24. 4. 2017

Zomrela Jana Dudková

Zomrela Jana Dudková

Vo veku 85 rokov nás dnes opustila dramaturgička Českej televízie a scenáristka Jana Dudková. O smrti informovala ČTK jej dcéra Anna Vášová.
Jana Dudková patrila k zakladateľskej generácii Československej televízie a spolupracovala s jej klasikmi Jiřím Hubačom, Oldřichom Daňkom, Janom Jílkom, Mariou Poledňákovou a mnohými ďalšími. Podieľala sa okrem iného na seriáloch Bol raz jeden dom a Sanitka, ako scenáristka na celovečerných filmoch Hanele a Golet v údolí natočených podľa predlôh Ivana Olbrachta Karlom Kachyňom a Zeno Dostálom.
Jana Dudková patrila medzi výrazné osobnosti televíznej dramaturgie a scenáristiky. Jej práca je úzko spätá s Českou, respektíve Československou televíziou, kde sa ako autorka podpísala pod rad dramatických titulov. Okrem spomínaných to bola napríklad adaptácia Jiráskovho románu Na dvore vojvodskom či Nerudových arabesiek, detektívok Sieť na bludička alebo Bábika.
Ako dramaturgičku ju diváci nachádzajú v titulkoch obľúbených programov, ako sú dráma Ťažní ptáci, televízne filmy Ako vytrhnúť veľrybe stoličku a Ako dostať otecka do polepšovne, trilógie o ohnivých ženách, seriály Bol raz jeden dom a Dnes v jednom dome, Dobrá voda, Sanitka ( spolu s dramaturgom Otakarom Fenclom).

Copyright © ČTK 2017