29. 7. 2014

MEDIA NEWS

MEDIA NEWS

Srbský parlament by už dnes mal podľa správ tamojších médií prerokovať v zrýchlenom konaní návrhy troch mediálnych zákonov, ktoré iba v nedeľu schválila na svojom zasadaní vláda postjuhoslovanskej republiky.
Ide o zákon o verejných informáciách a médiách, zákon o elektronických médiách a zákon o verejných mediálnych službách, píše tlačová agentúra APA. Práve tieto legislatívne normy by mali priniesť plnú transparentnosť do neprehľadných majetkových pomeroch v mediálnej sfére a otvoriť i cestu k privatizácii štátnych médií, celkovo 81 subjektov, vrátane štátnej tlačovej agentúry Tanjug. Proces privatizácie by sa mal potom skončiť do 1. júla 2015.
Pri príprave návrhov spolupracoval Belehrad, konkrétne tamojší rezort kultúry, v uplynulých mesiacoch úzko aj s expertmi Európskej únie.
Štátne televízne kanály ako celoštátna RTS a vojvodinská RTV by podľa návrhov mali rátať so štátnymi príspevkami do 1. januára 2016, potom by mali byť zavedené televízne poplatky, ktoré by však nemali prekročiť hranicu 500 dinárov (v prepočte 4,29 eura) mesačne.
Občania Srbska už istý čas platia 500 dinárov mesačne za verejnoprávne televízie spoločne s faktúrou za spotrebu elektrickej energie. V budúcnosti by si však inkaso mali samostatne zorganizovať obaja spomínaní vysielatelia televízneho programu.
Predstavitelia mediálnych zväzových organizácií reagovali dnes na vládou schválené návrhy vo všeobecnosti so spokojnosťou. Kritike podrobili iba plánované schvaľovanie v zrýchlenom konaní, pretože poslanci by mali dostať adekvátny čas na zoznámenie sa s obsahom návrhov. Miernej kritike sa nevyhlo ani rozhodnutie ponechať štátne príspevky pre spomínané televízie až do začiatku roka 2016.
Pôvodné úvahy o zmene štátnej agentúry na tlačovú službu vlády, respektíve o uvedení jej časti na trh, schválený návrh neobsahuje. Tanjug, v ktorom pracuje okolo 200 ľudí, je podľa informácií jeho vedenia už päť rokov trhovo orientovanou inštitúciou. Dlhy pochádzajúce ešte z 90. rokov minulého storočia a dosahujúce v prepočte milión eur sa podarilo zlikvidovať, príjmy Tanjugu napriek hospodárskej kríze každoročne stúpajú. Mediálne zákony by pre agentúru neznamenali "nič dramatické", uviedli tamojšie nemenované zdroje dnes pre agentúru APA.

Copyright © TASR 2014