19. 1. 2021

MEDIA NEWS


MEDIA NEWS


Twitter dočasne zablokoval účet novozvolenej republikánskej kongresmanky Marjorie Taylorovej Greeneovej, ktorá je odhodlanou podporovateľkou dosluhujúceho prezidenta USA Donalda Trumpa a šíri krajne pravicové konšpiračné teórie. Kongresmanka v tejto súvislosti obvinila Twitter z cenzúry konzervatívnych názorov, informovala v pondelok agentúra AFP.
Twitter rozhodol o zablokovaní Greeneovej účtu v nedeľu po tom, ako zverejnila príspevky o údajných volebných podvodoch v jej domovskom štáte Georgia. Účet bol zablokovaný na 12 hodín pre "viacnásobné porušenie" pravidiel tejto sociálnej siete.
Spoločnosť Twitter predtým označila minimálne dva Greeneovej príspevky ako "sporné" a znemožnila ich zdieľanie a retweetovanie, a to pre riziko podnecovania násilností.
Podnikateľka Taylorová Greeneová sa stala členkou Snemovne reprezentantov amerického Kongresu 3. januára 2021. Šíri nepodložené tvrdenia Donalda Trumpa o zmanipulovaní prezidentských volieb z vlaňajšieho novembra. V minulosti tiež podporovala krajne pravicové protrumpovské konšpiračné teórie známe pod označením QAnon.
Samotný Trump ju označil za "budúcu hviezdu" Republikánskej strany.
Twitter v reakcii na násilnosti na Kapitole zo 6. januára zablokoval na dva dni účet aj samotnému dosluhujúcemu prezidentovi. Pozastavil aj viac ako 70.000 účtov podporujúcich konšpiračné teórie QAnon. Tieto voľne prepojené tvrdenia hovoria o tajnom sprisahaní satanistických pedofilov, ktorí sa údajne snažia zosadiť Donalda Trumpa z prezidentského úradu.
Súvisiace reštriktívne opatrenia prijali aj ďalšie veľké internetové spoločnosti ako Apple, Google a Amazon. To pobúrilo mnohých amerických republikánov vrátane Greeneovej, ktorí obvinili internetových gigantov z cenzúry a obmedzovania práva na slobodu prejavu.
"Keď sa konzervatívec odváži vyjadriť politický názor, ktorý internetová polícia vyhodnotí ako nie všeobecne prijímaný, tak sa stane terčom falošných obvinení z podnecovania násilia," komentovala Greeneová zablokovanie svojho účtu na Twitteri, píše AFP.Spoločnosť Facebook ustanoví v Turecku svojho zástupcu, ktorý sa v súlade s tamojším novým zákonom o sociálnych sieťach postará o odstraňovanie sporného obsahu. Informovala o tom agentúra AFP.
Pondelkové oznámenie amerického giganta prichádza deň predtým, ako spolu s podobnými platformami čelia hrozbe zákazu reklamy v Turecku.
Obhajcovia slobody médií sa na tento zákon pozerajú ako na snahu prezidenta Recepa Tayyipa Erdogana obmedziť politický diskurz a potlačiť disent v krajine s 83 miliónmi obyvateľov.
Facebook však uviedol, že jeho rozhodnutie neznamená, že zmení spôsob, akým bude narábať s požiadavkami vlády na odstránenie obsahu. Tvrdí, že svojho zástupcu stiahne, ak nadobudne pocit, že je nútený robiť kompromisy vo svojich zásadách a štandardoch komunity. "Chceli by sme podčiarknuť, že naša platforma je miesto, kde užívatelia môžu uplatniť svoje právo na slobodu prejavu," uvádza sa v stanovisku spoločnosti Facebook.
Nové turecké nariadenia o sociálnych médiách vstúpili do platnosti v októbri minulého roka. Vyžadujú, aby platformy s viac ako miliónom používateľov denne určili zástupcov, ktorí sa postarajú o vykonanie súdnych príkazov na odstránenie urážlivého obsahu do 48 hodín.
Spoločnosti Facebook by v prípade, ak by naďalej odmietala vymenovať takéhoto svojho zástupcu v Turecku, hrozilo od mája obmedzenie rýchlosti dátového prenosu o 90 percent.
Twitter minulý rok uviedol, že 86 percent všetkých žiadostí o odstránenie postov prichádza z Turecka, Ruska a Japonska.
K novému tureckému zákonu pristupujú sociálne média rôzne. Ruská obdoba Facebooku - VK - v novembri otvorila miestnu kanceláriu, naopak, Facebook, Twitter a YouTube v tom istom mesiaci dostali pokutu za nedodržanie zákona. Čínska aplikácia na krátke videá TikTok začiatkom tohto mesiaca prisľúbila otvorenie kancelárie v Turecku. Twitter zatiaľ rozhodnutie vymenovať svojho zástupcu v Turecku neoznámil.

 

Copyright © TASR 2021