26. 11. 2015

Kamera 2015

Kamera 2015 


Bratislavské Kino Lumiére bolo v stredu večer (25. 11.) centrom filmárov a zvlášť slovenských kameramanov. Tí si prišli vypočuť výsledky tvorivej súťaže Kamera 2015 o najlepší kameramanský výkon za posledné dva roky, ktorú po siedmy raz usporiadala Asociácia slovenských kameramanov (ASK). Hlavnú cenu Kamera 2015 za hranú filmovú tvorbu získal Martin Žiaran.
"Je to veľmi príjemné dostať ocenenie na takomto podujatí pre mňa hlavne z toho dôvodu, že väčšina ľudí v porote sú kameramani, je to vlastne ocenenie od kolegov, ktorí veľmi presne vedia, čo obnáša proces natáčania celovečerného alebo televízneho filmu," povedal pre TASR Martin Žiaran, ktorý získal ocenenie za nový slovenský film Čistič (2015) režiséra Petra Bebjaka.
"V poslednej dobe vznikli na Slovensku veľmi zaujímavé filmy, a veľmi pekné; o to viac ma víťazstvo teší, že konkurencia bola veľmi silná," zhodnotil hlavnú kategóriu, v ktorej boli spolu s Martinom Žiaranom nominovaní Ján Meliš za film Eva Nová (2015, r. Marko Škop) a Martin Kollár za snímku Koza. V kategórii hranej filmovej tvorby sa porota rozhodla udeliť aj Zvláštnu cenu poroty, ktorej držiteľom sa stal práve Martin Kollár za kameramanský výkon v dráme Koza (2015) režiséra Ivana Ostrochovského.
Víťazom v kategórii dokumentárny a krátky hraný film je Ján Meliš za kameru vo filmovej eseji Čakáreň (2015) režiséra Pala Koraca. "Veľmi si to vážim, lebo filmov bolo tento rok strašne veľa, bola strašne veľká konkurencia či v hraných filmoch či v dokumentoch, ja som ani nedúfal, že by som sa vôbec mohol tam dostať," komentoval Ján Meliš svoje víťazstvo v kategórii dokumentárny a krátky hraný film. Aj v tej porota udelila Zvláštnu cenu, ktorú za obrazové stvárnenie filmu Mira Rema Comeback (2014) získala trojica kameramanov Mário Ondriš, Ivo Miko a Jaro Vaľko.
Cena v kategórii Hraný televízny film a televízny seriál patrí kameramanovi Petrovi Kelíškovi za seriál Tajné životy. Najlepšieho kameramana vyberala päťčlenná porota tiež v kategórii audiovizuálna reklama a videoklip, prvenstvo v nej získal Dušan Husár za reklamu Zlatý Bažant/Epicentre. Martin Chlpík zvíťazil v kategórii študentský film; porotu zaujal jeho kameramanský výkon v snímke Chronos (2015). Počas slávnostného večera boli vyhlásené aj nominácie. V každej kategórii boli na ocenenie nominované tri diela, v kategórii dokumentárny a krátky hraný film sa porota rozhodla nominovať až päť kameramanských výkonov.
"Do súťaže bolo prihlásených 92 filmov, čo je mimoriadne číslo, porota mala samozrejme ťažkú prácu vybrať z toho množstva ten, ktorý by mal byť ocenený," zhodnotil 7. ročník súťaže pre TASR Ján Ďuriš. Kameramanské počiny pod jeho vedením hodnotila porota, ktorú ďalej tvorili kameramani Miro Gábor a Dodo Lietavec, režisér a spisovateľ Peter Krištúfek a výtvarník Laco Teren. V kategórii hraná filmová tvorba súťažilo osem filmov, v kategórii hraný televízny film a televízny seriál štyri tituly, kategória dokumentárny a krátky hraný film mala 40 snímok, audiovizuálna reklama a videoklip 25 a do kategórie najlepší študentský film sa prihlásilo 19 titulov.
Cenu za celoživotné dielo získal na základe rozhodnutia výboru ASK Vladimír Ješina.
Kameramanské ceny sa na Slovensku udeľujú od roku 2001. Historicky prvú hlavnú cenu v kategórii celovečerný hraný film získal Dodo Šimončič za český televízny film Samota (r. Jaroslav Brabec), Cenu za celoživotné dielo si odniesol Tibor Biath.Copyright © TASR 2015