SLOVAK RADIO NEWS
Slovenský rozhlas bude aj tento rok v strate. Ako Rozhlasovú radu na dnešnom zasadnutí informovala ekonomická riaditeľka a štatutárna zástupkyňa SRo Hilda Gajdošová, plánovaný hospodársky výsledok verejnoprávneho rozhlasu pre tento rok je mínus približne 203,7 mil. korún. Stratu sa podarilo znížiť o približne 60 mil. korún v dôsledku projektu vymáhania dlhov na koncesionárskych poplatkoch, ktorý SRo rozbehol vlani. V súvislosti s tým totiž zároveň narástol počet platiacich koncesionárov, čo čiastočne prispeje k finančnej stabilizácii SRo, konštatovala pre médiá Gajdošová. Aktuálny dlh SRo k marcu sa podľa nej pohybuje približne vo výške 240 mil.
Príjmy rozpočtu SRo by tento rok mali dosiahnuť približne 789 mil. korún a výdavky približne 992 mil. korún, uviedla. SRo od štátu príspevok nedostáva, ale ako upozornila Gajdošová, rôzne rezorty požiadal rozhlas o dotácie na vysielanie programov vo verejnom záujme vo výške približne 74 mil. korún.
Hlavný dôvod zlej finančnej situácie vidí Gajdošová v súčasných legislatívnych pravidlách pre SRo. Situáciu by mohol pomôcť riešiť nový zákon o koncesionárskych poplatkoch, na ktorom sa dohodli SRo, STV a ministerstvo kultúry. Do parlamentu sa však dostane najskôr po júnových voľbách. Rozhlasu by nový zákon ročne mohol priniesť približne 300 až 400 mil. korún navyše, čo by vyrovnalo jeho hospodárenie. Medzi aktuálne úspory SRo patrí medzi iným rozhodnutie zastaviť zahraničné vysielanie na krátkych vlnách a od 1. júla ho presunúť na satelit a internet, čo by malo ročne ušetriť 32 mil. korún. Štát mal na toto vysielanie vlani dať 55 mil. korún, ale podľa Gajdošovej dal len desať mil. korún. Zlepšiť by sa malo aj využívanie peňazí určených na redaktorov SRo vyslaných do zahraničia. Rozhlas chce ich pôsobenie reštrukturalizovať tak, aby mal prostriedky aj na vysielanie redaktorov do oblastí, kde sa aktuálne niečo deje.
Pre finančné problémy SRo neplní všetky svoje záväzky, ktoré má k ochranným autorským zväzom. Zo Slovenským ochranným zväzom autorským (SOZA) nepredĺžil zmluvu. Dôvodom podľa Gajdošovej je, že SRo a SOZA iným spôsobom vypočítali sumu, ktorú by rozhlas mal platiť SOZA. SOZA podľa nej žiada 18 mil. korún ročne a SRo tvrdí, že má nárok na 13 mil. korún. Problém sa bude riešiť na súde. SRo má uzavreté zmluvy aj s ďalšími ochrannými zväzmi ako sú Slovgram, LITA a OZIS, všetkým dlhuje, no dlhy spláca na základe dohodnutého splátkového kalendára, dodala.
Rozpočet v predloženej podobe odporučila Rozhlasovej rade schváliť Dozorná komisia SRo. Rada by však podľa nej mala prehodnotiť programovú štruktúru SRo, keďže rozhlas neustále zaznamenáva pokles počúvanosti. Programový riaditeľ SRo Vladimír Puchala však považuje spájanie programov s počúvanosťou za sporné. Počúvanosť podľa neho ovplyvňujú aj iné médiá a fakt, že sa vypli niektoré vysielače SRo.
Rozhlasová rada po oboznámení sa so stanoviskom Dozornej komisie schválila rozpočet a programový koncept SRo na tento rok. Rada zároveň uložila manažmentu SRo, aby ju mesačne informoval o prijatých rozpočtových opatreniach. Rada by tak mala mať pravidelný mesačný dohľad nad hospodárením SRo. Hlasovanie rady o rozpočte nebolo jednoduché a rozpočet sa podarilo schváliť až po dlhšej diskusii, počas ktorej nebol prvý návrh na schválenie rozpočtu prijatý. Za jeho schválenie napokon hlasovalo osem členov rady, jeden bol proti a traja sa zdržali.