15. 1. 2017

Ceny Trilobit

Ceny Trilobit

Najhodnotnejšie počiny v oblasti audiovizuálnej tvorby odmenil včera Český filmový a televízny zväz FITES výročnými cenami Trilobit. Tú hlavnú získal seriál Pustina, konkrétne scenárista Štěpán Hulík a režiséri osmidílného kriminálno-psychologického dráme z produkcie HBO Ivan Zachariáš a Alice Nellis.
Pocty za celoživotné dielo, ktorým prispel ku kultivovanosti domácej tvorby a k jej medzinárodnému ohlasu, sa v podobe Ceny Vladislava Vančuru dostalo kameramanovi a pedagógovi Jaromírovi Šofr. Často spolupracoval napríklad s Jiřím Menzelom a preslávil ho hneď prvý film, ktorý spolu natočili, oscarovej Ostro sledované vlaky z roku 1966.
V prípade seriálu Pustatina porota ocenila výnimočnú, svojbytnou poetiku a naliehavú spoločenskú a mravnú výpoveď o našom svete. "Premyslený scenár, nekonvenčné réžia, emotívne kamera i hudba a strhujúce herecké výkony z neho robí dielo svetových parametrov," uviedol predseda poroty Vladimír Just.
Jaromír Šofr patrí medzi najvýznamnejšie české autormi novej vlny 60. rokov, jeho tvorba je zásadný aj pre neskoršie obdobie. Pri svojom prvom celovečernom filme Nech žije republika spolupracoval s Karlom Kachyňom, tými ďalšími boli napríklad Jan Němec, Evald Schorm, Jaromil Jireš, Věra Chytilová, Otakar Vávra a Jiří Krejčík. Je tak ďalším tvorcom, ktorý vstúpil do "siene slávy". Sú v nej napríklad Vojtěch Jasný, Miloš Forman, František Vláčil, Jan Špáta, Věra Chytilová, Arnošt Lustig a Drahomíra Vihanová.
Cenu Trilobit získala Emília Vášáryová za stvárnenie titulnej úlohy vo filme Eva Nová. Vytvorila v ňom sugestívne psychologickú štúdiu zostarnuté herečky-alkoholičky na strastiplnej ceste k sebapoznaniu a odpustenia.
Ocenení boli Vít Klusák, Filip Remunda a ich ukrajinský kolega Vitalij Manský, ktorí v dokumente V lúčoch slnka nahliadli pod propagandistickú fasádu severokórejského režimu.
Trilobita prevzal aj režisér a producent dokumentu Odvaha Pavel Stingl. Porotu zaujal jeho obsah, ktorý "unikátnym spôsobom zobrazuje tvorivý proces aj okolnosti vzniku osemmetrovej jazdeckej sochy Jošt Luxemburského v Brne sochára Jaroslava Rony". Zvláštnu cenu poroty dostali dokumentaristi Tomáš Bojar a Rozálie Kohoutová za celovečerný snímku FC Roma.
Cena Ferdinanda Vaňka, ktorá je nástupkyňou Ceny Václava Havla za prínos diela občianskej spoločnosti, bola udelená autorom reportáže Účastníci zájazdu Lukášovi Landovi a Jiřímu Krejčík z relácie Reportéri ČT. Nadácia Vízia 97 ako držiteľ osobnostných práv pre užívanie Havlovho mená FITES vyzvala, aby jeho meno v názve ceny nepoužíval. Preto bolo nahradené menom alter ega tohto dramatika, populárnym z jeho hier.
Za film vzniknutý na motívy literárneho diela bol Cenou Jozefa Škvoreckého odmenený študentský snímka Terezy Kovářová Zoo. Detská porota ocenila režisérku animovaných Lichožrouti Galinu Miklínovú.
Český filmový a televízny zväz poukázal na dlhotrvajúcou problematiku neúspešné digitalizácie filmových diel, na ktorej má podľa jeho vedenia vedľa Národného filmového archívu leví podiel ministerstvo kultúry. To si vyslúžilo zvláštnu cenu Zlatý citrón, keďže doteraz nedokázalo rozsúdiť spor o spôsobe digitalizácie filmov zo zlatého fondu kinematografie. Cenu ministrovi Danielovi Hermanovi odovzdali Jiří Menzel a ocenený Jaromír Šofr.
"Ide o problém, ktorý riešime. Všetko nejde tak rýchlo, ako by som si prial. S pánom režisérom sme o tom pred vysielaním hovorili. Dúfam, že sme na dobrej ceste. Určite si česká kinematografie ako rodinné striebro zaslúži najlepšiu starostlivosť," uviedol Herman . Podľa neho sa podobné spory nedajú riešiť petíciami, ale pri okrúhlom stole.
Moderátorov ceremoniáli v Berounska kultúrnom dome Plzeňka boli herci dejvického divadla Martin Myšička a Hynek Čermák, svojim divákom ho ponúkol kanál ČT art.

Copyright © ČTK 2017