10. 3. 2018

Vražda novinára Jána Kuciaka

Vražda novinára Jána Kuciaka

Podpredseda vlády SR pre investície a informatizáciu Peter Pellegrini (Smer-SD) vníma aktuálnu atmosféru na Slovensku a podľa jeho slov to nie je nič príjemné. Uviedol to v diskusnej relácii RTVS Sobotné dialógy. 
      "Vždy som mal a mám veľkú pokoru pred ľuďmi a vyslovovaním ich názoru. V demokratickej krajine nikomu nemožno upierať právo, aby šiel slobodne vyjadriť svoj názor," povedal Pellegrini. Podpredseda Smeru-SD uviedol, že rozumie emóciám, ktoré prevládali na zhromaždeniach naprieč celým Slovenskom. "Som rád, že to prebehlo veľmi slušne a bez nejakých násilností, skonštatoval. 
      Pellegrini zhromaždenia neoznačil za štátny prevrat. "Bola to demonštrácia, akej sme svedkami vo vyspelej demokratickej Európe, rovnaké sa konajú v Nemecku, Taliansku, vo Francúzsku. Slovensko nie je zvyknuté na takéto prejavy, ale v iných krajinách sú na týždennom poriadku," povedal. 
      "SR je demokratický štát. Nikto proti takýmto protestom, pri ich organizovaní, počas ich priebehu alebo po ich skončení neprotestoval ani nevyvíjal žiadne aktivity, aby tento slobodný prejav občanov akýmkoľvek spôsobom zmaril," priblížil Pellegrini.
      Podpredseda Smeru-SD poznamenal, že by sa cítil podstatne horšie, keby videl, že sa bráni sloboda slova alebo sa zakazuje novinárom písať to, čo píšu posledné dva týždne, či sa niekomu zatvárajú ústa. "Nie je to to, čo sa na Slovensku deje," poznamenal s tým, že rešpektuje, že na Slovensku je skupina ľudí, ktorých pobúrila vražda novinára Jána Kuciaka a jeho snúbenice. 
      Poslankyňa NR SR Veronika Remišová (OĽaNO) potvrdila, že išlo o najväčšie pokojné zhromaždenie od vzniku samostatného Slovenska. "Ľudia vyslali jasný signál tejto vláde. Povedali, že už toho bolo dosť a bolo by zradou občanov, keby k žiadnym zmenám nedošlo," povedala poslankyňa. Slovensko prirovnala ku krajine, ktorá má túžbu ísť smerom dopredu, ale má obuté topánky, ktoré ho tlačia a vytvárajú mu otlaky. Podľa jej slov nestačí "vyrezať jeden otlak", a to odvolať ministra vnútra Roberta Kaliňáka (Smer-SD) alebo poslať preč policajného prezidenta Tibora Gašpara. "Treba vymeniť topánky a po tom ľudia volali na námestí," uzavrela Remišová. 

Užšie vedenie koaličnej strany Most-Híd sa zišlo v budove Národnej rady SR, aby po návrate predsedu strany Bélu Bugára z dovolenky oficiálne spustili debatu o politickej kríze na Slovensku. Bugár krátko po svojom prílete novinárom povedal, že vidí tri scenáre. Konkrétnejší však byť nechcel.
      "Nešpekulujme, ešte sme nerokovali so Smerom-SD. My máme tri možnosti, ktoré navrhneme partnerom, a uvidíme, ako budú reagovať," vyhlásil Bugár do telefónu. Svoju dovolenku v čase politickej krízy podľa portálu Aktuality.sk vysvetlil tým, že to bolo po dlhej dobe. "Raz za 28 rokov sme sa s manželkou vybrali za veľkú mláku, ak to takto môžem povedať, no a nakoniec som to musel skrátiť o dva dni," povedal.
      Bugárovci už krátko po vražde novinára Jána Kuciaka a jeho snúbenice Martiny Kušnírovej formulovali požiadavku, aby odstúpil minister vnútra Robert Kaliňák (Smer-SD). Tento týždeň sa mali k situácii vyjadriť aj stranícke regionálne štruktúry. Konečný verdikt o budúcnosti Mosta-Híd v koalícii by mal padnúť na republikovej rade začiatkom týždňa. Ešte predtým má zasadnúť koaličná rada.

Žiaden prejav občanov sa nemôže politikmi ignorovať, ale nemal by sa ani zneužívať. Uviedol to pre TASR predseda NR SR Andrej Danko (SNS) na margo piatkových (9.3.) zhromaždení, ktoré sa konali naprieč celým Slovenskom i vo svete.
      "Budem sa ďalej snažiť zmieriť prezidenta a premiéra, aj keď sa mi to včera nepodarilo," povedal Danko. Traja najvyšší ústavní činitelia sa v piatok nedohodli na spoločnom znení dokumentu, ktorým by reagovali na súčasnú situáciu v krajine po vražde novinára Jána Kuciaka a jeho snúbenice. Avšak, všetci traja majú želanie, aby sa v spoločnosti zachoval pokoj. 
      Danko poznamenal, že on sám v '89 a aj po únose Kováča mladšieho demonštroval. "Vyzývam ľudí, nech vstúpia do politických strán, to je cesta pre zmenu veci verejných," dodal Danko. 
      Poslanec NR SR Anton Hrnko (SNS) pre TASR uviedol, že piatkové protesty boli legitímne. Zároveň očakáva od avizovaného víkendového stretnutia koaličných partnerov Smeru-SD a Mosta-Híd, že nájdu spoločnú cestu, ako pokračovať ďalej. 
      Počas najväčšej demonštrácie v ére samostatného Slovenska prišli do ulíc desaťtisíce ľudí, len v Bratislave sa ich počet odhaduje na viac ako 50.000. Na zhromaždení s názvom Postavme sa za slušné Slovensko ľudia spoločne žiadali dôkladné a nezávislé vyšetrenie vraždy novinára Jána Kuciaka i jeho snúbenice Martiny Kušnírovej a novú dôveryhodnú vládu.
    

Zhromaždenia, ktoré sa konali v piatok (9.3.) naprieč celým Slovenskom, ale i vo svete, označila strana SaS za občiansku vzburu proti arogancii moci a neprávosti. Uvádza to predseda SaS Richard Sulík s členmi strany Ľubomírom Galkom, Janou Kiššovou a Luciou Ďuriš Nicholsonovou vo svojom stanovisku. 
      "Nepotvrdilo sa kuvikanie Roberta Fica (Smer-SD) o útokoch na verejné budovy. Na protestoch sa zúčastnili občania všetkých vekových kategórií, i tí, ktorí sa narodili po roku 1989. Všetkým patrí vďaka za odvahu vyjadriť svoj postoj," uvádza sa v stanovisku.  
      Ľudia chcú podľa liberálov dve veci. "Spravodlivý štát a vládu, ktorá bude spravodlivosť v štáte pestovať, nie ju ničiť. V piatok na slovenských námestiach bolo všetkým jasné, že spravodlivý štát je možný len bez vlády Roberta Fica," tvrdí SaS. Podľa nich existuje len jediná cesta, a tou sú predčasné parlamentné voľby, z ktorých vyjde demokratická vláda. 
      Liberáli naznačujú, že nastala doba, keď sa pod požiadavkou uskutočnenia predčasných parlamentných volieb zjednocuje celá spoločnosť. "Občania týmto vysielajú vláde Roberta Fica a poslancom vládnej koalície silný a jasný odkaz: Podporte pád tejto vlády a hlasujte za predčasné voľby. Slovensko je stále demokratickou krajinou a sme presvedčení, že ňou aj zostane," píše sa vo vyhlásení.

Stabilita krajiny je absolútne nevyhnutná a nesmie byť nadradená personálne nikomu. Vyhlásil to podpredseda vlády SR pre investície a informatizáciu Peter Pellegrini (Smer-SD) v relácii RTVS Sobotné dialógy v reakcii na požiadavku odchodu Roberta Kaliňáka (Smer-SD) z postu ministra vnútra. "Pretože stabilita krajiny je priorita a osobné záujmy jednotlivcov musia ísť bokom," podotkol Pellegrini.
      Ubezpečil, že Smer-SD pochopil požiadavku koaličného partnera Most-Híd. Strana preto musí podľa neho prísť na rokovania s takou ponukou, aby upokojila súčasnú situáciu, umožnila Mostu-Híd pokračovať vo vládnej koalícii a zároveň tak garantovala stabilné vládnutie. "Nebudem súhlasiť, aby vláda, ktorá by po nejakých nezhodách mala pokračovať ďalej, visela na šnúrkach od Kotlebových trenírok," zdôraznil Pellegrini. Na otázku, či je teda zmena na poste ministra vnútra hotová vec, odpovedal, že hotová vec to bude až vtedy, keď sa to povie verejne.
      Poslankyňa NR SR Veronika Remišová (OĽaNO) je však presvedčená, že stabilitu krajiny ohrozuje práve strana Smer-SD a súčasná vláda. Poukázala, že ani nie po polroku od koaličnej krízy v súvislosti s eurofondmi je tu ďalšia koaličná kríza. "Odchod Kaliňáka jednoducho nestačí. Policajný prezident musí s ním odísť tiež," zopakovala Remišová s tým, že ľudia si želajú zmenu vo všeobecnosti. Zároveň uistila, že záujmom opozície je v prvom rade vyšetrenie vraždy investigatívneho novinára Jána Kuciaka a jeho snúbenice Martiny Kušnírovej. "Aby sa Slovensko nadýchlo a aby Slovensko mohlo kráčať dopredu. A ľudia k tomu hovoria, že na to treba zmenu," dodala poslankyňa.

Premiér Slovenskej republiky Robert Fico by mal odvolať ministra vnútra Roberta Kaliňáka. Uviedol to v sobotu Manfred Weber, predseda Európskej ľudovej strany (EĽS/EPP), najvplyvnejšej politickej frakcie v Európskom parlamente (EP).
      Weber v stanovisku, ktoré jeho kancelária zaslala TASR, uviedol, že po návrate šesťčlennej osobitnej delegácie EP zo Slovenska, ktorá mala za cieľ objasniť okolnosti vyšetrovania vraždy novinára Jána Kuciaka a jeho snúbenice Martiny Kušnírovej, upozornil na obavy, že zodpovedné slovenské orgány nerobia všetko pre to, aby boli obe vraždy objasnené.
      "Správy kolegov z ich cesty na Slovensku sú veľmi znepokojujúce. Vzniká dojem, že zo strany najvyšších slovenských vládnych predstaviteľov nie je urobené všetko pre to, aby boli obe vraždy objasnené. Predstaviteľom strany Smer-SD sa nepodarilo vyvrátiť mediálne správy o prepojení strany premiéra Fica a najmä ministra vnútra Kaliňáka s mafiou. Toto nie je akceptovateľné," zdôraznil Weber.
      Líder EPP zároveň spresnil, že je neuveriteľné, že minister vnútra ako nadriadený polície, ktorá by spolu s prokuratúrou mala objasniť obe vraždy a ich okolnosti, je stále vo funkcii. "Ak chce premiér Fico ukázať, že má ešte štipku slušnosti a dôveryhodnosti, musí odvolať ministra vnútra," odkázal Weber do Bratislavy.
      Weber v závere svojej výzvy uviedol, že Európska ľudová strana očakáva od najvyšších predstaviteľov slovenskej vlády, že s plným nasadením objasnia tento kriminálny čin, zabezpečia slobodu tlače a slobodu prejavu a ukončia svoju "hru na schovávačku".

Copyright © TASR 2018