15. 2. 2016

ASC Awards

ASC Awards

Americká spoločnosť kameramanov (American Society of Cinematographers - ASC) ocenila na 30. ročníku udeľovania svojich výročných cien Mexičana Emmanuela Lubezkého. Rodák z hlavného mesta Mexika si trofej v kategórii celovečerných hraných filmov vyslúžil prácou na snímke Revenant Zmŕtvychvstanie (2015), pričom je to už jeho celkovo piata cena od ASC a tretia v rade. Predchádzajúce štyri získal za filmy Potomkovia ľudí (2006), Strom života (2011), Gravitácia (2013) a Birdman (2014). Nominovali ho tiež za film Ospalá diera (1999).
Lubezki v aktuálnom ročníku porazil konkurenciu v podobe Rogera Deakinsa (Sicario), Janusza Kaminského (Most špiónov), Eda Lachmana (Carol) a Johna Seala (Mad Max: Zbesilá cesta). V televíznych kategóriách ocenili Pierra Gilla za pilotný film seriálu Casanova (2015) a Vanju Černjula za seriál Marco Polo (2014). Spotlight Award získali Adam Arkapaw za drámu Macbeth (2015) a Mátyás Erdély za snímku Saulov syn (2015). Anglický filmár Ridley Scott dostal ASC Board of Governors Award a cenu za celoživotné dielo udelili Johnovi Tollovi.

©2016, Autorské práva SITA a.s a uvedené agentúry. Všetky práva vyhradené. Opätovné vydanie alebo rozširovanie obsahu tejto správy bez predchádzajúceho písomného súhlasu SITA a.s. a uvedených agentúr je výslovne zakázané.