29. 3. 2016

Zomrela Patty Dukeová

Zomrela Patty Dukeová

Americká herečka Patty Dukeová, ktorá ešte na začiatku kariéry získala Oscara za kreáciu vedľajšej úlohy vo filme režiséra Arthura Penna The Miracle Worker (1962), zomrela dnes ráno vo veku 69 rokov.
Smutnú správu priniesla tlačová agentúra AP s odvolaním sa na agenta zosnulej Mitchella Stubbsa. Herečka podľa neho zomrela na následky sepsy po prasknutí čreva.
Rodáčka z New Yorku začínala v televíznych produkciách, potom sa uplatnila aj na Broadwayi, aby sa napokon presadila aj v hollywoodskych filmoch, napríklad v sfilmovanej adaptácii románu Jacqueline Susannovej Údolie bábik známeho aj z prekladu do slovenčiny, Me Natalie, za ktorý získala Zlatý glóbus, Štyria muži a jedno dieťa či The Swarm. V období rokov 1985-88 šéfovala vtedajšej hereckej odborovej organizácii Screen Actors Guild zastupujúcej viac ako 100.000 členov.
Herečke, ktorá mala na konte veľký počet televíznych filmov, seriálov a iných produkcií a ktorú ocenili opakovane aj cenou Emmy, diagnostikovali v roku 1982 bipolárnu poruchu osobnosti a odvtedy sa angažovala v boji proti tomuto ochoreniu.

Copyright © TASR 2016