23. 6. 2016

MEDIA NEWS

MEDIA NEWS

Nemecké noviny sa dnes zoširoka venujú téme brexitu a najčítanejší bulvárny denník Bild sľúbil, že ak budú Briti hlasovať za zotrvanie v Európskej únii, uzná porážku v desaťročia starom spore z futbalových majstrovstiev sveta. Informovala o tom tlačová agentúra DPA.
"Drahí Briti, ak zostanete v EÚ, uznáme dokonca aj gól z Wembley," hlásal titulok Bildu. Týkal sa sporného gólu anglického futbalistu Geoffa Hursta vo finále majstrovstiev sveta v roku 1966, proti ktorému Nemci dlho namietali a tvrdili, že lopta neprešla cez bránkovú čiaru. Finále sa hralo na londýnskom štadióne Wembley a Anglicko nakoniec porazilo Nemecko 4:2.
Medzi ďalšími sľubmi Britom na titulnej strane Bildu je aj ten, že si Nemci prestanú uťahovať z uší princa Charlesa, že zo solidarity so spálenými Britmi prestanú používať krém na opaľovanie a nastavia si čas o hodinu dozadu, aby sa zosúladili s britským časom.
Konzervatívny denník Frankfurter Allgemeine Zeitung takisto poukázal na sporný gól zo zápasu vo Wembley v roku 1966 - zverejnil čiernobielu fotografiu lopty poskakujúcej na bránkovej čiare a sprevádzal ju titulok "Dnu alebo von?".
Nemecké noviny jednotne umiestnili na svoje titulné stránky tému referenda, v ktorom dnes Briti hlasujú za vystúpenie z EÚ alebo za zotrvanie v nej - a najmenej päť celoštátnych a regionálnych novín uverejnilo emotívne až dojemné výzvy voči britským voličom.
"Takto nás neopúšťajte!" uviedol na svojej prvej strane berlínsky denník Berliner Zeitung a dodal: "Británia hlasuje o brexite a mnohí Európania sa trasú... Čo máme radi na Britoch a prečo dúfame, že ešte zostanú."
Denník Der Tagesspiegel zverejnil na prvej strane kultovú fotografiu dvoch bozkávajúcich sa aktivistov z kampane za zotrvanie v EÚ, pričom tváre majú pomaľované vlajkou EÚ a britskou vlajkou. "Miluj alebo odíď," hlásal titulok.
Hoci nemecká kancelárka Angela Merkelová vyjadrila želanie, aby Británia zostala v EÚ, pred dnešným britským referendom sa zdržiavala kampane v prospech tohto tábora, a to z obáv, že jej vyhlásenia by boli pokladané za zasahovanie EÚ do britských záležitostí.
"Samozrejme, dúfam, že Británia zostane v EÚ, ale takéto rozhodnutie musia urobiť občania Británie," povedala Merkelová v stredu.

Copyright © TASR 2016

Americký seriál Vinyl (2016) sa napokon nedočká druhej sezóny. Televízia HBO sa tak rozhodla aj napriek tomu, že vo februári ohlásila pokračovanie projektu. "Po dôslednom zvážení sme sa rozhodli, že seriál Vinyl nebude pokračovať druhou sezónou. Samozrejme, nebolo to jednoduché rozhodnutie. Neskutočne si vážime tím tvorcov a tiež herecké obsadenie pre ich ťažkú prácu a oddanosť tomuto projektu," uviedli zástupcovia HBO.
Pilotný film projektu uviedla HBO v americkej premiére v nedeľu 14. februára, pričom slovenskí a českí diváci a diváčky ho mohli sledovať už hneď v nasledujúci deň. V seriáli, ktorého dej sa zameriava na newyorskú hudobnú scénu 70. rokov minulého storočia, kedy sa dostávali do popredia žánre ako punk aj disco, účinkovali napríklad Bobby Cannavale, Olivia Wilde, Ray Romano, Ato Essandoh, Max Casella, P.J. Byrne, J.C. MacKenzie alebo James Jagger. Posledný menovaný herec je synom Jerry Hall a lídra kapely The Rolling Stones Micka Jaggera, ktorý je spolutvorcom a spoluproducentom seriálu. Na jeho tvorbe sa podieľali aj Rich Cohen, Terence Winter a Martin Scorsese, ktorý sa tiež postaral o réžiu pilotného filmu.


©2016, Autorské práva SITA a.s a uvedené agentúry. Všetky práva vyhradené. Opätovné vydanie alebo rozširovanie obsahu tejto správy bez predchádzajúceho písomného súhlasu SITA a.s. a uvedených agentúr je výslovne zakázané.