37-ročný Leiner Montero Ortega a 39-ročná Dilia Contrerasová Cantillová, pracovali pre kolumbijský spravodajský web Sol Digital.
Útočníci začali na dvojicu žurnalistov strieľať, keď sa vracali autom z pouličného karnevalu v meste Santa Rosa de Lima, ktorý spravodajsky pokrývali. Spolu s nimi sa v aute nachádzala ešte tretia osoba, ktorá v dôsledku streľby utrpela zranenia.
Doposiaľ nebolo jasné, či atentát súvisel s prácou, ktorú obaja novinári vykonávali.
Kolumbia je považovaná za jednu z najnebezpečnejších krajín Južnej Ameriky, čo sa týka bezpečnosti pracovníkov médií.
V období od roku 1977 do roku 2014 - v čase občianskej vojny v Kolumbii - tam bolo podľa údajov tamojšej vlády zabitých 152 pracovníkov médií. Odvtedy sa síce situácia v krajine zlepšila, stále tam však dochádza k útokom a násiliu voči novinárom. 

Putin označil vraždu Darie Duginovej za opovrhnutiahodnú a brutálnu -  Hlavné správy
Ruskí vyšetrovatelia v pondelok oznámili, že údajne identifikovali ďalšieho podozrivého Ukrajinca zapojeného do zabitia prokremeľskej novinárky Darie Duginovej. TASR informuje na základe správ agentúr AP a DPA.
Duginová (29), ktorá je dcérou nacionalistického ideológa Alexandra Dugina, zahynula 20. augusta na predmestí Moskvy pri výbuchu auta. Ruská Federálna bezpečnostná služba (FSB) obvinila z prípravy tohto činu ukrajinské špeciálne služby. Kyjev to však odmieta.
FSB v pondelok uviedla, že druhým podozrivým je 44-ročný Bohdan Cyhanenko, ktorý do Ruska pricestoval 30. júla cez Estónsko. Cyhanenko podľa FSB pomáhal pri príprave činu a následne Rusko opustil.
Moskva už predtým vyhlásila, že ako hlavnú podozrivú identifikovala ukrajinskú občianku Nataľu Vovkovú, ktorá prišla do Ruska pred mesiacom. Podľa FSB si prenajala byt neďaleko Duginovej bydliska v Moskve, aby získala informácie o jej denných aktivitách a pripravila vraždu. Po výbuchu bomby na podvozku pod sedadlom vodiča, ktorú podľa predchádzajúcich správ odpálili na diaľku, odišla Vovková aj s 12-ročnou dcérou do Estónska autom s vymeneným evidenčným číslom, vyhlásila FSB.
Cyhanenko údajne hlavnej podozrivej pomohol vybaviť falošný občiansky preukaz a tiež falošné poznávacie značky auta, ktoré údajne patrili kazašskej občianke. Mal jej tiež poskytnúť pomoc pri zaobstaraní výbušného zariadenia, ktoré bolo nastražené pod Duginovej vozidlo. FSB uviedla, že Vovková na vstup do Ruska použila poznávaciu značku separatistickej Doneckej ľudovej republiky, v Moskve si ju vymenila za kazašskú a keď pricestovala do Estónska vymenila ju za ukrajinskú.
Zosnulá Duginová súhlasila verejne vyjadrila podporu ruskej invázii na Ukrajine. Súhlasila aj s imperiálnymi myšlienkami svojho otca, ktorý dlhodobo obhajuje zjednotenie ruskojazyčných a iných území vrátane Ukrajiny. Navrhol aj nové eurázijské impérium "od Dublinu po Vladivostok" pod vedením Moskvy.

 

Copyright  © TASR 2022