7. 6. 2021

MEDIA NEWS

MEDIA NEWS


Google


Francúzsky úrad pre hospodársku súťaž uložil spoločnosti Google pokutu vo výške 220 miliónov eur za propagáciu vlastných služieb v sektore online reklamy. Uviedla to v pondelok tlačová agentúra AFP s odvolaním sa na vyhlásenie regulačného úradu.
Podľa AFP spoločnosť Google "nespochybnila fakty" a o pokute sa rozhodlo v rámci transakčného konania s americkým gigantom. Úrad pre hospodársku súťaž bol pôvodne na praktiky Google upozornený troma tlačovými koncernmi - News Corp, Le Figaro a Rossel. Mediálna spoločnosť Le Figaro neskôr z procesu odstúpila.
"Zistili sme, že spoločnosť Google poskytla prednostné zaobchádzanie svojim patentovaným technológiám ponúkaným pod značkou Google Ad Manager," uviedol úrad pre hospodársku súťaž v oficiálnom vyhlásení. A spresnil, že uvedené postupy spoločnosti Google sú obzvlášť závažné, pretože znevýhodňovali konkurentov spoločnosti na trhovisku reklamných sietí, ide o takzvané SSP (Supply-side Platforms), čiže platformy, na ktorých vydavatelia predávajú svoje reklamné plochy, ako aj vydavateľov webových stránok a mobilných aplikácií. V praxi sa to dotklo najmä vydavateľov novín.
Okrem finančných sankcií spoločnosť Google pristúpila aj na záväzky zamerané na riešenie problémov, na ktoré poukázalo vyšetrovanie úradu pre hospodársku súťaž.
"Toto je historické rozhodnutie, pretože ide o prvé rozhodnutie na svete, ktoré skúma zložité algoritmické aukčné procesy, pomocou ktorých funguje internetová display reklama," zdôraznila šéfka úradu pre hospodársku súťaž Isabelle de Silvová. Ide o reklamu, ktorá sa zobrazuje na obrazovkách používateľov internetu.
AFP pripomenula, že Alphabet, materská spoločnosť spoločnosti Google, dosiahla v prvom štvrťroku 2021 tržby vo výške 55,31 miliardy dolárov, predovšetkým prostredníctvom online reklamy. Spoločnosť čelí súdnym sporom z oblasti hospodárskej súťaže v niekoľkých ďalších krajinách.Európska komisia, oficiálne webové sídlo
V pondelok 7. júna vstúpilo do platnosti naradenie Európskej únie týkajúce sa šírenia teroristických obsahov v on-line prostredí. Uviedla to Európska komisia (EK) v správe pre médiá.
Podľa nového nariadenia budú digitálne platformy musieť označený teroristický obsah odstrániť do hodiny od nahlásenia zodpovednými orgánmi členských štátov.
Nové pravidlá pomôžu čeliť šíreniu extrémistických ideológií na internete, čo je dôležitá súčasť prevencie teroristických útokov a riešenia radikalizácie.
Komisia pripomenula, že nové pravidlá zahŕňajú silné záruky na zabezpečenie dodržiavania základných ľudských práv, ako sú sloboda prejavu a informácií.
V nariadení sa stanovujú povinnosti transparentnosti pre on-line platformy a pre vnútroštátne orgány, ktoré majú podávať správy o množstve odstráneného teroristického obsahu, o opatreniach použitých na identifikáciu a na odstránenie takýchto obsahov, o výsledkoch sťažností a odvolaní, ako aj o počte a druhu uložených sankcií voči digitálnym platformám.
Členské štáty EÚ budú môcť sankcionovať nedodržiavanie tohto nariadenia a rozhodnúť o výške sankcií, ktoré budú úmerné povahe porušenia nových pravidiel. Zohľadní sa tiež veľkosť platformy, ktorá porušila nariadenie, aby jej nebola uložená neprimerane vysoká pokuta.
Členské štáty EÚ, ako aj on-line platformy ponúkajúce služby v priestore Únie majú jeden rok na prispôsobenie sa novým pravidlám.
Podpredseda EK pre podporu európskeho spôsobu života Margaritis Schinas v tejto súvislosti uviedol, že nové "prelomové" pravidlá pomôžu v boji proti šíreniu teroristických obsahov na internete a bezpečnostná únia EÚ sa stáva skutočnosťou.
"Toto je obrovský míľnik v európskej protiteroristickej a protiradikalizačnej reakcii," opísal situáciu. Eurokomisárka pre vnútorné veci Ylva Johanssonová dodala, že okamžité mazanie teroristického obsahu je zásadné na to, aby sa teroristom zabránilo využívať internet na nábor nových útočníkov a prípravu útokov i na na oslavu uskutočnených zločinov.

 Copyright © TASR 2021