MEDIA NEWS
Erlan Idrissov, kazašský veľvyslanec vo Veľkej Británii, priznal, že sa veľmi dobre zabával na fiktívnom novinárovi Bratovi v jeho najnovšom filme Borat: Nakúkanie do ameryckej kultúry na objednávku slavnoj kazašskoj národa. Tento film rozpútal priam medzinárodný konflikt, keďže tu britský komik Sacha Baron Cohen veľmi nevyberaným spôsobom zosmiešňuje celý Kazachstan. Kazašská vláda sa mu dokonca vyhrážala žalobou a pre istotu pred mesiacom v štvorstranovej prílohe denníka The New York Times prezentovala krásy svojej krajiny. "Úprimne som sa smial na mnohých vtipoch, ale v istých chvíľach som sa nemohol ubrániť pocitu, že ma to i uráža," povedal Idrissov. "Možno je to trošku zložitejšie na pochopenie, ale je to istá výzva." Veľvyslanec sa najviac bavil, keď sa Borat prechádzal v newyorskom metre so živou sliepkou. Baron Cohen si vo filme na mušku okrem Kazachstanu zobral i feministky, homosexuálov, černochov i amerického prezidenta Georgea W. Busha.
Americká speváčka Madonna v utorkovom rozhovore s moderátorkou Oprah Winfrey vyhlásila, že bola prekvapená mediálnou búrkou, ktorá sa rozpútala okolo jej snáh o adopciu 13-mesačného chlapca z afrického Malawi. Za celý rozruch obvinila médiá. Madonna nakrútila rozhovor cez satelit z Londýna, na amerických televíznych obrazovkách by sa mal objaviť už dnes. Bolo to vôbec po prvý raz, čo verejne hovorila o adopcii. Podľa jednej z členiek obecenstva v americkom štúdiu, Madonna vyhlásila, že bola prekvapená správami o otcovi chlapca Yohaneovi Bandovi, ktorý pre novinárov vyhlásil, že netušil, že sa svojho syna Davida vzdáva nadobro. "Povedala, že sa stretla s otcom a dívala sa mu priamo do očí," povedala diváčka Sheryl Lewis. "Potom dodala, že postupovala podľa zákona i podľa ústnej a písomnej dohody." V rozhovore, ktorý sa v utorok objavil v časopise Time Banda vyhlásil, že pre synovo dobro nepodnikne žiadne ďalšie kroky. "Nechcem, aby sa môj syn, ktorý už odišiel, vracal. Zabilo by to jeho budúcnosť," povedal. Madonna vyhlásila, že spolu s manželom Guyom Richiem uvažovali o adopcii už viac ako dva roky.
Madonna po prvý raz odcestovala do Malawi 4. októbra spoločne s manželom, britským režisérom Guyom Ritchiem. Strávili tam osem dní, počas ktorých navštívili niekoľko sirotincov, ktoré speváčka podporuje prostredníctvom svojej charitatívnej organizácie. Chlapec menom David Banda, ktorého sa pár rozhodol adoptovať, prišiel do Londýna minulý týždeň. Vrchný súd v Malawi poskytol Madonne a jej manželovi dočasné povolenie pre adopciu, svoje rozhodnutie však bude musieť ešte právoplatne potvrdiť. Madonna vyhlásila, že pri adopcii postupovala podľa zákona i napriek tomu, že chlapcov otec neskôr uviedol, že netušil, že sa syna vzdáva navždy. Speváčka má dve vlastné deti - deväťročnú Lourdes a šesťročného Rocca.
Panarabská satelitná televízia al-Džazíra si pohnevala ďalšiu z vlád arabských krajín. Tunisko v stredu rozhodlo o zatvorení veľvyslanectva v Katare, kde táto televízia sídli, na protest proti jej údajne neobjektívnemu spravodajstvu. "Tunisko sa rozhodlo zatvoriť veľvyslanectvo v Katare, a to aj napriek úcte a rešpektu, ktoré k tejto krajine prechovávame," oznámilo tuniské ministerstvo zahraničných vecí.
Al-Džazíra si tuniskú vládu zrejme popudila najmä odvysielaním dvoch rozhovorov s exilovým opozičným vodcom Moncefom Marzúkím, ktorý prostredníctvom tejto televízie vyzýval svojich spoluobčanov na ozbrojený odpor voči súčasnej tuniskej vláde.
Vyšetrovanie vraždy známej ruskej novinárky Anny Politkovskej sa sústreďuje na bývalých príslušníkov polície, ktorých novinárka spájala so zločinmi proti civilistom v Čečensku. Píše o tom v stredu ruský denník Kommersant. Noviny citujú nemenované zdroje, podľa ktorých vyšetrovací tím odcestoval minulý týždeň do sibírskeho regiónu Chanty-Mansijsk, kde údajne videli dvoch policajtov hľadaných za zločiny v Čečensku. Úrad generálneho prokurátora sa k informácii nevyjadril.
Politkovskú, ktorá písala o zabíjaní, mučení a iných zločinoch proti čečenským civilistom, zastrelili 7. októbra. Páchateľov pravdepodobne nájomnej vraždy sa zatiaľ nepodarilo nájsť a vražda vyvolala medzinárodné pobúrenie a protesty.
Denník Kommersant uviedol, že Politkovskaja v článku z roku 2001 pripísala zabitie Čečena Zelimchana Murdalova policajtom z regiónu Chanty-Mansijsk, ktorí slúžili v Čečensku a muža zatkli. Jedného z nich, Sergeja Lapina, odsúdili v marci 2005 na jedenásť rokov väzenia za ťažké ublíženie na zdraví u Murdalova a tiež za zneužitie právomoci. Podľa novín agenti federálnej bezpečnostnej služby vypočúvali Lapinovho otca a sestru, a po ôsmich ďalších príslušníkoch
Lapin bol zapletený do mailových hrozieb, ktoré dostala Politkovskaja. V roku 2001 na niekoľko mesiacov pre tieto hrozby odcestovala do Viedne, pričom obvinila Lapina, že sa jej chce pomstiť. Zatkli ho v roku 2002, ale prípad nasledujúci rok uzavreli. Na vražde novinárky sa podľa vyšetrovateľov podieľali traja ľudia, vrátane muža a mladej ženy, ktorí novinárku sledovali a zachytila ich bezpečnostná kamera v obchode, kde nakupovala pred návratom domov v deň svojho zavraždenia.
Emilio Morenatti, vpravo, sa víta s kameramanon Associated Press Yanivom Zoharom
Španielskeho fotografa pracujúceho pre tlačovú agentúru Associated Press, ktorého uniesli v Pásme Gazy, v utorok večer prepustili na slobodu. V zajatí strávil necelý deň. Informovali o tom palestínske bezpečnostné zdroje. Emilia Morenattiho "odovzdali palestínskym bezpečnostným službám," uviedli zdroje. Dodali, že fotografa čoskoro odovzdajú jeho zamestnávateľovi.
Morenattiho (37) zajali štyria maskovaní ozbrojení muži, keď v utorok ráno odchádzal zo svojho bydliska v centre mesta Gaza. Podľa svedkov ho donútili nastúpiť do auta a odviezli ho preč.