28. 6. 2017

MEDIA NEWS

MEDIA NEWS

Americký herec a hudobník Penn Badgley sa predstaví v seriáli You. Tridsaťročný predstaviteľ Dana Humphreyho zo seriálu Gossip Girl (2007 - 2012) stvárni manažéra kníhkupectva posadnutého ctižiadostivou spisovateľkou. Na získanie informácií o žene využíva sociálne médiá a postupne sa zbavuje všetkých prekážok, ktoré mu stoja v ceste. O scenár sa postarali Greg Berlanti a Sera Gamble. Inšpirovali sa pritom románom, ktorý vyšiel v českom preklade pod názvom Ty (2014) autorky Caroline Kepnes. Na produkcii spolupracujú Berlanti, Gamble, Sarah Schechte, Leslie Morgenstein a Gina Girolamo.
Penn Badgley je známy predovšetkým ako spomínaný Dan Humphrey zo seriálu Gossip Girl. Rodák z Baltimoru v štáte Maryland si zahral aj v snímkach ako John Tucker musí zomrieť (2006), Navždy silný (2008), Otčim (2009), Ľahko ju zbaliť (2010) alebo Deň pred krízou (2011). V dráme Greetings from Tim Buckley (2012) stvárnil speváka Jeffa Buckleyho. Vlani vo februári vydal so svojou kapelou MOTHXR album Centerfold.©2017, Autorské práva SITA a.s a uvedené agentúry. Všetky práva vyhradené. Opätovné vydanie alebo rozširovanie obsahu tejto správy bez predchádzajúceho písomného súhlasu SITA a.s. a uvedených agentúr je výslovne zakázané.


Americká spoločnosť Facebook oznámila, že posledné dva mesiace vymazávala týždenne 66.000 odkazov. Tento gigant medzi sociálnymi médiami totiž podniká rozsiahle zásahy proti odkazom, ktoré pokladá za prejav nenávisti.
      Spoločnosť v blogu uviedla, že vymazávanie odkazov môže "byť vnímané ako cenzúra", ale snaží sa svoj postup verejnosti dobre vysvetliť a chce ešte zlepšiť svoje zásahy proti prejavom nenávisti.
      Facebook definuje prejav nenávisti ako útok na ľudí na základe ich rasy, sexuálnej orientácie a "ďalších chránených charakteristík".
      Spoločnosť so sídlom v meste Menlo Park v Kalifornii sa podľa svojich slov spolieha na to, že dve miliardy užívateľov Facebooku jej nahlásia akékoľvek nenávistné odkazy, ktoré na sieti nájdu. Zamestnanci potom odkazy prezrú a rozhodnú, či ich vymažú.
      Facebook dodal, že nasledujúci rok si na skúmanie odkazov plánuje najať ďalších 3000 ľudí. Tí sa pridajú k 4500 ľuďom, ktorí už v súčasnosti odkazy preverujú.
      Robíme aj chyby, uviedla spoločnosť. Vlani napríklad Facebook vymazal odkaz černošského aktivistu, ktorý zverejnil nenávistný e-mail doručený na jeho adresu, a ten obsahoval aj nactiutŕhačské slová. Facebook dodal, že odkaz vrátil na internet a ospravedlnil sa.
      "Vieme, že tento druh chýb spôsobuje hlboké znepokojenie zainteresovaným ľuďom a že idú proti všetkému, čo sa vo Facebooku snažíme dosiahnuť," napísal v blogu viceprezident Facebooku Richard Allen.
      Takmer všetky technologické spoločnosti vlastniace sociálne médiá zápasia s tým, aby našli rovnováhu medzi umožnením slobody prejavu a zabránením extrémizmu.
      Minulý týždeň spoločnosť Google informovala, že podniká zásahy proti teroristickej propagande a ďalším extrémistickým videám na svojom webe YouTube, keďže silnie kritika internetu a jeho úlohy v masovom násilí. Google tiež oznámil, že si najal ďalších ľudí na sledovanie nenávistných a extrémistických prejavov na internete a cieľom je zabrániť ich šíreniu prostredníctvom YouTubu.


Príjem z pokuty vo výške 2,42 miliardy eur, ktorú Európska komisia (EK) udelila spoločnosti Google, pôjde do rozpočtu Európskej únie (EÚ). Táto suma je vyššia ako rozpočtové príspevky zhruba dvoch tretín členských štátov. Google už avizoval, že zvažuje odvolanie proti pokute. No ak ju bude musieť zaplatiť, bude to nielen rekordný peňažný trest, ale aj "pekný" jednorazový príjem pre EÚ.
      Z údajov EÚ za rok 2015 vyplýva, že sankcia vo výške 2,42 miliardy eur by bola v skutočnosti oveľa väčšia ako ročné príspevky až 18 štátov EÚ do rozpočtu bloku.
      Ale ešte je skoro na to, aby v Bruseli uvoľnili zátky na šampanskom. Nikoho asi neprekvapí, že materská spoločnosť Google - Alphabet Inc. s rozhodnutím EK, ktorá dohliada na hospodársku súťaž v Únii, nesúhlasí. Očakáva sa, že sa proti nemu odvolá. Celý proces tak môže trvať niekoľko rokov, kým padne konečný verdikt.
      Akákoľvek pokuta, či pre Google alebo iné spoločnosti, ktoré porušili pravidlá EÚ, ide priamo do rozpočtu bloku. Vzhľadom na to, že rozpočet EÚ bol v roku 2016 na úrovni približne 150 miliárd eur, sa pokuta pre Google rovná približne 1,6 % celkových príjmov EÚ.
      Rozpočet EÚ je veľmi zložitý. Príspevky členských štátov sú jedným z elementov rozpočtu. Mnohé štáty v konečnom dôsledku dostávajú z Bruselu späť viac peňazí, než mu posielajú, čím sa stávajú čistými príjemcami.
      Príjem z pokuty, ak ju Google po odvolaní bude musieť zaplatiť, tak pomôže znížiť členským štátom príspevky do rozpočtu. Tieto redukcie sa rozložia pomerne. Inými slovami, najväčšiu kompenzáciu získa Nemecko, ako najväčší prispievateľ do rozpočtu EÚ.
      Je však dôležité mať na pamäti, že kolísanie rozpočtových výpočtov by mohlo účinne "eliminovať" vplyv zníženia príspevku v danom roku (po konečnom verdikte) pre jednotlivé členské štáty, uviedol Jacob Funk Kierkegaard z Peterson Institute of International Economics vo Washingtone, ktorému sa nepáči, že EK využíva pokuty na posilnenie svojho rozpočtu.
      EÚ v rámci svojich rozpočtových pravidiel nezahŕňa príjmy z pokút do výpočtov, pokiaľ existuje možnosť, že by rozhodnutie mohlo byť zrušené. EÚ uložila v roku 2015 za porušenie zákona o hospodárskej súťaži pokuty 38 podnikom v celkovej výške 364 miliónov eur. Tie, ktoré neboli predmetom sporov, ako aj príjmy z predchádzajúcich pokút, ktoré boli potvrdené, dosiahli v roku 2015 celkovo 1,4 miliardy eur, uviedla Európska komisia.

Copyright TASR ©2017