1. 3. 2017

MEDIA NEWS

MEDIA NEWS

Nemecký minister zahraničných vecí Sigmar Gabriel si predvolal tureckého veľvyslanca v Berlíne na rozhovor o nemecko-tureckom novinárovi Denizovi Yücelovi, ktorého dnes už predtým umiestnili v Turecku do vyšetrovacej väzby.
Žiadne ďalšie podrobnosti neboli zverejnené, ale Gabriel podľa očakávania usporiada po rozhovore tlačovú konferenciu.
Yücela, tureckého dopisovateľa nemeckého denníka Die Welt, zadržali pred 13 dňami okrem iných obvinení pre podozrenie z členstva v teroristickej organizácii.
Šéf nemeckej diplomacie Gabriel najprv na krok reagoval kritikou, že toto "rozhodnutie tureckých orgánov bolo až príliš prísne, a preto tiež neprimerané".

Copyright TASR ©2017


Anglický herec Benedict Cumberbatch sa predstaví v pripravovanom seriáli Melrose. Rodák z Londýna stvárni v spoločnom projekte televízií Showtime a Sky Atlantic titulnú postavu. Štyridsaťročný herec bude pritom aj jedným z výkonných producentov novinky, ktorú plánujú začať nakrúcať v auguste.
Seriál vznikne podľa päťdielnej knižnej série The Patrick Melrose Novels (1992 - 2012) anglického spisovateľa Edwarda St Aubyna, pričom bude mať tiež päť častí. O televízne spracovanie úspešných románov sa postará scenárista David Nicholls. Kto sa ujme réžie však zatiaľ nie je známe.
Séria sa bude sústreďovať na neslušného a sarkastického aristokrata Patricka Melrosea, ktorý sa svojím zvláštnym správaním snaží vyrovnať s traumou z detstva a dospievania. Tie do veľkej miery ovplyvnili jeho násilnícky otec a matka, ktorá dlhé roky v tichosti znášala manželovo správanie. Každá z epizód sa zameria na jednu z piatich častí knižnej predlohy, pričom postupne zobrazí niekoľko najzásadnejších dní Melroseovho života. Seriál sa tak bude odohrávať v rozmedzí od 60. rokov minulého storočia po súčasnosť na miestach ako južné Francúzsko, New York či Veľká Británia.
Benedict Timothy Carlton Cumberbatch je známy najmä vďaka účinkovaniu v seriáli Sherlock (2010), za ktorý ho nominovali na Zlatý glóbus, Primetime Emmy či televízne ceny BAFTA, pričom jednu Emmy sa mu podarilo získať. Nominácie na televíznu cenu BAFTA získal aj za stvárnenie Stephena Hawkinga v televíznom filme Hawking (2004) a vedľajšiu rolu v dráme Small Island (2009). Objavil sa tiež v snímkach Nezlomná vôľa (2006), Pokánie (2007), Third Star (2010), Vojnový kôň (2011), Jeden musí z kola von (2011), 12 rokov otrokom (2013), Star Trek: Do temnoty (2013), The Fifth Estate (2013), Blízko od seba (2013), Black Mass: Špinavá dohoda (2015) či miniseriáli Koniec prehliadky (2012). Svoj hlas prepožičal drakovi Smaugovi a Nekromantovi v trilógii Hobit (2012, 2013 a 2014) i vlkovi v animovanom filme Tučniaky z Madagascaru (2014). Predstavil sa tiež v životopisnej dráme Kód Enigmy (2014), pričom stvárnenie kryptoanalytika a matematika Alana Turinga mu vynieslo nominácie na filmovú cenu BAFTA, Zlatý glóbus i Oscara.

©2017, Autorské práva SITA a.s a uvedené agentúry. Všetky práva vyhradené. Opätovné vydanie alebo rozširovanie obsahu tejto správy bez predchádzajúceho písomného súhlasu SITA a.s. a uvedených agentúr je výslovne zakázané.

Koalícia 37 francúzskych a medzinárodných médií, podporovaných firmou Google a mediálnych sietí First Draft, spustila včera internetový server crosscheck ako spoločnú platformu pre overovanie informácií a vyvrátenie nepravdivých tvrdení, ktoré by mohli narušiť nadchádzajúce prezidentské voľby. Francúzi budú voliť nového prezidenta v dvoch kolách, v apríli a máji.
Crosscheck si napríklad všíma informácie šíriace sa po sociálnych sieťach, podľa ktorej sa vodkyňa Národného frontu a favoritka prvého kola volieb Marine Le Penová pozastavila na twitteri nad tým, že francúzska televízia odvysielala rozprávku s hrdinkou zahalenú v šatke - hoci išlo o ruský animovaný seriál a na ruskom vidieku sa šatky nosí bežne. V skutočnosti sa údajnej šokujúce tvrdenie objavilo na falošnom účte, s ktorým pravá Le Penová nemá nič spoločné. Skutočný autor, ktorý si praje zostať v anonymite, vraj chcel takto predviesť, ako ľahko možno dezinformovať prostredníctvom twitteri.
Server crosscheck má umožniť partnerom spojiť úsilie pri preosievanie falošných informácií a zverejňovať články uvádzajúce skutočnosti na pravú mieru, uviedla riaditeľka First Draft Jenni Sargentová na tlačovej konferencii.
"Považujeme za zaujímavé spolupracovať s ďalšími redakciami, pretože všetci robíme túto prácu vo svojej oblasti a jediná redakcia nemôže reagovať na všetko, čo sa deje," konštatoval Adrien Senec z denníka Le Monde.
Iniciatíva bola podľa agentúry AFP zamýšľaná na dobu volebnej kampane, ale v prípade úspechu by mohla pokračovať. Medzi partnerov patria veľké celoštátne denníky ako Libération, Le Monde a Les Echos, ako aj regionálne médiá, časopisy, spravodajské weby, tlačová agentúra AFP či spoločnosti Google a Facebook.
Internetová platforma má dať dohromady úsilie asi 250 novinárov z partnerských redakcií pri overovaní sporných tvrdení. Podmienkou, aby výsledok overovania mohol byť na serveri zverejnený, je schválenie prinajmenšom od dvoch redakcií. Google pritom poslúži k vytipovanie najvyhľadávanejších tém. Na serveri CrossChech potom má byť uvedené, či dané tvrdenie je lživé, alebo nie, alebo neoveriteľné, a tiež informácie, aké redakcia sa tvrdenie pokúšali overiť.

Copyright ČTK ©2017