30. 6. 2017

MEDIA NEWSMEDIA NEWSProminentnú vietnamskú blogerku postavia pred súd za facebookové statusy, ktoré podľa prokurátora prekrúcali vládnu politiku a hanobili režim. Blogerku Nguyen Ngoc Nhu Quynh, známu pod menom Mother Mushroom, obvinili zo šírenia propagandy proti komunistickej vláde. Za takýto prečin si môže vyslúžiť až 12 rokov väzenia.

Právnik Le Van Luan povedal, že prokurátor jej navrhol trest vo výške osem až desať rokov za mrežami, Quynh však na súdnom procese vo štvrtok plánuje obhájiť svoju nevinu. Okolo budovy súdu v juhocentrálnej provincii Khanh Hoa je posilnená bezpečnosť.

Quynh zadržali v októbri minulého roku počas návštevy ďalších aktivistov vo väzení. V marci získala ocenenie za odvahu Women of Courage Award udeľované americkým ministerstvom zahraničia.

©2017, Autorské práva SITA a.s a uvedené agentúry. Všetky práva vyhradené. Opätovné vydanie alebo rozširovanie obsahu tejto správy bez predchádzajúceho písomného súhlasu SITA a.s. a uvedených agentúr je výslovne zakázané.Rozhlasová a televízna Verejnoprávna vysielacia spoločnosť Ukrajiny (UA:PBC) musí zaplatiť "značnú" pokutu za to, že ruskej kandidátke nebolo umožnené zúčastniť sa minulý mesiac na Eurovíznej pesničkovej súťaži v Kyjeve. V Ženeve to dnes oznámila Európska vysielacia únia (EBU). Eurovízna pesničková súťaž je najznámejším koprodukčným programom tohto strešného združenia rozhlasových a televíznych staníc.
      Ukrajinská civilná kontrarozviedka (SBU) zakázala ruskej speváčke Juliji Samojlovovej vstup do krajiny na tri roky, pretože v roku 2015 vystupovala na Kryme, ktorý Rusko rok predtým anektovalo.
      Ukrajinská vysielacia spoločnosť UA:PBC "si nesplnila adekvátne svoje povinnosti, čo sa týka spolupráce s EBU ohľadne účasti ruskej umelkyne," uviedla vo vyhlásení EBU.
      Jej hovorca povedal, že výšku pokuty nezverejnia.
      EBU ukrajinskej vysielacej spoločnosti vytýka tiež organizačné nedostatky pri príprave tohtoročnej súťaže. "Odviedlo to pozornosť od súťaže a ohrozilo povesť Eurovíznej pesničkovej súťaže."
      EBU napomenula aj prvý kanál ruskej televízie, ktorý odmietol akciu odvysielať, keď na nej nepovolili účasť Samojlovovej. Pokutu mu však neudelila.
      Ukrajinská vysielacia spoločnosť má podľa slov hovorcu EBU právo sa voči pokute odvolať.

Copyright TASR ©2017