2. 8. 2022

MEDIA NEWS

MEDIA NEWS


Rusko by malo kompletne okupovať Gruzínsko - Správy RTVS 

Na účte ruského exprezidenta Dmitrija Medvedeva na sociálnej sieti VKontakte sa objavil príspevok o tom, že Kazachstan je len "umelý štát", ktorý páchal genocídu na Rusoch, a že Gruzínsko pred pričlenením k Rusku v 19. storočí neexistovalo. Medvedevov poradca Oleg Osipov však v utorok oznámil, že účet napadli hackeri, píše agentúra AFP.
Príspevok o spochybňovaní nezávislosti týchto dvoch bývalých sovietskych republík bol krátko po uverejnení zo siete stiahnutý.
"Administrátori siete VKontakte a príslušné orgány sa budú zaoberať tými, ktorí stránku napadli, napísali príspevok a následne ho zmazali," uviedol Osipov.
Medvedev, ktorý v súčasnosti pôsobí ako podpredseda Ruskej bezpečnostnej rady, bol v rokoch 2008–12 prezidentom Ruskej federácie. Od začiatku ruskej invázie na Ukrajinu je Medvedev známy svojimi radikálnymi príspevkami na sociálnych sieťach, ktoré sú namierené proti Západu, píše AFP. 


Francúzsky Senát schválil v 1. čítaní návrh protiteroristického zákona

Francúzsky Senát – horná komora parlamentu – hlasoval v utorok za zrušenie koncesionárskych poplatkov, ktoré musí vo Francúzsku uhrádzať každá domácnosť, kde sa nachádza televízor. TASR správu prevzala od agentúry DPA.
V prospech zrušenia poplatkov hlasovalo 196 poslancov. Podobné hlasovanie sa už uskutočnilo aj vo francúzskom Národnom zhromaždení, dolnej parlamentnej komore.
Verejní poskytovatelia televíznych a rozhlasových služieb budú v budúcnosti finančne podporovaní čiastkou z DPH.
V novele zákona, ktorú Senát schválil pri rovnakej príležitosti, sa uvádza, že nové nariadenie bude v platnosti len do konca roka 2024. Vláda by mala medzičasom predstaviť plán na rozsiahlu reformu mediálneho sektora, ktorá by zahŕňala aj primerané financovanie.
Koncesionárske poplatky vo Francúzsku v súčasnosti predstavujú sumu 138 eur ročne.
Francúzsky prezident Emmanuel Macron už počas svojej predvolebnej kampane vyhlásil, že koncesionárske poplatky plánuje zrušiť.

 Icons of Photography: Annie Leibovitz – The United Nations of Photography

 

Americká fotografka Annie Leibovitzová, ktorá je autorkou fotografie prvej dámy Ukrajiny Oleny Zelenskej na obálke amerického časopisu Vogue, vyzvala vo svojich príbehoch na Instagrame ženy, aby pokračovali vo flashmoboch #SitLikeAGirl (Seď ako dievča). Píše o tom web The New Voice of Ukraine.
Flashmob vznikol v reakcii na vlnu hejtu po zverejnení fotografií Zelenskej. Časť verejnosti, aj ukrajinskej, sa domnieva, že tento pokus Leibovitzovej pripomenúť vojnu Ruska proti Ukrajine bol nepremyslený. Namietajú aj proti póze Zelenskej, ktorá pôsobí príliš "mužsky".
V reakcii na to ukrajinská novinárka Zoja Zvyňackivská spustila flashmob #SitLikeAGirl, v ktorom Ukrajinky vrátane policajtiek, aktivistiek, novinárok a mnohých ďalších napodobňujú pózu Zelenskej. Okrem iného takto chcú zosmiešniť normy správania, ktorých dodržiavanie sa od žien a dievčat očakáva a vyžaduje.
Leibovitzová vo svojom ďalšom príspevku na Instagrame zverejnila hashtag #SitLikeAGirl na čiernom pozadí a potom vyzvala svojich sledovateľov, aby sa tiež pridali a zverejnili vlastné fotografie.
Do flashmobu sa zapojili tisíce žien na Ukrajine aj v zahraničí, informovala v pondelok na Instagrame Zvyňackivská, ktorá dodala, že dosiahla svoj cieľ - "informovať Západ, že v ťažkých vojnových časoch spoločnosť podporuje prvú dámu, využívajúcu všetky príležitosti, aby neúnavne a vytrvalo žiadala od západných partnerov zbrane."
Obálka Vogue a rozhovor s Olenou Zelenskou vyšli v digitálnej podobe pred niekoľkými dňami. Tlačená verzia bude k dispozícii v októbri.
Na ďalšom zábere vidieť Zelenskú v dlhom modrom kabáte vedľa skupiny ukrajinských vojačiek, na dvoch je zachytená s manželom, ukrajinským prezidentom Volodymyrom Zelenským. Ďalšiu fotografiu Zelenskej pri lietadle zničenom ostreľovaním Leibovitzová urobila na letisku v meste Hostomeľ v Kyjevskej oblasti.
Pri fotografiách nechýbajú značky odevov, ktoré má prvá dáma oblečené, pričom všetky sú bez výnimky ukrajinské.
Mnohí používatelia internetu v diskusiách na rôznych platformách napísali, že tento obraz Zelenskej príliš koliduje s vrecami s pieskom a maskovacím oblečením vojačiek a vytvára nenáležitý a podľa niektorých aj urážlivý obraz o súčasnej situácii na Ukrajine.
Ukrajinská prvá dáma sa minulý týždeň v rozhovore pre britskú televíznu stanicu BBC vyjadrila ku kontroverzii, ktorá vznikla po zverejnení fotografií.
"Ešte raz opakujem, že využívam každú príležitosť hovoriť o Ukrajine. Bola to skvelá príležitosť, pretože Vogue čítajú milióny ľudí na celom svete. A bolo mojou povinnosťou hovoriť s nimi priamo," vysvetlila v reakcii na kritiku. , aby sa tak zmiernili zvyšujúce sa životné náklady.

  

Copyright  © TASR 2022