1. 8. 2022

Zomrel Karol Rosmány

Zomrel Karol Rosmány

 Karol Rosmány | Web umenia

Vo veku 84 rokov zomrel koncom minulého týždňa po krátkej a ťažkej chorobe grafický dizajnér, architekt a typograf Karol Rosmány, ktorý je autorom napríklad loga Verejnosti proti násiliu (VPN) či loga Študentského hnutia. Jeho úmrtie pre TASR potvrdil jeho syn Karol Rosmány. Posledná rozlúčka so zosnulým bude v piatok (5. 8.) v bratislavskom krematóriu.
Karol Rosmány sa vo svojej tvorbe venoval predovšetkým knižnej grafike, navrhovaniu značiek a informačných systémov či plagátom. Graficky sa podieľal na vyše troch tisíckach knižných titulov pre vydavateľstvá Tatran, Smena, Slovenský spisovateľ, Mladé letá, Pallas, Pravda, Práca, Veda či Slovenské pedagogické nakladateľstvo. Podľa Slovenského centra dizajnu (SCD) vynikal aj v tvorbe log. Navrhol logá napríklad pre Hotel Kyjev, Technopol, Inchebu, vydavateľstvo Archa, nadáciu Pro Slovakia, v zahraničí pre Fiera Miláno či Oikos Bologna.
Popritom sa venoval aj tvorbe kultúrnych a výstavných plagátov. "Jeho najznámejšou prácou je logo politického hnutia, neskôr politickej strany VPN, ktoré vytvoril na vlastný popud po tom, ako sa zúčastnil na novembrových demonštráciách v roku 1989," približuje SCD na svojom webe s tým, že s grafickým dizajnérom a ilustrátorom Jánom Meisnerom boli pozvaní k tvorbe predvolebnej kampane VPN. Po Nežnej revolúcii pokračoval vo svojej práci grafického dizajnéra vo vlastnej firme.
V roku 2020 mu bola udelená aj Národná cena za dizajn, a to za dlhodobý kultúrny prínos v oblasti dizajnu.


Zdroj: TASR