8. 2. 2017

MEDIA NEWS

MEDIA NEWS

Šéf americkej mediálnej spoločnosti Walt Disney Bob Iger varoval pred prípadnou obchodnou vojnou medzi USA a Čínou. Ako uviedol, pre spoločnosť Walt Disney by mal takýto vývoj veľmi nepriaznivé dôsledky.
"Otvorená obchodná vojna s Čínou spôsobí obrovské škody biznisu firmy Walt Disney, ale aj mnohým ďalším spoločnostiam," povedal Iger v rozhovore pre spravodajskú stanicu CNBC.
Ako dodal, význam čínskeho trhu pre Walt Disney stále rastie. Konkrétne zábavný park Disneyland Shanghai, prvý zábavný park na území kontinentálnej Číny, "bol jedným z najväčších úspechov roku 2016". Od svojho otvorenia v júni minulého roka navštívilo park viac než 7 miliónov ľudí.
Ochranárska politika, ktorú presadzuje nový americký prezident Donald Trump, však môže odštartovať medzi ekonomickými veľmocami obchodnú vojnu. Už počas prezidentskej kampane Trump hrozil zavedením až 45-% cla na dovoz čínskych produktov, keďže vo vzájomnom obchode ťahajú Spojené štáty už roky za kratší koniec.
Spoločnosť Walt Disney dnes zároveň oznámila za 1. štvrťrok obchodného roka 2016/2017, teda od októbra do konca decembra, nečakaný pokles tržieb. Tie dosiahli 14,78 miliardy USD (13,85 miliardy eur), čo predstavuje medziročný pokles o 3 %. Čiastočne sa pod to podpísali nižšie tržby vo filmovej divízii. Ich pokles dosiahol 7 %. Výsledkom tak firma zaostala za očakávaniami trhov, ktoré počítali s miernym rastom kvartálnych tržieb na 15,26 miliardy USD.
Zisk klesol z 2,88 miliardy USD v 1. kvartáli 2015/2016 na 2,48 miliardy USD. Bez započítania mimoriadnych položiek sa zisk na akciu znížil z 1,63 USD na 1,55 USD. V tomto prípade tak spoločnosť prekonala odhady analytikov, ktorí očakávali upravený zisk na úrovni 1,50 USD/akcia.

Copyright © TASR 2017

Americká mediálna spoločnosť Time Warner Inc. v štvrtom kvartáli dosiahla zisk v objeme 293 mil. USD. Spoločnosť v stredu informovala, že jej čistý zisk na akciu bol v poslednom štvrťroku minulého roka v sume 37 centov. Zisk firmy po úprave o jednorazové položky bol vo výške 1,25 USD na akciu. Týmto výsledkom prekonala očakávania trhu. Analytici oslovení v prieskume Zacks Investment Research v priemere predpovedali, že Time Warner dosiahne upravený zisk na úrovni 1,19 USD na akciu.
Mediálna spoločnosť, ktorej patria televízne kanály HBO a TBS a štúdiá Warner Bros., za október až december vykázala tržby 7,89 mld. USD. Ich výškou tiež prekonala očakávania trhu, keďže analytici, ktorých vo svojom prieskume oslovila spoločnosť Zacks, prognózovali tržby v objeme 7,75 mld. USD. Za celý vlaňajšok firma Time Warner evidovala zisk 3,93 mld. USD, čiže 4,96 USD na akciu pri tržbách 29,32 mld. USD.
Time Warner Inc má približne 49-percentný podiel na hlasovacích právach v Central European Media Enterprises (CME), ktorá prevádzkuje televízne stanice v šiestich krajinách strednej a východnej Európy. Spoločnosť Central European Media Enterprises Ltd. v júli 2007 odkúpila 20 % v TV Markíza od spoločnosti Media Invest, spol. s r. o. CME informovala, že sa touto transakciou stala 100-percentným vlastníkom spoločnosti Markíza - Slovakia, spol. s r. o., ktorá je prevádzkovateľom licencie na vysielanie TV Markíza.

©2017, Autorské práva SITA a.s a uvedené agentúry. Všetky práva vyhradené. Opätovné vydanie alebo rozširovanie obsahu tejto správy bez predchádzajúceho písomného súhlasu SITA a.s. a uvedených agentúr je výslovne zakázané.