16. 4. 2017

MEDIA NEWS

MEDIA NEWS

Menej známu tvár Alberta Einsteina, jeho výnimočné profesijné úspechy aj vášnivé a rozporuplné osobné vzťahy, ponúkne od 23. apríla desaťdielnej seriál Génius na kanáli National Geographic, oznámilo ČTK české zastúpenie televízie. Seriál, ktorý sa nakrúcal aj v Českej republike, by sa mal vysielať v 171 krajinách a 45 jazykoch. V hlavnej úlohe Einsteina sa predstaví Geoffrey Rush. V jednej z vedľajších rolí sa objaví Klára Issová.
Pre stvárnenie významnej vedkyne poľského pôvodu Madame Curie musela nielen zmeniť farbu vlasu, ale tiež si nechať prirobiť pár vrások. "Je to krásna role, bolo fajn študovať jej život a tiež dialógy v scenári sú krásne napísané," uviedla Issová.
Seriál natočený na motívy knihy Waltera Isaacsona Einstein: jeho život a vesmír sleduje vedcov vzostup zo skromných pomerov. Einstein, ktorý prostredníctvom teórie relativity odhalil množstvo prekvapivých tajomstvo vesmíru, sa v ňom ukazuje ako rozporuplný človek so vzrušujúcim osobným životom, náhlymi prejavy citov aj bezcitnosti v rokovaní s najbližším okolím vrátane vlastných detí, jeho dvoch manželiek a mnohých mileniek, s ktorými je podvádzal.
Prvý plne hrané dielo National Geographic sa odohráva v období zahŕňajúcom dve svetové vojny. Tvárou v tvár rastúcemu antisemitizmu, všadeprítomné špionáži a potenciálne hrozby atómovej katastrofy sa Einstein čoby manžel, otec a tiež muž pevných zásad snaží uchrániť vlastný život a dielo. V prvej epizóde, ktorej réžie sa ujal Howard, diváci uvidia Einsteina v podaní Johnnyho Flynna ako teenagera rozbúreného sa proti otcovskej autorite.
Seriál vlani vznikal aj v Česku. Napríklad pre potreby filmárov sa budova pražskej základnej školy Na Smetance zmenila na mníchovskej Luitpold Gymnasium spojené s menom geniálneho vedca. Točilo sa aj na Lokti, na univerzitách v Brne a Plzni, ministerstvu dopravy a poľnohospodárstva, v Rudolfíne alebo v kláštore Teplá. Budova školy v pražských Strašniciach po úpravách predstavuje interiér švajčiarskej školy v Aarau.
Výkonnými producentmi projektu sú Brian Grazer, Gigi Pritzkerovu a oscarový režisér Ron Howard, oznámila ČTK za zastúpenie National Geographic Channel v ČR a SR Lada Dobrkovská.

Copyright ČTK ©2017

Americký herec a režisér Robert Duval sa predstaví v pripravovanom trileri Widows režiséra Stevea McQueena. Osemdesiatšesťročný rodák zo San Diega stvárni otca politika v podaní Colina Farrella. V novinke si okrem nich zahrajú aj Viola Davis, Liam Neeson, Michelle Rodriguez, Cynthia Erivo, Elizabeth Debicki, André Holland a Daniel Kaluuya.
Snímka bude adaptáciou britského seriálu Vdovy (1983 - 1985), ktorý sa už v roku 2002 dočkal amerického remakeu v podobe televízneho filmu. O scenár najnovšej verzie sa postarali Gillian Flynn a spomínaný McQueen. Termín premiéry zatiaľ nie je známy.
Príbeh seriálu Vdovy sa začínal smrťou troch ozbrojených lupičov. Ich manželky sa následne rozhodli v ich "práci" pokračovať, pričom na pomoc si pribrali štvrtú ženu. Zároveň tiež zistili, že na pôvodnej lúpeži sa podieľal aj štvrtý muž, ktorý však z miesta činu ušiel, pričom ostatných nechal umrieť.
Robert Selden Duvall získal v roku 1984 Oscara v kategórii Najlepší mužský herecký výkon v hlavnej úlohe za snímku Tender Mercies (1983), pričom na túto cenu ho nominovali aj za filmy Krstný otec (1972), Apocalypse Now (1979), Veľký Santini (1979), Apoštol (1997), Žaloba (1998) a Sudca (2014). Okrem toho si zahral napríklad aj v snímkach Ako zabiť vtáčika (1962), Skutočná guráž (1969), THX 1138 (1971), Network (1976), Prirodzený talent (1984), Noviny (1994), Fenomén (1996), John Q. (2002), Ďakujeme, že fajčíte (2005), Zmätok v duši (2009) či Cesta (2009).

©2017, Autorské práva SITA a.s a uvedené agentúry. Všetky práva vyhradené. Opätovné vydanie alebo rozširovanie obsahu tejto správy bez predchádzajúceho písomného súhlasu SITA a.s. a uvedených agentúr je výslovne zakázané.

Súd v Istanbule nariadil vzatie 12 novinárov do väzby v súvislosti s pokusom o prevrat z júla minulého roka. Obvinení sú z "pokusu o zvrhnutie vlády", informovala štátna agentúra Anadolu.
Patria do skupiny 21 novinárov, ktorí boli zatknutí po pokuse o prevrat. Pracovali pre médiá blízke kazateľovi Fethullahovi Gülenovi žijúcemu v USA. Turecká vláda viní Gülena zo zosnovania pokusu o prevrat a Washington žiada o jeho vydanie.
V marci súd nariadil prepustenie týchto 21 novinárov z policajnej väzby, na žiadosť prokuratúry ich ale opäť zadržali. Jedného z nich následne podmienečne prepustili. Zvyšných osem sa naďalej nachádza v policajnej väzbe a čaká na predvedenie pred vyšetrujúceho sudcu.
Po pokuse o prevrat vláda vyhlásila výnimočný stav, ktorý stále platí. Pozorovatelia Organizácie pre bezpečnosť a spoluprácu v Európe (OBSE) pred nedeľňajším referendom o ústavných zmenách vo svojej predbežnej správe konštatovali, že počas výnimočného stavu bolo zadržaných viac ako 150 novinárov. Svoju činnosť muselo zastaviť 158 médií a vydavateľstiev.

Copyright TASR ©2017