26. 2. 2017

Zomrel Bill Paxton

Zomrel Bill Paxton

Produktívny a charizmatický americký herec Bill Paxton, ktorý hral astronauta vo filme Apollo 13 alebo hľadača pokladov v snímke Titanic, zomrel vo veku 61 rokov na komplikácie po operácii. Informoval o tom dnes hovorca rodiny.
Hovorca vydal vyhlásenie o úmrtí herca i režiséra Paxtona, ale neuviedol žiadne ďalšie podrobnosti. Rodina požiadala o súkromie v tomto pre ňu ťažkom období.
Paxton, rodák z mesta Fort Worth v štáte Texas, hral mnoho nezabudnuteľných úloh. Objavil sa v desiatkach filmov a televíznych programov. A zdá sa, akoby bol všade, kde sa tvorili dejiny, či už na filmovom pláne alebo mimo neho.
Ako malý chlapec stál v dave, ktorý vítal prezidenta Johna F. Kennedyho v Texase ráno 22. novembra 1963, niekoľko hodín pred zavraždením Kennedyho v Dallase. Ako mladík pracoval na umeleckom oddelení Rogera Cormana, kráľa medzi producentmi "béčkových" filmov, ktorý pomohol odštartovať kariéru veľkého počtu hercov i filmárov.
K Paxtonovým filmom patria niektoré výrazné diela kinematografie z posledných 40 rokov, od Titanicu a Apolla 13 až po Terminátora a Votrelcov. Vyslúžil si tri nominácie na ocenenie Zlatý glóbus za výkon v úlohe polygamistu v seriáli televízie HBO Big Love.
Kariéru vo filmovej branži začal v 70. rokoch minulého storočia v umeleckom tíme spomínaného producenta Cormana, potom dostal šancu postaviť sa pred kamery.
Rýchlo sa stal obľúbencom režiséra Jamesa Camerona - v 80. a 90. rokoch sa objavil v jeho filmoch ako Terminátor, Votrelci a Titanic.
Paxton hral napríklad aj vo filme Twister a v majstrovskej dráme Jednoduchý plán, ktorá bola podľa niektorých odborníkov jeho najlepšou voľbou v kariére.
Režíroval mysteriózny film Lovec démonov (2001), kde si tiež zahral.
Vo vyhlásení o úmrtí sa uvádzalo, že "Billovu vášeň pre umenie cítili všetci, čo ho poznali, a jeho vrúcnosť a vytrvalá energia boli nepopierateľné".
Paxton bol obľúbený v celom Hollywoode a patril k najviac zaneprázdneným hercom filmového priemyslu. Raz vyhlásil, že najťažšou časťou jeho kariéry nie je samotná práca, ale čas medzi filmovačkami.

©2017, Autorské práva SITA a.s a uvedené agentúry. Všetky práva vyhradené. Opätovné vydanie alebo rozširovanie obsahu tejto správy bez predchádzajúceho písomného súhlasu SITA a.s. a uvedených agentúr je výslovne zakázané.