3. 3. 2017

Výročné ceny ASFK

Výročné ceny ASFK


Asociácia slovenských filmových klubov (ASFK) rozdala v bratislavskom Kine Lumiere po deviaty raz výročné ceny. Slávnosť sa konala v rámci otvorenia 24. ročníka Medzinárodného festivalu filmových klubov Febiofest. O víťazoch, ktorí získali symbolické filmové kotúče od sklárskeho výtvarníka Pala Macha, rozhodli hlasovaním zástupcovia 57 slovenských filmových klubov.
Najlepším filmovým klubom za rok 2016 sa stal Filmový klub Iskra v Kežmarku, ktorý odštartoval pôsobenie v novembri 2010. Trofej si prišiel prevziať dramaturg Boris Švirloch, ktorý sa poďakoval za inšpiráciu a priazeň divákom aj ostatným filmovým klubom. V kategórii Najlepší klubový film triumfoval dokument Sloboda pod nákladom režiséra Pavla Barabáša, ktorý uviedol, že si cenu veľmi váži.
Výročnú cenu za prínos slovenskej kinematografii a klubovému hnutiu dostali dve osobnosti. Jednou z nich je slovenský spisovateľ, básnik, surrealista, kolážista, patafyzik, esejista, scenárista, dramaturg, výtvarník, kritik a prekladateľ Albert Marenčin, ktorý tento rok oslávi 95 rokov. "Je pre mňa cťou, že sa mi dostalo takého ocenenia," uviedol počas večera. V rámci Febiofestu premietnu snímku Pieseň o sivom holubovi (1961), na ktorej sa podieľal ako scenárista. Druhým oceneným je český scenárista, dramaturg a režisér Meir Lubor Dohnal, ktorý si trofej prevzal z rúk prezidenta festivalu Petra Dubeckého. "Bratislavu vnímam ako svoj adpotívny domov, tu som začínal," povedal. Na Febiofeste predstavia napríklad jeho dokument Sklenené obrazy (2008) o spomínanom sklárovi Pavlovi Machovi. Ocenenie za prínos svetovej kinematografii získal rumunský režisér Radu Jude. Filmár príde na festival predstaviť snímku Zjazvené srdcia a zároveň si prevezme cenu.

©2017, Autorské práva SITA a.s a uvedené agentúry. Všetky práva vyhradené. Opätovné vydanie alebo rozširovanie obsahu tejto správy bez predchádzajúceho písomného súhlasu SITA a.s. a uvedených agentúr je výslovne zakázané.