14. 2. 2016

EE British Academy Film Awards

EE British Academy Film Awards

Nedeľné udeľovanie cien Britskej akadémie filmových a televíznych umení (BAFTA) ovládla snímka Revenant Zmŕtvychvstanie, ktorá triumfovala v piatich kategóriách vrátane najprestížnejšej Najlepší film. Ďalšie trofeje získali Alejandro G. Iňárritu za réžiu, Leonardo DiCaprio za herecký výkon v hlavnej úlohe, Emmanuel Lubezki za kameru a piatu doplnili zvukári.


Za najlepší britský film v Royal Opera House londýnskej Covent Garden vyhlásili Brooklyn, cenu BAFTA pre najlepší film v inom ako anglickom jazyku získali Divoké historky (2014) argentínskeho filmára Damiána Szifróna, najlepším dokumentárnym filmom je Amy a najlepším animovaným filmom V hlave.


V kategórii Najlepšia herečka v hlavnej úlohe triumfovala Brie Larson (Izba) a za herecké výkony vo vedľajších úlohách ocenili Marka Rylancea (Most špiónov) a Kate Winslet (Steve Jobs). Najlepší pôvodný scenár napísali podľa britských akademikov Tom McCarthy a Josh Singer pre snímku Sledovačka, zatiaľ čo medzi adaptovanými scenármi triumfovala Stávka na neistotu z dielne Adama McKaya a Charlesa Randolpha. Trofej za najlepšiu hudbu získal 87-ročný Ennio Morricone za prácu na filme Osem hrozných Quentina Tarantina.


Štyri ceny BAFTA za strih, výpravu, kostýmy a masky si vyslúžilo postapokalyptické sci-fi Mad Max: Zbesilá cesta. Najlepšími špeciálnymi vizuálnymi efektmi sa môže pochváliť sci-fi Star Wars: Sila sa prebúdza.


Najvyššie ocenenie BAFTA Fellowship za celoživotný prínos získal 88-ročný bahamsko-americký herec a režisér Sidney Poitier, ktorý sa však na podujatí zo zdravotných dôvodov nemohol zúčastniť. Trofej za výnimočný britský prínos filmu udelili londýnskemu kostýmovému štúdiu Angels Costumes, ktoré už 175 rokov oblieka hercov a herečky pre film, divadlo, televíziu, reklamu i hudobné videá. V kategórii Rising Star, ktorej víťaza ako jediného vyberá verejnosť, zvíťazil John Boyega, známy najmä ako Finn zo sci-fi Star Wars: Sila sa prebúdza (2015). Podujatie už jedenásty raz moderoval Stephen Fry.Prehľad víťazov a víťaziek cien Britskej akadémie filmových a televíznych umení (BAFTA):

Najlepší film: Revenant Zmŕtvychvstanie - Steve Golin, Alejandro G. Iňárritu, Arnon Milchan, Mary Parent, Keith Redmon
Najlepší britský film: Brooklyn - John Crowley, Finola Dwyer, Amanda Posey, Nick Hornby
Cena za výnimočný výkon britského režiséra, scenáristu alebo producenta na ich prvom filme: Naji Abu Nowar (scenár a réžia), Rupert Lloyd (produkcia) - Theeb
Film v inom ako anglickom jazyku: Divoké historky - Damián Szifrón
Dokumentárny film: Amy - Asif Kapadia, James Gay-Rees
Animovaný film: V hlave - Pete Docter
Réžia: Revenant Zmŕtvychvstanie - Alejandro G. Iňárritu
Pôvodný scenár: Sledovačka - Tom McCarthy, Josh Singer
Adaptovaný scenár: Stávka na neistotu - Adam McKay, Charles Randolph
Najlepší herec v hlavnej úlohe: Leonardo DiCaprio - Revenant Zmŕtvychvstanie
Najlepšia herečka v hlavnej úlohe: Brie Larson - Izba
Najlepší herec vo vedľajšej úlohe: Mark Rylance - Most špiónov
Najlepšia herečka vo vedľajšej úlohe: Kate Winslet - Steve Jobs
Hudba: Osem hrozných - Ennio Morricone
Kamera: Revenant Zmŕtvychvstanie - Emmanuel Lubezki
Strih: Mad Max: Zbesilá cesta - Margaret Sixel
Výprava: Mad Max: Zbesilá cesta - Colin Gibson, Lisa Thompson
Kostýmy: Mad Max: Zbesilá cesta - Jenny Beavan
Zvuk: Revenant Zmŕtvychvstanie - Lon Bender, Chris Duesterdiek, Martin Hernandez, Frank A. Montaňo, Jon Taylor, Randy Thom
Špeciálne vizuálne efekty: Star Wars: Sila sa prebúdza - Chris Corbould, Roger Guyett, Paul Kavanagh, Neal Scanlan
Masky: Mad Max: Zbesilá cesta - Lesley Vanderwalt, Damian Martin
Britský krátky animovaný film: Edmond - Nina Gantz, Emilie Jouffroy
Britský krátky film: Operator - Caroline Bartleet, Rebecca Morgan
Ee Rising Star Award (v tejto kategórii hlasuje verejnosť): John Boyega

©2016, Autorské práva SITA a.s a uvedené agentúry. Všetky práva vyhradené. Opätovné vydanie alebo rozširovanie obsahu tejto správy bez predchádzajúceho písomného súhlasu SITA a.s. a uvedených agentúr je výslovne zakázané.