2. 3. 2017

Febiofest 2017

Febiofest 2017

V Bratislave sa začína dnes 24. medzinárodný festival filmových klubov Febiofest. Filmový a klubový sviatok prinesie 235 projekcií v 11 mestách a 16 kinách po celom Slovensku. Festival tiež vzdá poctu dvom legendám slovenskej kinematografie Albertovi Marenčinovi a Viktorovi Kubalovi.
V sekcii Slovenská filmová krajina si festival uctí dramaturga a scenáristu A. Marenčina pri príležitosti 95. výročia jeho narodenia. Okrem filmových scenárov písal básne, eseje, prekladal z francúzštiny, kreslil surrealistické koláže a je nositeľom mnohých ocenení. Febiofest premietne ako poctu Marenčinovi film režiséra Stanislava Barabáša Pieseň o sivom holubovi (1961), ku ktorému napísal scenár. Film, ktorý prostredníctvom detských hrdinov pôsobivo vypovedá o hrôzach a nezmyselnosti vojny, uvedie v pondelok 6. marca. Albert Marenčin si na festivale prevezme Výročnú cenu Asociácie slovenských filmových klubov (ASFK) za prínos pre slovenskú kinematografiu a klubovému hnutiu, ocenený bude aj český scenárista a dramaturg Meir Lubor Dohnal, ktorý pôsobil v Slovenskej filmovej tvorbe Bratislava a ako spoluscenárista sa podieľa na režijnom debute Juraja Jakubiska Kristove roky (1967) a Ela Havettu Slávnosť v botanickej záhrade (1969).
Poctu vzdá MFFK Febiofest aj nestorovi slovenského animovaného filmu Viktorovi Kubalovi, od ktorého smrti uplynie tento rok dvadsať rokov. Kubal vytvoril viac ako dvesto filmov, ovplyvnil mnohých tvorcov v oblasti slovenskej animácie a jeho tvorba sa preslávila aj za hranicami našej krajiny. Slovenský filmový ústav (SFÚ) pri tejto príležitosti uvedie na festivale film Zbojník Jurko (1976). Ide o Kubalov dlhometrážny debut o dobrodružstvách slovenského zbojníka Jura Jánošíka, hrdinu, ktorý nenávidí krivdu a bojuje proti sociálnemu útlaku. Projekcia sa uskutoční v piatok (3.3.).
Festival ponúka aj bohatý sprievodný program, jeho súčasťou bude aj krst prvého zväzku publikácie Dejiny slovenskej kinematografie 1896-1969, ktorá je výsledkom niekoľkoročného výskumu filmových historikov Václava Maceka a Jeleny Paštékovej. "Publikácia predstavuje významný edičný počin. Ide o druhé aktualizované a doplnené vydanie, ktoré podrobne mapuje históriu všetkých jej odvetví, rodov a žánrov, približuje tvorbu najvýznamnejších diel, rozvoj slovenského kinematografického priemyslu, distribúcie, ale aj filmovej kritiky a filmového myslenia," uviedla pre TASR k významnému edičnému počinu SFÚ jeho tlačová tajomníčka Simona Nôtová.
V Kine Lumiére si návštevníci festivalu môžu pozrieť výstavu Amerika 1936 - kolekciu viac ako šesťdesiatich fotografií jedného z najvýznamnejších priekopníkov českej filmovej a fotografickej avantgardy Alexandra Hackenschmieda. Expozíciu tvoria negatívy z obdobia Hackenschmiedovho pôsobenia vo filmových ateliéroch v Zlíne, objavené až v roku 1999 v súkromnej zbierke Jiřího Novotného.
Festival dnes večer slávnostne otvorí nový film českého režiséra Bohdana Slámu Baba z ľadu v hlavnej úlohe so Zuzanou Kronerovou. Počas otváracieho ceremoniálu sa uskutoční aj udeľovanie Výročných cien Asociácie slovenských filmových klubov (ASFK), hlavného organizátora podujatia.
Febiofest v Bratislave potrvá do 8. marca. Publiku sa predstaví v desiatich programových sekciách 122 dlhometrážnych, stredometrážnych a krátkych titulov, spolu na 153 premietaniach v piatich klubových kinách (Kino Lumiére, Mladosť, Foajé, Kino KLAP VŠMU a Artkino za zrkadlom). Výber z bratislavskej časti poputuje do ďalších desiatich slovenských miest.


Copyright © TASR 2017