19. 4. 2017

MEDIA NEWS

MEDIA NEWS


V pripravovanej antológii Philip K. Dick's Electric Dreams sa predstavia aj americkí herci Greg Kinnear a Steve Buscemi. Pridali sa tak k už skôr oznámeným účinkujúcim - Bryanovi Cranstonovi, Timothymu Spallovi, Jackovi Reynorovi, Benedictovi Wongovi a Geraldine Chapline. V desaťdielnej sérii, ktorá vznikne na motívy poviedok sci-fi autora Philipa K. Dicka, sa predstavia aj Mireille Enos a Jack Gore.
Každá epizóda prinesie samostatný dramatický príbeh. Päťdesiattriročný Kinnear sa spolu so spomínanou Enos a Goreom predstaví v časti s názvom Father Thing, ktorá ukáže svet počas útoku mimozemskej rasy. O jej scenár a réžiu sa postará Michael Dinner, ktorý je aj výkonným producentom. Buscemi si zase zahrá v epizóde Crazy Diamond, kde stvárni muža zapleteného do nelegálneho plánu s atraktívnou, ale umelou ženou.
Projekt vzniká pod hlavičkou spoločností Amazon, Sony Pictures Television a televízie Channel 4. Ďalším scenáristom a výkonným producentom série je Ronald D. Moore, pričom ako výkonní producenti sa pod antológiu podpíšu aj James Degus, Kalen Egan, Christopher Tricarico, Maril Davis, Lila Rawlings, Marigo Kehoe, Kate DiMento, David Kanter, Matt DeRoss, spomínaný Cranston a tiež autorova dcéra Isa Dick Hackett. O scenáre sa postarajú aj Tony Grisoni, Jack Thorne, Matthew Graham, David Farr, Dee Rees a Travis Beacham.
Podľa diel autora, ktorý zomrel 2. marca 1982 vo veku 53 rokov, už nakrútili napríklad filmy Blade Runner (1982), Total Recall (1990, 2012), Screamers: Hlasy z podzemia (1995), Impostor: Živá zbraň (2001), Minority Report (2002), Výplata (2003), A Scanner Darkly (2006), Next (2007), Správcovia osudu (2011) a či seriál The Man in the High Castle (2015).
Greg Kinnear začínal najprv v talkshow Talk Soup (1991- 2002) a Later with Greg Kinnear (1994 - 2000). K filmu sa dostal účinkovaním v televíznych projektoch ako napríklad Dillinger (1991), potom nasledovali úlohy v snímkach Sabrina (1995), Božská lesť (1996), Láska cez internet (1998), Takmer dokonalý zločin (2000), Údolie tieňov (2002), Nepremožiteľný (2006), Malá Miss Sunshine (2006), Zelená zóna (2010), Nebo nie je výmysel (2014) či Svedectvo (2016). Za stvárnenie Simona Bishopa v snímke Tak dobre, ako sa len dá (1997) ho nominovali na Oscara.
Päťdesiatdeväťročný Steve Buscemi sa predstavil napríklad v snímkach Fargo (1996), Con Air (1997), Big Lebowski (1998), Armageddon (1998), 28 dní (2000), Malý svedok (2001), Káva a cigarety (2003), Ostrov (2005), Paríž, milujem ťa (2006), Dospeláci (2010) či Dospeláci 2 (2013). Okrem herectva je aj režisérom a nakrútil napríklad filmy Väznica (2000) a Interview (2007). V roku 2011 získal Zlatý glóbus ako najlepší herec v dramatickom seriáli za Impérium - Mafia v Atlatic City, kde účinkoval v rokoch 2010 - 2014.

Americkej internetovej spoločnosti Yahoo sa v prvom kvartáli darilo lepšie, ako analytici predpokladali. Firma za prvý štvrťrok vykázala zisk 100 mil. USD, čiže 10 centov na akciu, pričom v rovnakom období vlaňajška skončila v strate 99 mil. USD. Spoločnosť uviedla, že bez zahrnutia účtovných položiek, ktoré nesúviseli s jej pokračujúcimi činnosťami, jej zisk za január až marec bol v sume 18 centov na akciu. Analytici oslovení v prieskume Zacks Investment Research očakávali, že na tejto báze bude zisk Yahoo 16 centov na akciu.
Po odrátaní reklamných poplatkov boli tržby firmy za prvý kvartál v objeme 834 mil. USD, čo bol medziročný pokles o 3 percentá. Výsledky za január až marec budú poslednou kvartálnou správou v 21-ročnej histórii Yahoo ako firmy s verejne obchodovateľnými akciami, ak sa nečakane nezruší dohoda o tom, že Yahoo prevezme spoločnosť Verizon.
Yahoo očakáva, že prevzatie za 4,5 mld. USD sa uzavrie v júni. Konečná cena, za ktorú Verizon firmu Yahoo kupuje, je znížená o 350 mil. USD, aby sa vykompenzovala škoda spôsobená dvoma rôznymi útokmi hackerov, pri ktorých unikli osobné informácie z vyše 1 mld. užívateľských účtov na Yahoo.

Anglická herečka Rosamund Pike sa predstaví v hlavnej úlohe zatiaľ nepomenovanej snímky o zosnulej americkej novinárke Marie Colvin, ktorá pracovala v rôznych vojenských konfliktoch. Autorom scenára je Arash Amel, ktorý ho napísal na základe článku Marie Colvin’s Private War spisovateľky a novinárky Marie Brenner, ktorý vyšiel v auguste 2012 v magazíne Vanity Fair. O réžiu sa postará Matthew Heineman, pričom nakrúcať plánujú začať v októbri vo Veľkej Británii a na Blízkom východe.
Marie Colvin pracovala od roku 1985 pre britské noviny The Sunday Times a ako vojnová reportérka pôsobila napríklad v Čečensku, Kosove, Sierra Leone, Zimbabwe, Líbyi, Východnom Timore či na Srí Lanke, kde v roku 2001 prišla o ľavé oko. Colvin zomrela vo februári 2012 pri výbuchu nálože počas obliehania sýrskeho mesta Homs.
Tridsaťosemročná Rosamund Mary Ellen Pike je známa napríklad z bondovky Dnes neumieraj (2002) či mysteriózneho trileru Stratené dievča (2014), za výkon v ktorom si vyslúžila nominácie na Oscara, cenu BAFTA i Zlatý glóbus. Okrem toho si zahrala aj v snímkach ako Libertin (2004), Pýcha a predsudok (2005), Fraktúra (2007), Škola života (2009), Klony (2009), Made in Dagenham (2010), Barneyho ženy (2010), Johnny English sa vracia (2011), Jack Reacher: Posledný výstrel (2012), Hnev titanov (2012), Na konci sveta (2013), Dlhá cesta dole (2014) alebo A United Kingdom (2016).


©2017, Autorské práva SITA a.s a uvedené agentúry. Všetky práva vyhradené. Opätovné vydanie alebo rozširovanie obsahu tejto správy bez predchádzajúceho písomného súhlasu SITA a.s. a uvedených agentúr je výslovne zakázané.

Kandidátka prezidentských volieb vo Francúzsku Marine Le Penová žiadala odstránenie vlajky EÚ zo štúdia televízie TF1, kde mala vystúpiť v rámci predvolebnej kampane. Televízny kanál v noci nadnes informoval, že jej žiadosti vyhovel.
Moderátor relácie Demain (Zajtra) Gilles Bouleau vo vysielaní uviedol, že Le Penová odstránením vlajky EÚ podmienila svoju účasť v relácii, ktorej hosťami sú postupne všetci 11 uchádzači o prezidentskú funkciu.
Le Penová vysvetlila, že chce "byť prezidentkou Francúzskej republiky, nie Európskej únie".
"Tvrdím, že EÚ spôsobila našej krajine a nášmu národu mnoho zla, v ekonomickej a sociálnej oblasti a odstránením hraníc," vysvetlila Le Penová svoju požiadavku na odstránenie vlajky EÚ z televízneho štúdia.
Dodala, že jej prvým rozhodnutím v prípade jej zvolenia za francúzsku prezidentku bude "vrátenie štátnych hraníc (Francúzska) Francúzom."
Toto opatrenie označila za nástroj boja proti "nebezpečenstvu islamistického terorizmu, ktorý sa k nám infiltruje okrem iného aj prostredníctvom prílevu migrantov, aby nám (tak) zasadil ranu priamo do srdca".
V rozhovore pre aprílové číslo mesačníka Causeur Le Penová vyhlásila, že ak sa stane hlavou štátu, má v úmysle zakázať vyvesovanie vlajok EÚ na úradných budovách vo Francúzsku. Spravodajský server 20minutes.fr v tejto súvislosti napísal, že vlajka EÚ nie je vyvesená na radniciach viacerých miest, kde sa primátorom či starostom stal kandidát FN.
Prezidentské voľby vo Francúzsku sa uskutočnia túto nedeľu. Podľa prieskumov verejnej mienky má Le Penová veľkú šancu postúpiť do rozhodujúceho druhého kola, ktoré sa bude konať 7. mája.

Copyright © TASR 2017

Britská premiérka Theresa Mayová sa nebude zúčastňovať televíznych debát pred plánovanými júnovými predčasnými parlamentnými voľbami. Mayová to dnes povedala v rozhovore s rozhlasovou stanicou BBC. Uviedla, že sa radšej stýka s voličmi osobne.
Mayová v utorok nečakane oznámila, že chce 8. júna usporiadať predčasné voľby. Podľa konzervatívnej političky sú nutné kvôli politickému rozštiepeniu v otázke odchodu Británie z Európskej únie.
O jej pláne bude dnes hlasovať dolná snemovňa. Na schválenie predčasného hlasovania je potrebný súhlas dvoch tretín poslancov, teda aj časti opozície. Predpokladá sa, že poslanci voľby schváli.
Šéf opozičných labouristov Jeremy Corbyn premiérku kritizoval, že odmietaním účasti v televíznych debatách sa snažia vyhnúť priamej konfrontácii. "Usporiadajme debaty. Demokracia je potrebuje a Briti si ich zaslúži," povedal Corbyn.
Podobne sa vyjadril aj vodca opozičných liberálnych demokratov Tim Farron, ktorý premiérku obvinil, že pohŕda verejnosťou. "Briti by mali mať možnosť sledovať, ako potenciálny vodcovia diskutujú o budúcnosti našej krajiny," povedal.
Mayová v dnešnom rozhovore s BBC pripomenula, že ak by sa britskej parlamentné voľby konali v riadnom termíne v roku 2020, narúšala by kampaň s najnáročnejšie fázou vyjednávania Británie s EÚ o podmienkach odchode z únie. Usporiadanie predčasných volieb tento rok v júni tejto situácii predíde, vyhlásila Mayová.
Podľa súčasného harmonogramu má Británia oficiálne opustiť Európsku úniu v marci 2019. Parlamentné voľby sa podľa pôvodného plánu mali uskutočniť 7. mája 2020. "Ak by sa voľby konali v roku 2020, dostala by kampaň na kľúčové obdobie rokovaní o brexitu, na záverečnú fázu týchto rokovaní, "povedala Mayová.

Copyright © ČTK 2017