7. 2. 2017

Zomrel Antonín Přidal

Zomrel Antonín Přidal

Vo veku 81 zomrel dnes český spisovateľ, prekladateľ, pedagóg a publicista Antonín Přidal. Informoval o tom spravodajský server Novinky.cz.
Antonín Přidal sa narodil 13. októbra 1935 v Prostějove. Po štúdiu jazykov na Filozofickej fakulte Univerzity J.E. Purkyňu v Brne (v súčasnosti Masarykovej univerzity) pracoval v 60. rokoch v literárno-dramatickej redakcii Československého rozhlasu.
Od začiatku 90. rokov začal spolupracovať s Českou televíziou. Je autorom básnických zbierok a celého radu divadelných, rozhlasových a televíznych hier - Pěnkava s Loutnou, Komedie s Quijotem, Políček č. 111, Elektrický nůž a iné.
V roku 2011 vyšiel Přidalovi výber textov z rozhlasového cyklu Potulky knihami a časem.
Antonín Přidal preložil diela najmä anglických a španielskych autorov, z ktorých najznámejší sú García Lorca, Patrick White, John Updike, Joseph Heller, Robert Lowell či Galway Kinnell.
Jeho posledným dielom bola básnická zbierka Zpovědi a odposlechy, ktorá vyšla v roku 2015.

©2017, Autorské práva SITA a.s a uvedené agentúry. Všetky práva vyhradené. Opätovné vydanie alebo rozširovanie obsahu tejto správy bez predchádzajúceho písomného súhlasu SITA a.s. a uvedených agentúr je výslovne zakázané.