24. 2. 2017

Štúdio RTVS Košice si pripomína 55 rokov televízneho vysielania

Štúdio RTVS Košice si pripomína 

55 rokov televízneho vysielania


V sobotu 25. februára 2017 uplynie 55 rokov od začiatku televízneho vysielania v Košiciach. Košické televízne štúdio bolo zriadené ako posledné v rámci územných pracovísk vtedajšej Československej televízie.
Košické štúdio počas svojej existencie vyrobilo viac ako 60.000 spravodajských príspevkov, približne 28.000 relácií vrátane dabingových diel a 5000 dokumentárnych filmov. Od začiatku svojej existencie prinášalo spravodajské informácie a už v prvom roku fungovania odvysielalo priamy prenos divadelného predstavenia zo Štátneho divadla Košice - divadelnej hry Jána Kákoša Vietor do tvárí. Rýchly technologický rozvoj štúdia potvrdili aj priame prenosy z Medzinárodného maratónu mieru v r. 1962 a z medzinárodných cyklistických Pretekov mieru v r. 1963. Výrazne sa rozvíjala aj dokumentárna tvorba, či tvorba pre deti - od rozprávok a večerníčkov až po Zlatú bránu.
"Veľmi ma teší, že veľké výročia RTVS z minulého roku nasleduje ďalšie výročie významné pre región Košíc. Je pre mňa symbolické, že práve v tomto roku spúšťame veľký projekt rekonštrukcie televíznej časti štúdia v Košiciach. RTVS tak dokazuje, že svoj vzťah k regiónom nielen deklaruje, ale ho aj realizuje v praxi," uviedol k výročiu košického štúdia generálny riaditeľ RTVS Václav Mika.
"Netreba zabúdať na fakt, že s históriou košického televízneho štúdia sú späté kľúčové televízne formáty verejnoprávnej televízie. Práve v Košiciach vznikali relácie Správny kľúč, Drišľakoviny, Talentárium či Klipmánia, nesmierne populárna Zlatá brána, v ktorej ako moderátor začínal spevák skupiny No Name Igor Timko, či známe Táraninky s Mariánom Čekovským. Košické štúdio je teda právom hrdé na svoju bohatú históriu a pevne verím, že má pred sebou nemenej úspešné tvorivé obdobie," dodáva výkonný riaditeľ Štúdia RTVS Košice Juraj Hidvéghy, ktorý je zároveň riaditeľom súťaže Košický zlatý poklad - najstaršej autorskej súťažnej prehliadky populárnej hudby na Slovensku - minulý rok sa v Košiciach uskutočnil už jej 32. ročník.
Dnes je košické televízne štúdio plnoformátovou súčasťou Štúdia RTVS Košice. Aktívne mapuje dianie v regióne prostredníctvom regionálnych spravodajských štábov, svojou produkciou obohacuje televíznu programovú ponuku RTVS a naďalej dáva priestor na realizáciu televíznym tvorcom, hercom a umelcom z regiónu. Okrem značného objemu spravodajstva, publicistiky a národnostného vysielania vyrába v rámci hranej tvorby detskú reláciu Zázračný ateliér, veľkej diváckej obľube sa teší folklórna relácia Kapura. V dokumentárnej tvorbe vyrába cyklus Encyklopédia slovenských obcí a Necelebrity, reláciu o živote v regiónoch Teleregina a participuje na výrobe magazínu krajín V4 s názvom Kvarteto.
ŠPECIÁLNY PROGRAM K 55. VÝROČIU VYSIELANIA KOŠICKÉHO ŠTÚDIA NA DVOJKE
Piatok 24. 2.
06.30 Zlatobránsky pamätníček 10.00 Kráľovská hra 17.20 Prvý riaditeľ, prvý pracovník 17.45 NAŽIVO TELEREGINA 18.30 PREMIÉRA Brána do televízie - dokumentárny film o tvorbe a ľuďoch spojených s 55-ročnou históriou košického štúdia Slovenskej televízie. Dokumentárny film zachytáva výnimočné momenty z 55-ročnej tvorby košického štúdia Slovenskej televízie. Cez reflexie tvorcov, program i spomienky osobností umeleckého života divák nazrie do televízneho archívu, vráti sa v čase a spozná rozmanitosť programov televízneho štúdia v metropole východu. 19.10 detský blok Veľké detské predstavenie zostavený z legendárnych večerníčkových seriálov zo štúdia Košice: Tri svište, Gaštanko a Gaštaník, Kominárik a kocúrik, Muška Svetluška, Žabco a Žabinka, Na polici v hrnci.
Sobota 25. 2.
Tri archívne dokumenty zo začiatkov štúdia Košice: 09.00 Korytári 09.25 V čistej vode na Laborci 09.50 Lendacká svadba