17. 1. 2017

Zomrel Jan Borna

Zomrel Jan Borna

Po dlhej chorobe včera vo veku 56 rokov zomrel divadelný režisér a básnik Jan Borna. V posledných rokoch bol členom umeleckého vedenia pražského Divadla v Dlouhé.
Špecializoval sa na tvorbu pre deti a na rodinné divadlo pre všetky generácie.
Borna vyštudoval teóriu kultúry na Filozofickej fakulte Univerzity Karlovej a réžiu na DAMU. Bol členom Voľného spojenia režisérov, režíroval v brnenskom HaDivadle (1985-1986), bábkovom divadle DRAK alebo Realistickom divadle v Prahe. V rokoch 1993-1996 bol umeleckým šéfom a režisérom dejvického divadla. Spoluzakladal divadlo Vizita. Od roku 1990 viedol ateliér herectvo na katedre alternatívneho a bábkového divadla DAMU. Od roku 1996 bol režisérom a členom umeleckého vedenia Divadla v Dlouhé. K jeho najúspešnejším inscenáciám patrí divadelné stretnutie s Petrom Skoumalom a jeho detskými pesničkami Keby prasa malo krídla, ktoré sa v Divadle v Dlouhé hralo od jeho založenia v roku 1996 až do roku 2013 a dosiahlo takmer 300 repríz. Mnohých ocenení sa tiež dočkala divadelné revue podľa Malé vianočný poviedky Ľudovíta Askenazyho Ako som sa stratil, ktorá sa stala najlepšou činoherný inscenácií roka 2000.
Okrem divadelných textov písal Borna tiež básne. Vyšli mu zbierky Malé prosby, Veselá čakáreň, Krajina nad parapetom, Na dosah a O láske a o ničom.

Copyright © ČTK 2017