2. 12. 2016

Zomrela Gisela Mayová

Zomrela Gisela Mayová


Nemecká herečka a šansonierka Gisela Mayová zomrela dnes v skorých ranných hodinách v Berlíne vo veku 92 rokov.
S odvolaním sa na tamojšiu divadelnú scénu Berliner Ensemble o tom informovali nemecké internetové servery a elektronické médiá.
Rodáčka z Wetzlaru pochádzala z umeleckej rodiny a študovala ešte počas druhej svetovej vojny herectvo.
Umelkyňa začínala vo vidieckych angažmánoch, ale jej talent ju doviedol na divadelné scény v metropole krajiny, kde po takmer 15 rokov (1978-1992) predstavovala titulnú postavu v divadelnej hre Bertolta Brechta Matka Guráž a jej deti.
Mimochodom, interpretácia šansónov dvojice B.Brecht-K.Weill Mayovú preslávila aj ďaleko za hranicami Nemeckej demokratickej republiky a postarala sa i o jej triumfálne úspechy v Carnegie Hall v New Yorku či v La Scale v Miláne. Umelkyňa mala však vo svojom bohatom repertoári aj piesne Jacquesa Brela, Hannsa Eislera, či texty Kurta Tucholského alebo Ericha Kästnera.
Od roku 1972 bola členkou východonemeckej Akadémie umení, od roku 1993 aj členkou Akadémie umení po znovuzjednotení krajiny.
Umelkyňu, ktorá zanechala rozsiahlu filmografiu a diskografiu, ale aj početné produkcie pre televíziu a rozhlas, ocenili celým radom trofejí a vyznamenaní vrátane Národnej ceny (bývalej) NDR, Spolkového kríža za zásluhy, ale aj Grand
Prix du Disque francúzskej Akadémie Charlesa Crosa či talianskej Premio Trieste Contemporanea.

Copyright © TASR 2016