SLOVAK MEDIA NEWS
Národná rada schválila novely zákonov o Slovenskej televízii (STV) a o Slovenskom rozhlase (SRo), ktoré predložil poslanec Smeru-SD Dušan Jarjabek. Novely, ktoré sú obsahovo totožné, upravujú spôsob voľby generálneho riaditeľa STV resp. SRo. V treťom kole príslušnej voľby znižujú kvórum potrebné na zvolenie riaditeľa z dvojtretinovej na nadpolovičnú väčšinu všetkých členov rady. Členovia rady pritom nebudú môcť kandidovať na post riaditeľa STV resp. SRo. Rada bude tiež môcť voliť štatutára, ktorý by viedol verejnoprávne médium v období medzi skončením mandátu bývalého a zvolením nového generálneho riaditeľa. Novely budú účinné od 15. novembra.
Úspešná bola poslankyňa Ágnes Biró (SMK), ktorá chcela, aby kandidát musel predložiť namiesto výpisu z registra trestov jeho odpis, kde sa uvádzajú aj zahladené tresty. Dôvodila tým, že pri voľbe šéfa verejnoprávneho média má byť preukázaná vysoká morálna bezúhonnosť kandidáta.
Plénum naopak odmietlo pozmeňovací návrh poslankyne Magdalény Vášáryovej (SDKÚ-DS), ktorým chcela upraviť kvórum potrebné na zvolenie generálneho riaditeľa v treťom kole voľby z pôvodne navrhovanej nadpolovičnej väčšiny na trojpätinovú. Argumentovala, že takéto kvórum sa uplatňuje aj v parlamente pri prijímaní najdôležitejších rozhodnutí. Poukazovala na údajný politický tlak súčasnej koalície na ovládnutie STV. Koaliční poslanci odmietli politikum, ktoré podľa nich vnáša Vášáryová do tematiky zákona. Podľa nich ide len o pragmatické opatrenie na zjednodušenie voľby generálneho riaditeľa verejnoprávneho média, aby voľba netrvala tak dlho ako v prípade SRo a neuskutočnila sa za podobných okolností. "Nepôjde o žiadnu deratizáciu televízie, ako ste ju urobili vy," povedal Rafael Rafaj (SNS). Jozef Halecký (ĽS-HZDS) poukázal na negatívne dôsledky chýbajúceho riaditeľa na stav verejnoprávneho média, v súčasnosti STV.
Predseda výboru pre kultúru a médiá Pavol Minárik (KDH) navrhol upraviť ohodnotenie štatutára, vykonávajúceho funkciu v čase do zvolenia nového riaditeľa, rovnocenne s ohodnotením generálneho riaditeľa ako aj ohodnotenie funkcionárov rád STV a SRo. Jeho návrhy však nenašli podporu v pléne.
Predkladateľ noviel Dušan Jarjabek v reakcii odmietol ich účelovosť. Pripomenul "neblahý vplyv" politikov na médiá v minulosti, ktoré podľa neho spôsobujú úpadok verejnej služby, na čom sa plénum zhodlo pri prerokúvaní zákonov o STV a SRo. Preto sa právomoc voľby presunula na rady STV a SRo, aby vybrali kandidáta v súlade so záujmami koncesionárov. "Možno sme boli naivní," komentoval skúsenosť s uplatňovaním zákonov v praxi, poukazujúc na príklad SRo, kde rada dlhý čas nedokázala zvoliť riaditeľa, čo spôsobilo úpadok média. Jarjabek tiež pripomenul, že jeho novela je len prevzatý návrh, ktorý schválila ešte vláda Mikuláša Dzurindu (SDKÚ-DS) na návrh Ministerstva kultúry SR pod vedením Františka Tótha (ANO). "Kedy ste hovorili pravdu, vtedy alebo teraz?" opýtal sa Jarjabek tvrdého kritika novely Tomáša Galbavého (SDKÚ-DS), ktorý v minulosti pôvodný návrh obhajoval. "Na hrajkanie sa nemáme čas, musíme pracovať na tom, aby sa verejnoprávne médiá pozviechali a nemuseli čeliť totalite - politickej i finančnej. Nechajte si demonštrácie svojej inakosti," povedal najmä smerom k opozičným poslancom Jarjabek.