2. 4. 2016

MEDIA NEWS

MEDIA NEWS

Odvetné opatrenia Ruskej federácie voči Českej republike v súvislosti s nepredĺžením akreditácie dvom ruským novinárom v Česku potvrdila dnes podľa agentúry RIA Novosti hovorkyňa rezortu zahraničných vecí v Moskve Marija Zacharovová.
Podľa jej slov pôjde o analogické opatrenia, ktoré sú výlučne reakciou na rozhodnutie Prahy. Podobné kroky k novinárom z iných krajín sú pre ruskú stranu vždy veľkým rozčarovaním, pretože rezort diplomacie má podľa Zacharovovej akreditácie vydávať, a nie odoberať.
Český zastupiteľský úrad v Moskve nemá podľa dostupných správ žiadne ďalšie informácie. Nie je tak jasné, koho sa odvetné opatrenia ruskej strany dotknú.
Za kroky, ktoré poškodzujú rusko-české vzťahy a ktoré nezostanú bez adekvátnej reakcie, označilo ruské ministerstvo zahraničných vecí v Moskve už pred viac ako týždňom nepredĺženie akreditácie dvoch ruských novinárov pôsobiacich v ČR.
"Tieto nevľúdne kroky českých úradov poškodzujú dvojstranné vzťahy a sú v rozpore s deklarovaným odhodlaním Prahy rešpektovať princípy slobody slova a práva novinárov. Dôrazne protestujeme v súvislosti s nekonštruktívnymi akciami Prahy, ktoré samozrejme nezostanú bez adekvátnej reakcie," konštatovalo ministerstvo vo vtedajšom vyhlásení.
Už po druhý raz v ČR nepredĺžili akreditáciu spravodajcovi tlačovej agentúry RIA Novosti Alexandrovi Kuranovovi. V jeho prípade sa tak po prvý raz stalo vlani v novembri, čo však Praha po protestoch Moskvy korigovala a označila za nedorozumenie.
Druhým zo žurnalistov, ktorého sa to teraz týka, je podľa ruských i českých zdrojov spravodajca novín Večernaja Moskva Vladimir Snegiriov.
Ministerstvo zahraničných vecí ČR dostalo nedávno niekoľkostránkové zdôvodnenie, v ktorom Bezpečnostná informačná služba (BIS) podrobne špecifikuje, v čom spočíva bezpečnostné riziko v súvislosti s oboma osobami, informovali české médiá bez ďalších detailov.
V ČR sú podobné informácie v režime utajenia. "Je to procedúra, pri ktorej postupujeme vždy rovnako. Novinári nás požiadajú o predĺženie akreditácie a my na základe informácií i našich spravodajských služieb buď akreditáciu predĺžime, alebo nepredĺžime. V tomto prípade sme ju nepredĺžili, ale nemôžem zájsť do detailov," povedala 13. apríla v reakcii hovorkyňa českého rezortu diplomacie Michaela Lagronová.
Súčasne zdôraznila, že Praha svoj postup Moskve v dohľadnom čase zdôvodní, avšak nie prostredníctvom médií.

©2016, Autorské práva SITA a.s a uvedené agentúry. Všetky práva vyhradené. Opätovné vydanie alebo rozširovanie obsahu tejto správy bez predchádzajúceho písomného súhlasu SITA a.s. a uvedených agentúr je výslovne zakázané.