2. 3. 2017

Zomrel David Rubinger

Zomrel David Rubinger


Známy izraelský fotograf David Rubinger, ktorého snímka zachytávajúca izraelských vojakov pri Múre nárekov sa stala symbolom blízkovýchodnej vojny z roku 1967, zomrel vo veku 92 rokov.
O fotografovej smrti informovala agentúra AP s odvolaním sa na Rubingerove deti.
Rubinger sa narodil v roku 1924 vo Viedni. V roku 1939 emigroval do Palestíny. S fotografovaním začal, keď počas druhej svetovej vojny slúžil v židovskej brigáde britskej armády. Ako fotokorešpondent pracoval najprv v izraelských denníkoch, neskôr - viac ako 50 rokov - pracoval pre časopis Time-Life.
Bol prvým fotografom v dejinách židovského štátu, ktorý získal najvyššie štátne vyznamenanie - Izraelskú cenu. Stalo sa tak v roku 1997.
Agentúra AP uviedla, že Rubingerove fotografie sú prierezom dejín Izraela. Zachytávajú totiž výjavy z frontových línií mnohých ozbrojených konfliktov, ale aj z bežného života obyčajných ľudí i významných politikov. Známe sú napríklad snímky premiérky Goldy Meirovej, ako vo svojej kuchyni umýva riad či kŕmi svoju vnučku. Bol aj jediným fotografom, ktorý mal povolenie fotografovať v kaviarni izraelského parlamentu.
Izraelský prezident Reuven Rivlin v dnešnom vyhlásení ocenil Rubingerovo dielo. "Sú takí, ktorí píšu stránky dejín, a sú aj takí, ktorí ich ilustrujú cez objektív svojho fotoaparátu. Vo svojich fotografiách David zvečnil dejiny tak, ako sa navždy vryli do našej pamäti," uviedol.

Copyright © TASR 2017