30. 6. 2017

MEDIA NEWSMEDIA NEWS
Americký prezident Donald Trump pokračuje vo svojich útokoch voči médiám a jednotlivým novinárom. Jeho najnovšou obeťou sa stalo moderátorské duo televízie MSNBC Mika Brzezinská a Joe Scarborough, ktoré opakovanie kritizuje prezidentovu politiku. Trump vo štvrtok označil Brzezinskú na Twitteri za "bláznivú Miku s nízkym IQ" a Scarborougha nazval "psycho-Joe".
      Trumpov hnev vyvolala najnovšia relácia MSNBC s názvom "Morning Joe", v ktorej Brzezinská kritizovala Trumpov štýl politiky a jeho správanie označila za "nenormálne", vzbudzujúce pochybnosti o jeho duševnom stave. Trump podľa nej "klame každý deň", podkopáva autoritu svojich spolupracovníkov a zneužíva ich ako pešiakov. Keby sa takto správal šéf stanice, kde pracuje, dostal by podľa Brzezinskej výpoveď.
      Trump sa následne na Twitteri pustil do oboch moderátorov. V dvoch tweetoch okrem iného napísal, že hoci "bláznivá Mika s nízkym IQ" a "psycho-Joe" zo slabo sledovanej relácie, ktorú už nepozerá, ho "ohovárajú", sa s ním okolo Nového roka chceli tri noci po sebe stretnúť v jeho floridskom sídle Mar-a-Lago. Brzezinská vtedy "škaredo krvácala po facelifte (chirurgické napnutie kože na tvári)", preto sa s oboma odmietol stretnúť.
      "Je to smutný deň pre Ameriku, keď prezident trávi svoj čas mobingom, klamstvami a chrlením úbohých osobných útokov namiesto toho, aby si robil svoju prácu," odpovedala MSNBC takisto prostredníctvom Twitteru na Trumpovu tirádu.
      Prezidentova reakcia vyvolala odmietavé reakcie aj v radoch republikánov. Republikánsky predseda Snemovne reprezentantov Paul Ryan nazvaný Trumpov tón "nevhodný". Senátork Lindsey Graham na Twitteri uviedol: "Pán prezident, Váš tweet bol nedôstojný Vášho úradu a reprezentuje to, čo je v americkej politike zlé, nie veľkosť Ameriky." Senátor Ben Sasse apeloval na prezidenta: "Prosím, prestaňte s tým. To nie je normálne a nedôstojné Vášho úradu."
      Trumpova hovorkyňa Sarah Sandersová však prezidentove slová obhajovala ako primerané. Na tlačovej konferencii vyhlásila, že Trump "bojuje proti ohňu ohňom" a nedovolí, aby ho ľavicovoliberálne médiá alebo elity "šikanovali".
      Päťdesiatročná Mika Brzezinská je dcérou Zbigniewa Brzezinského, amerického politológa poľského pôvodu, ktorý zomrel 26. mája vo veku 89 rokov a v minulosti bol poradcom prezidenta USA Jimmyho Cartera pre národnú bezpečnosť. Jej 54-ročný kolega je bývalý republikánsky kongresman. Brzezinská a Scarborough sú zasnúbení.
      Najnovšia kauza pripomína Trumpov verbálny útok voči televíznej moderátorke kanála Fox News Megyn Kellyovej počas vlaňajšej predvolebnej kampane. Po prvej televíznej debate ako prezidentský kandidát ju Trump obvinil, že mu kladie neobjektívne otázky, a napísal: "Bolo vidieť, že krvácala z očí, krv sa valila zovšadiaľ." Tieto slová boli všeobecne chápané ako narážka na menštruáciu a vyvolali búrku kritiky.Poslanci dolnej komory nemeckého parlamentu schválili dnes návrh zákona, ktorý má zamedziť šíreniu nenávistných prejavov a falošných správ prostredníctvom internetových sociálnych sietí, informovala agentúra AP.
      Príslušný legislatívny návrh v apríli schválila vláda nemeckej kancelárky Angely Merkelovej. Na jeho základe budú môcť prevádzkovatelia sociálnych sietí dostať vysoké finančné pokuty do výšky 50 miliónov eur v prípade, ak urýchlene - v priebehu jedného týždňa - neodstránia zo svojich stránok škodlivý obsah.
      Kritici sa obávajú, že nové pravidlá môžu mať dramatický dosah na slobodu prejavu v on-line priestore.
      Predkladateľ návrhu, minister spravodlivosti Heiko Maas, tvrdí, že schválené legislatívne zmeny sú potrebné, keďže prevádzkovatelia sociálnych sietí nevyvíjajú dostatočné úsilie na odstraňovanie obsahu podnecujúceho nenávisť. Zákon tiež umožní efektívnejšie presadzovanie už existujúceho zákazu popierania holokaustu.
      Koalícia kancelárky Merkelovej pristúpila ku sprísneniu platných pravidiel aj pre obavy, že by napríklad šírenie falošných správ mohlo ovplyvniť septembrové parlamentné voľby v Nemecku. Podozrenia z manipulácie tohto druhu sa objavili v súvislosti s vlaňajšími prezidentskými voľbami v USA.Copyright © TASR 2017

Prominentnú vietnamskú blogerku odsúdili vo štvrtok na 10 rokov väzenia za facebookové statusy a rozhovory pre zahraničné médiá, ktorými podľa prokurátora prekrúcala vládnu politiku a hanobila režim. Obvinenie zo šírenia propagandy proti komunistickej vláde sa vzťahuje k obsahu 18 zverejnených článkov a rozhovorov pre médiá ako Voice of America alebo Radio Free Asia.
Nguyen Ngoc Nhu Quynh je 37-ročná blogerka a slobodná matka dvoch detí, známa tiež pod menom Mother Mushroom. Zároveň je spoluzakladateľkou blogerskej internetovej platformy a vo Vietname je veľmi populárna. V článkoch písala o ľudských právach, úmrtiach civilistov zadržaných v policajnej väzbe či vypustení toxickej látky taiwanskou továrňou, čo spôsobilo jednu z najväčších environmentálnych katastrof vo Vietname, v dôsledku ktorej uhynuli tisícky rýb.
Quynh na súdnom procese vo štvrtok obhajovala svoju nevinu a právo na slobodu prejavu. Jej odsúdenie pobúrilo médiá, ľudskoprávne organizácie a viaceré krajiny sveta. "Spojené štáty vyzývajú Vietnam, aby okamžite prepustil Mother Mushroom a všetkých ostatných väzňov svedomia, zároveň žiadajú, aby všetci ľudia vo Vietname mali právo slobodne vyjadriť svoje názory a mohli sa zhromažďovať bez strachu z potrestania," povedala hovorkyňa amerického ministerstva zahraničných vecí Heather Nauert. Vietnamskí predstavitelia reagovali, že aktivistov súdia v súlade s miestnym právom.
Quynh zadržali v októbri minulého roku počas návštevy ďalších aktivistov vo väzení. V marci získala ocenenie za odvahu Women of Courage Award udeľované americkým ministerstvom zahraničia.

Britského novinára Jiyara Gola zadržali na letisku v Istanbule, odkiaľ ho následne deportovali. Muž na sociálnej a mikroblogovacej sieti Twitter uviedol, že sa vracal z autonómnej oblasti Iracký Kurdistan, keď ho zadržali, prehľadali, vypočúvali a následne ho prinútili odletieť do mesta Arbíl. Podľa novinára boli dôvodom deportácie jeho reportáže pre BBC.
Podľa Združenia tureckých novinárov, už v krajine uväznili 159 žurnalistov a zrušili 150 zdrojov spravodajstva. Z Turecka tiež vyhnali aj niekoľkých ďalších zahraničných novinárov.2017, Autorské práva SITA a.s a uvedené agentúry. Všetky práva vyhradené. Opätovné vydanie alebo rozširovanie obsahu tejto správy bez predchádzajúceho písomného súhlasu SITA a.s. a uvedených agentúr je výslovne zakázané.