2. 5. 2014

Zomrela Marsha Mehranová

Zomrela Marsha Mehranová

Americkú spisovateľku iránskeho pôvodu Marshu Mehranovú, ktorá v ostatných rokoch žila najmä v Írsku, našli mŕtvu v jej byte v malej prímorskej obci na západe Zeleného ostrova. Informovali o tom dnes noviny Irish Independent.
Mehranová (36), ktorá vstúpila do povedomia čitateľov medzinárodným bestsellerom Chuť granátových jabĺk, vydaným v roku 2005 aj v slovenčine, bola mŕtva už niekoľko dní, keď jej telo objavil v stredu majiteľ bytu, ktorý si v obci Lecanvey v írskom grófstve Mayo prenajímala.
Polícia konštatovala, že začala vyšetrovať prípad ako náhle úmrtie s tým, že zatiaľ nič nenaznačuje podozrivé okolnosti. "Nenašli sme znaky vlámania ani cudzieho zavinenia," uviedla polícia v meste Westport.
Rodáčka z Teheránu emigrovala so svojou rodinou do Argentíny v roku 1979 po iránskej islamskej revolúcii. Neskôr sa presťahovala do USA a napokon do Írska, kde si našla manžela. Tam napísala svoj románový debut Chuť granátových jabĺk, odohrávajúci sa v ospalom írskom mestečku, kde si trojica mladých iránskych sestier otvorí exotickú kaviareň, ktorá postupne mení atmosféru obce.
Knihu preložili do mnohých jazykov a vydali v 20 krajinách; podľa jej predlohy natáča spoločnosť Matador Pictures celovečerný film v réžii Kirsten Sheridanovej.

Copyright © TASR 2013