29. 11. 2016

MEDIA NEWS

MEDIA NEWS

.ART, prvá doména vytvorená len pre účely globálnej umeleckej komunity s radosťou oznamuje, že viac ako 60 svetoznámych múzeí a umeleckých inštitúcií spustí svoje webové stránky na novej špičkovej doméne. Medzi nimi sú také renomované inštitúcie ako Umelecký inštitút Art Institute of Chicago, Národné centrum umenia a kultúry Georgea Pompidoua, Fondation Beyeler, Fondation Cartier, Guggenheimovo múzeum, Hauser & Wirth, Inštitút súčasného umenia ICA Miami, LACMA, MAXXI, galéria Tate a Walkerova galéria umenia. Prvé inštitúcie na doméne .ART majú odvážne plány. Niektoré z nich chcú zabezpečiť plnú migráciu alebo konsolidáciu svojich existujúcich webových stránok do domény .ART, iní spúšťajú nové dedikované webové stránky s cieľom prezentovať jedinečný obsah svojich umelcov a/alebo zbierok.
"Našou ambíciou je uchovať kultúrny odkaz globálneho umeleckého sveta. Sme hrdí na to, že toľko uznávaných inštitúcií z celého sveta zdieľa našu víziu a presvedčenie, že doména .ART bude schopná transformovať vzťahy umeleckej komunity s internetom a pomôže ochrániť dedičstvo tejto značky online," vysvetľuje Ulvi Kasimov, zakladateľ domény .ART.
John Matson, výkonný riaditeľ domény .ART dodáva: ".ART poskytuje umeleckému svetu nový spôsob online identifikácie. Doména je krátka, jednoduchá, dobre zapamätateľná a okamžite sa vám v mysli spojí s umením. Pre prvé inštitúcie využívajúce našu doménu je .ART prirodzeným vyjadrením ich značky."
Inštitúcie, ktoré si ako prvé osvojili doménu .ART, budú mať prvú možnosť zvoliť si názvy v rámci domény .ART, čo im poskytne možnosť sprístupniť na svojich stránkach obsah skôr ako domény, ktoré budú k dispozícii na predaj pre verejnosť v lete roku 2017.
Predstavitelia prvých inštitúcií, ktoré si osvojili doménu .ART sa podelili o svoje nadšenie: Riaditeľ pre digitálne technológie galérie TateRos Lawler povedal: "Múzeum je nadšené, že môže byť od začiatku súčasťou tejto novej domény, ktorá pomôže propagovať niektoré z najväčších svetových umeleckých zbierok, galérií a múzeí."
Benoît Parayre, riaditeľ pre komunikáciu a partnerstvo Národného centra umenia a kultúry Georgea Pompidoua vysvetľuje: "Doména venovaná svetu umenia už bola dlho očakávaná a umožní mnohým popredným predstaviteľom kultúrneho priemyslu, múzeám, umeleckým centrám galériám, zberateľom a iným získať relevantnejšie názvy domén a tak propagovať svoje zbierky a programy."
"Nadácia súčasného umenia Cartier je nadšená, že sa stáva súčasťou novej digitálnej komunity .ART a bude môcť ďalej rozvíjať svoj program," povedal manažér pre digitálne technológie David Desrimais.
Anton Vidokle, umelec a zakladateľ platformy e-flux, dodal: "Internet má obrovský vzdelávací potenciál a spoľahlivá informačná doména venovaná umeniu bude nedoceniteľným zdrojom vedomostí. Umelecká doména bude efektívnou platformou a uznaním skvelej práce umeleckých organizácií a umelcov zo všetkých krajín sveta a tých, ktorí umenie milujú a záleží im na ňom."
Dominique Chevalier, prezident Národného syndikátu starožitností (SNA), ktorý organizuje Bienále starožitností v parížskom Grand Palais vysvetľuje: "Pre nás a naše galérie je doména .com príliš komerčná a doména '.fr' je zas príliš všeobecná. Problémom väčšiny domén je, že nevypovedajú nič o vašom odvetví, doména .ART rieši práve tento problém."
Lélia Pissarro, spolumajiteľka Galérie Stern Pissarro a pravnučka maliara Camilla Pissarra k tomu dodáva: "Internet má na globálny trh s umením obrovský dopad. Vniesol umenie do každého kúta sveta. Cesta vpred v súvislosti s názvami domén zjavne spočíva v kategorizácií jednotlivých odvetví. Máme pocit, že to, čo meno Pissarro reprezentuje, stratilo eleganciu spojením s doménou .com. Možnosť použiť názov "pissarro.art" je jednoducho dokonalé riešenie. Vypĺňa dlhotrvajúcu medzeru v našej marketingovej stratégii a v spôsobe, akým sa prezentujeme."
Prvé kultúrne inštitúcie, ktoré prijali doménu .ART majú rozsiahle plány pre svoje webové stránky:
Galéria Tate, Múzeum umenia v Los Angeles (LACMA), Multimediálne múzeum umenia a Guggenheimovo múzeum si vytvoria webové stránky vyzdvihujúce rôzne aspekty svojich zbierok, zakiaľ čo Fondation Cartier využije doménu na sprístupnenie svojej zbierky verejnosti po prvýkrát v histórii. Národné centrum umenia a kultúry Georgea Pompidoua spustí pre svojich návštevníkov dedikovanú webovú stránku s užitočnými informáciami v angličtine a v iných jazykoch.
Galéria Hauser & Wirth oslávi svoje 25. výročie spustením interaktívnej webovej stránky s vizuálnou chronológiou svojej skoro tridsaťročnej histórie. Ďalšie inštitúcie ako Galéria Canesso, Galéria umenia Oceánskej a Eskimáckej kultúry Meyer, Galéria Perrin, Výtvarné umenie bratov Tomassovcov, Galéria Stern Pissarro a Venuša uskutočnia kompletnú migráciu svojich jestvujúcich webových stránok do nových domén .ART.
Od februára 2017 budú názvy domény .ART k dispozícii pre registráciu odborníkov zo sveta umenia s cieľom zabezpečiť, aby kľúčoví hráči dostali príležitosť získať svoju vytúženú doménu ako prví.
Kompletný zoznam prvých inštitúcií s doménou .ART nájdete na: http://www.art.art.


Copyright © TASR 2016

Americká spisovateľka Anne Rice pripravuje seriál zo sveta upírov. Autorka knižnej série The Vampire Chronicles informovala o svojich plánoch prostredníctvom sociálnej siete Facebook, kde tiež prezradila, že na scenári bude spolupracovať so synom Christopherom Riceom. Dej novinky by sa mal zameriavať na Lestata, ktorý je tiež hrdinom spomínanej série kníh The Vampire Chronicles. Sedemdesiatpäťročná spisovateľka a jej syn budú aj výkonnými producentmi seriálu.
Spoločnosti Imagine Entertainment a Universal Studios plánovali nakrútiť podľa upírskych príbehov niekoľko samostatných filmov. Rice sa však napokon rozhodla, že jej dielo je vhodnejšie pre seriál. "Napriek tomu, že sme mali česť pracovať na tomto projekte s mnohými výbornými ľuďmi, naše plány nevyšli," uviedla.
Knihami zo série The Vampire Chronicles sa inšpirovali napríklad tvorcovia filmov Interview s upírom (1994), v ktorom sa predstavili Tom Cruise, Brad Pitt, Kirsten Dunst či Antonio Banderas alebo Kráľovná prekliatych (2002).
Anne Rice, vlastným menom Howard Allen Frances O'Brien, je známa práve vďaka knihám venujúcim sa tematike upírov. V slovenskom preklade autorke vyšli aj knihy Čas anjelov (2009), Čas lásky a zla (2010) alebo Vlčí dar (2012).

©2016, Autorské práva SITA a.s a uvedené agentúry. Všetky práva vyhradené. Opätovné vydanie alebo rozširovanie obsahu tejto správy bez predchádzajúceho písomného súhlasu SITA a.s. a uvedených agentúr je výslovne zakázané.