17. 6. 2015

MEDIA NEWS

MEDIA NEWSMedzinárodná ľudskoprávna organizácia Amnesty International tvrdí, že mjanmarská vláda používa v čase pred konaním tohtoročných volieb vyhrážanie, obťažovanie a väznenie na zastrašovanie médií.
Amnesty vo svojom dnešnom vyhlásení uvádza, že snahy o obmedzenie slobody prejavu sa v Mjanmarsku zvýšili počas vlaňajška. Vo väzení je v súčasnosti najmenej desať novinárov. Všetkých uväznili v priebehu posledných 12 mesiacov.
V Mjanmarsku, štáte na juhovýchode Ázie, došlo v poslednom čase k významným zmenám v snahách o posun smerom k ekonomike voľného trhu. Krajina má dokonca po prvý raz po 20 rokoch parlament, komentuje agentúra AP.
Ľudskoprávna organizácia sa však domnieva, že ňou kritizované praktiky kontrastujú s tvrdeniami o liberalizácii tohto štátu - bývalej Barmy -, kde sa v roku 2011 začal proces politického prechodu z vojenského režimu na volenú civilnú vládu.
Za urážlivé komentáre pod článkom na internetovej  stránke je zodpovedný jej prevádzkovateľ, ktorý ich musí vymazať aj bez upozornenia dotknutej strany, ak obsahujú poburovanie a priame hrozby fyzickým útokom. Rozhodol o tom v utorok Európsky súd pre ľudské práva (ESĽP) v Štrasburgu, informovala agentúra DPA.
      ESĽP je inštitúciou Rady Európy (RE). Rozhodnutie tejto súdnej inštancie preto môže mať vplyv na webové stránky vo všetkých 47 členských štátoch RE vrátane Slovenska.
      Verdikt sa týka kauzy jedného z najčítanejších estónskych spravodajských webových portálov. V januári 2006 zverejnil článok o estónskom prevádzkovateľovi trajektovej dopravy k okolitým ostrovom, ktorého lode v zime rozrážali ľad a znemožňovali tak lacnejšiu prepravu autami. Pre množstvo útočných komentárov zažalovala lodná spoločnosť majiteľa stránky Delfi AS.
      Estónsky súd dal spoločnosti za pravdu a portálu nariadil zaplatiť pokutu 5000 estónskych korún (320 eur). Delfi AS sa následne obrátila na ESĽP s tým, že bolo porušené jej právo na slobodu prejavu.
      Súd v Štrasburgu však podporil stanovisko estónskej justície: podľa neho v tomto prípade stanovila "oprávnenú a rozumnú" hranicu slobody prejavu a pokuta bola primeraná. Na portáli bolo totiž možné aj napriek integrovanému filtru zverejňovať nenávistné odkazy a vyhrážky. Podľa ESĽP mal server pritom iné dostatočné možnosti na kontrolu komentárov k článkom.
      Rozhodnutie ESĽP sa vzťahuje na konkrétny prípad a preto nemusí byť uvedeným spôsobom aplikované v krajinách s odlišnou legislatívou. Súd však tiež konštatoval, že sloboda prejavu nebude obmedzená, ak členské štáty Rady Európy budú od prevádzkovateľov internetových stránok
Copyright © TASR 2015