27. 11. 2016

Vyhlásenie strany SaS k účinkovaniu premiéra Roberta Fica v reláciách RTVS

Vyhlásenie strany SaS k účinkovaniu premiéra 

Roberta Fica v reláciách RTVS

Strana Sloboda a Solidarita dôrazne žiada vedenie RTVS, aby prestala porušovať vo svojich politických publicistických reláciách zásady vyváženosti a objektívnosti. Posledné Sobotné dialógy SRo alebo tzv. Predsednícky špeciál z utorka 22. novembra, v ktorých vystúpili bez prítomnosti adekvátneho oponenta premiér Robert Fico a minister vnútra Robert Kaliňák, pokladáme za vážne spreneverenie sa RTVS svojmu zákonnému poslaniu.
Je nemysliteľné, aby premiér Fico šíril dezinformácie o správaní sa opozície v Národnej rade, vyslovoval britké a zavádzajúce súdy na adresu jej predstaviteľov a ponúkal jednostranný pohľad na udalosti na Slovensku i vo svete bez toho, aby oproti nemu sedel zástupca opozície. Je zjavné, že redaktor nemôže takéhoto oponenta nahradiť, pretože je predsedom vlády okamžite atakovaný a dehonestovaný.
Takisto žiadame RTVS, aby zaviedla princíp „prázdneho kresla“ v prípadoch, kedy zástupca koalície odmietne diskutovať s konkrétnym predstaviteľom opozície a v relácii je potom sám. Tak sa to stalo v už spomenutom Predsedníckom špeciále, keď minister Kaliňák odmietol diskutovať s Ľubomírom Galkom a celá relácia tak bola jeho osobným PR. Žiadame aj Radu RTVS, aby trvala na dodržiavaní zásad vyváženosti a objektívnosti, ktoré okrem iného požaduje aj štatút RTVS.Richard Sulík, predseda SaS

Jana Kiššová, podpredsedníčka SaS

Ľubomír Galko, podpredseda SaS