2. 8. 2016

MEDIA NEWS

MEDIA NEWS

O odvolaní najvyššieho predstaviteľa verejnoprávnej poľskej televízie TVP Jaceka Kurského informoval dnes šéf novovytvorenej Národnej mediálnej rady Krzysztof Czabanski, ktorý do tejto funkcie nastúpil iba v pondelok.
Správu priniesla tlačová agentúra PAP a spravodajská televízia TVN24.
Spomínané grémium súčasne avizovalo vypísanie konkurzu na post šéfa TVP. Ešte dnes by sa malo rozhodnúť o osobe, ktorá televíziu povedie dočasne, teda do ukončenia konkurzu.
Radu informovali dnes o situácii vo verejnoprávnych subjektoch najvyšší predstavitelia TVP, ako aj Poľského rozhlasu a tlačovej agentúry PAP. Následne došlo k iniciatíve jednej z členiek rady, ktorú väčšina podporila a odvolala Jaceka Kurského. Toho vymenovali do čela TVP iba v januári 2016.
Z TVP, ktorú kritizovala poľská opozícia za nudný propagandistický program, odišlo po zmenách iniciovaných vládnou stranou Právo a spravodlivosť (PiS) značné množstvo spolupracovníkov.


Médiá by mali byť veľmi opatrné pri informovaní o vražedných útokoch - takýto názor zastávajú českí odborníci. Psychopatológ Andrej Drbohlav tvrdí, že pri masových vraždách platí fenomén napodobňovania.
Informácie priniesol dnes český spravodajský portál Novinky.cz.
Podľa Drbohlava je príkladom situácia v Číne, kde sa ešte pred desiatimi rokmi nesmelo informovať o podobných zločinoch. Potom však nastalo uvoľnenie situácie a odvtedy počet masových vrážd inšpirovaných inými desivými činmi rastie.
Mediálny odborník Tomáš Trampota sa domnieva, že hlavným motívom teroristických činov je dosiahnuť čo najväčšiu publicitu a takto šíriť strach. Preto by sa v tom malo teroristom zabrániť.
Obaja experti oslovení denníkom Právo zhodne tvrdia, že médiá by rozhodne mali informovať o útokoch, lebo v časoch internetu a sociálnych sietí sa ľudia o nich aj tak dozvedia a môže vznikať priestor na dezinformácie. Médiá by však mali zmeniť spôsob, akým o týchto zločinoch referujú.
Podľa Drbohlava nie je dôležitý motív útočníka, teda či vraždil v mene nejakej ideológie alebo v dôsledku dlhodobej osobnej frustrácie. Podstatné podľa neho je, aby sa na verejnosť nedostali podrobnosti útoku. Napríklad to, kde si páchateľ zaobstaral zbraň, v akom e-shope si kúpil muníciu a ďalšie detaily, ktoré môžu mať až povahu návodu.
Novinári by teda mali v článkoch odpovedať na základné otázky a nepridávať zbytočné detaily.
Za obmedzenie mediálneho priestoru pre šialených útočníkov je aj Trampota. Uviedol, že televízne stanice majú sklon venovať i najmenšiemu teroristickému činu veľké programové bloky. A to potvrdzuje, že sa teroristom ich hlavný cieľ podaril, vysvetlil Trampota.
"Kumulatívny dôsledok medializácie viacerých takýchto činov v kratšom časovom horizonte, ako sme zaznamenali v posledných týždňoch v prípadoch Nemecka či Francúzska, má zásadný vplyv na verejnú mienku, šírenie strachu a tiež šírenie radikalizácie spoločnosti," citoval Trampotu portál Novinky.cz.
Popredný francúzsky denník Le Monde už má od minulotýždňovej stredy riešenie - v úvodníku napísal, že nebude zverejňovať fotografie teroristov. Zároveň redakcia oznámila, že nebude robiť reklamu extrémistickej organizácii Islamský štát (IS) a že rozhodne nebude nástrojom oslavovania teroristov.
Obmedzovanie informovania o IS je možným riešením aj podľa Trampotu. Zdôraznil, že teroristické činy v poslednom období podnikli osoby, ktoré na túto organizáciu neboli priamo napojené alebo boli napojené len veľmi slabo, no napriek tomu sa k nim IS rád prihlásil, aby ešte viac posilnil svoj hrôzostrašný imidž.
Navyše, podľa niektorých predstaviteľov páchajú takéto útoky ľudia mimoriadne frustrovaní svojím osobným životom, dodal Trampota.

Copyright © TASR 2016