24. 11. 2015

International Emmy Awards

International Emmy Awards

Na 43. ročníku udeľovania medzinárodných cien Emmy dominovali zástupcovia Francúzska, keď uspeli v troch kategóriách. Zvyšné ceny si rozdelili Holandsko, Nórsko, Brazília, Juhoafrická republika, USA a Veľká Británia.
Najlepším dramatickým seriálom sa stal francúzsky Engrenages (2005). V kategórii televíznych filmov alebo miniseriálov triumfoval zasa francúzsky Soldat Blanc (2014). Tretiu cenu pre krajinu priniesol titul Illustre & Inconnu: Comment Jacques Jaujard a Sauvé le Louvre (2014), ktorý zvíťazil v kategórii Umelecký program. Dve ceny si odniesla Brazília, a to za telenovelu Império (2014) a komediálny seriál Doce de Mae (2014).
Holanďan Maarten Heijmans získal vďaka účinkovaniu v seriáli Ramses (2014) ocenenie pre Najlepšieho herca. Za Najlepšiu herečku vyhlásili Anneke von der Lippe, a to vďaka výkonu v miniseriáli Oyevitne (2014). V kategórii dokumentov uspel Miners Shot Down (2014) z Juhoafrickej republiky. Veľká Británia si odniesla cenu za najlepší Zábavný program bez scenára, ktorým sa stal 50 Ways to Kill Your Mammy (2014). Za najlepší Americký primetimeový program v inom ako anglickom jazyku vyhlásili Arrepentidos - El Infierno de Montoya (2014).
Okrem toho predstavitelia Medzinárodnej akadémie televíznych umení a vied udelili dve čestné ocenenia. International Emmy Founders Award si odniesol tvorca seriálu Panstvo Downton (2010) Julian Fellowes. International Emmy Directorate Award udelili výkonnému riaditeľovi spoločnosti HBO Richardovi Pleplerovi. Ceremoniál sa konal v pondelok v New Yorku, moderátorom bol rodák z Káhiry Bassem Youssef.

Prehľad ocenených v 43. ročníku medzinárodných cien Emmy:

Dramatický seriál: Engrenages Saison 5 (Francúzsko)
Najlepší herec: Maarten Heijmans (Holandsko)
Najlepšia herečka: Anneke von der Lippe (Nórsko)
Komediálny seriál: Doce de Mae (Brazília)
Dokument: Miners Shot Down (Juhoafrická republika)
Zábavný program bez scenára: 50 Ways to Kill Your Mammy (V. Británia)
Telenovela: Império (Brazília)
Televízny film alebo miniseriál: Soldat Blanc (Francúzsko)
Americký primetimeový program v inom ako anglickom jazyku: Arrepentidos - El Infierno de Montoya (USA)
Umelecký program: Illustre & Inconnu: Comment Jacques Jaujard a Sauvé le Louvre (Francúzsko)
International Emmy Founders Award: Julian Fellowes
International Emmy Directorate Award: Richard Plepler

2015, Autorské práva SITA a.s a uvedené agentúry. Všetky práva vyhradené. Opätovné vydanie alebo rozširovanie obsahu tejto správy bez predchádzajúceho písomného súhlasu SITA a.s. a uvedených agentúr je výslovne zakázané.