6. 5. 2014

MEDIA NEWS

MEDIA NEWS


Štyri týždne po obsadení Krymu Ruskom prezident Vladimir Putin podpísal dekrét, ktorým ocenil viac ako 300 novinárov za ich "objektívne informovanie" o odtrhnutí polostrova od Ukrajiny. Ocenenie udelil novinárom pracujúcim pre televízie, rozhlasové stanice a tlačové médiá lojálne Kremľu, čo malo podčiarknuť dôležitosť médií pri podpore vlasteneckého cítenia Rusov v súvislosti s Ukrajinou. Dekrét podpísal už 22. apríla, no informácie sa dostali na verejnosť v
Vojnová propaganda v domácich médiách dosiahla také rozmery, že je nemožné, aby Rusi či Ukrajinci z ruských médií zistili, čo sa vlastne deje. Mnohé udalosti sú prezentované dezinformačne a zmätene, čo je podľa kritikov snaha Putina prezentovať ukrajinské úrady ako neschopné riadiť svoju krajinu. Pravdivosť udalostí je čoraz ťažšie overiť. Ruské médiá napríklad uvádzali počas víkendu ťažké boje v meste Kramatorsk, no reportéri agentúry Reuters našli pokojné mesto bez náznakov boja. Ruské médiá odmietajú, že sú súčasťou propagandistickej kampane a obviňujú západné médiá zo zaujatosti, čo vo východnej Ukrajine už našlo odozvu a niekoľkí novinári boli zatknutí a zbití.
Ruské dobre organizované a štátom financované médiá prezentujú udalosti v štýle pripomínajúcom sovietsku éru. V informáciách nezabudnú pripomenúť, že Ukrajinci, rovnako ako počas druhej svetovej vojny, spolupracujú s fašistami. Ukrajinské, slabo platené médiá, na druhej strane na obvinenia nereagujú, keďže sú v rukách magnátov, ktorých záujmom nie je uraziť ich obchodného partnera Rusko. Ukrajinské médiá ani neinformujú v prospech prozápadných lídrov v Kyjeve a neuvádzajú, že proruskí separatisti sú organizovaní Kremľom. Zatiaľ čo ukrajinské médiá a blogeri nepodporujú výrazne svojich lídrov, ruské médiá pomáhajú Putinovi získavať podporu, ktorá dosiahla už 82 percent.


 ©2013, Autorské práva SITA a.s a uvedené agentúry. Všetky práva vyhradené. Opätovné vydanie alebo rozširovanie obsahu tejto správy bez predchádzajúceho písomného súhlasu SITA a.s. a uvedených agentúr je výslovne zakázané.