SLOVAK RADIO NEWS
Širšie informácie zo sveta aj finančné úspory si nové vedenie Slovenského rozhlasu sľubuje od zmien v zahraničnom spravodajstve, ktoré dnes predstavilo Rozhlasovej rade. Tá si informáciu len vypočula a diskutovala o nej. Žiadne uznesenie však neprijala, pretože na dnešnom rokovaní sa zúčastnilo najprv len šesť a neskôr sedem z jej 15 členov. Na hlasovanie rady je pritom potrebná nadpolovičná účasť. Podľa riaditeľky centra spravodajstva SRo Anny Sámelovej, by SRo mal mať od nového roku osem kľúčových postov v zahraničí - vo Varšave, Budapešti, Prahe, Bruseli, Moskve, na Blízkom a strednom východe, v USA a tiež post pre Áziu a Indonéziu. Podľa predbežných údajov od Sámelovej bude interný len post v Moskve. Ostatné SRo zabezpečí tzv. stringermi, teda novinármi žijúcimi v danej krajine, ktorí budú pre rozhlas pracovať na základe zmluvy za presne určenú odmenu. SRo im zabezpečí akreditáciu a oni jemu exkluzivitu. V USA a na Blízkom a strednom východe by SRo chcel spolupracovať s STV, rokovanie o možných spoločných stálych zahraničných spravodajcoch otvorí až po nástupe nového vedenia. Podľa Sámelovej tak nejde o rušenie zahraničných spravodajcov SRo, len o zmenu ich postavenia. Okrem spomínaných ôsmich kľúčových postov chce rozhlas od nového roka prinášať informácie z ďalších 37 destinácii sveta od externých spolupracovníkov. Viac ako polovicu budú tvoriť spolupracovníci a redaktori Českého rozhlasu (ČRo), s ktorým má SRo podpísanú zmluvu o spolupráci.
Začaté zmeny by mali rozšíriť zdroje informácií zahraničného spravodajstva. V súčasnosti sa zahraničné spravodajstvo SRo vytvára prostredníctvom redakcie zahraničného diania v Bratislave, šiestich stálych spravodajcov v zahraničí - v Prahe, Budapešti, Berlíne, Moskve, Bruseli a vo Washingtone a tiež od externých spolupracovníkov. Práve týchto externých spolupracovníkov má byť od nového roka až 37 a ich sieť sa už buduje. Od nového roka by mal rozhlas tvoriť svoje zahraničné spravodajstvo cez redakciu zahraničného diania v Bratislave, bezplatnou výmenou spravodajstva rozhlasových a televíznych vysielateľov združených v Európskej vysielacej únii (EBU), prostredníctvom akreditovaných stálych spolupracovníkov SRo v zahraničí - tzv. stringerov, tiež cez spoločných vyslaných spravodajcov SRo a STV a externých spolupracovníkov odmeňovaných osobitne za každý dodaný materiál honorárom a aj preberaním zvukových informácií od popredných svetových spravodajských televíznych staníc. Rokuje sa o nových postoch v Thajsku, Slovinsku, Madride a v ďalších metropolách EÚ, Škandinávii, Japonsku, Austrálii a v Južnej Amerike.
Ako už Sámelová avizovala, doterajší interní spravodajcovia SRo v zahraničí dostali na výber - buď ostať v krajine, kde pôsobia a spolupracovať s SRo externe, alebo sa vrátiť do Bratislavy na interný post v redakcii zahraničného diania. Z dnešných šiestich zahraničných spravodajcov končí k 31. decembru v SRo Robert Sermek v Bruseli, ktorý tam pravdepodobne ostane pracovať a Oľga Baková je do konca októbra vo Washingtone, odkiaľ sa vráti do SRo do Bratislavy. Ján Šmihula v Prahe sa zatiaľ nerozhodol, rovnako ako aj Alexander Kurtanský v Berlíne a Gregor Martin Papucsek v Budapešti. Internou spolupracovníčkou SRo v Moskve ostane aj naďalej Mária Mikušová. Súčasných šesť postov stojí SRo ročne 15 až 17 miliónov korún.Organizačné zmeny v Slovenskom rozhlase (SRo) sa okrem stálych zahraničných spravodajcov dotknú aj regionálnych redaktorov SRo. Ako na dnešnom rokovaní Rozhlasovej rady informovala riaditeľka centra spravodajstva SRo Anna Sámelová, 11 regionálnych spravodajcov stojí SRo v súčasnosti približne 11 miliónov korún ročne, po zmenách by sa malo ušetriť približne 60 percent týchto nákladov. Ide o redaktorov rozhlasu, ktorí nepracujú pod štúdiami regionálneho okruhu SRo - Rádia Regina v Bratislave, Banskej Bystrici a Košiciach, ale na samostatných postoch v regiónoch Slovenska. Všetci dostali rovnakú ponuku - buď prejsť do interného stavu v Regine alebo spolupracovať externe ako živnostníci či ako voľní novinári. Ak prejdú do externého stavu, SRo im dá techniku potrebnú pre ich prácu. Zmeny sa pritom týkajú len deviatich z 11 regionálnych redaktorov SRo, keďže dvaja odchádzajú z SRo a idú z pracovných alebo rodinných dôvodov do zahraničia. Ostatní deviati sa majú rozhodnúť do konca novembra.
Podľa Sámelovej sa zmeny postov regionálnych redaktorov SRo začali pripravovať ešte za predchádzajúceho vedenia verejnoprávneho rozhlasu. Vedenie rozhlasu chce ušetriť najmä na vysokých prevádzkových nákladoch regionálnych redaktorov, napríklad na financovaní ich kancelárií či dopravy. Začiatkom nového roka by mali pribudnúť spolupracovníci v regiónoch, ktoré SRo v súčasnosti nepokrýva. Od nového roka čakajú spravodajstvo SRo aj ďalšie zmeny, ktoré by mali zlepšiť a zvýšiť využívanie spravodajských materiálov regionálnych redaktorov.
Programový riaditeľ SRo Ľuboš Machaj tvrdí, že ide o prechodný stav, ktorého cieľom je zabezpečiť v roku 2007 SRo vyrovnaný rozpočet. Verí, že legislatívne zmeny v platbe koncesionárskych poplatkov a ďalšie zabezpečia, že rozhlas už v roku 2008 začne rozširovať interné posty.
Rozhlasová rada k téme neprijala žiadne uznesenie, keďže na rokovaní sa zúčastnilo len sedem z 15 členov rady. Na hlasovanie rada potrebuje, aby bola prítomná aspoň polovica jej členov.