10. 6. 2021

Posledná šanca pre mladé talenty zahviezdiť v pripravovanej šou Virtuózi V4+

 Posledná šanca pre mladé talenty zahviezdiť

 


Mladé talenty sa môžu prihlásiť do šou Virtuózi V4+ - Moja Muzika

 v pripravovanej šou Virtuózi V4+

Aj tento rok majú mladé talenty možnosť predviesť svoje umenie v medzinárodnej relácii Virtuózi V4+. Možnosť zapojiť sa do kastingov bude však dostupná už len pár dní. Mladí hráči na hudobných nástrojov do 18 rokov a talentovaní speváci do 23 rokov sa môžu do aktuálneho ročníka súťaže prihlásiť do 15. júna na stránke https://virtuozok.hu/jelentkezes/.

Formát Virtuózov sa sústreďuje na objavenie mladých hudobných talentov klasickej hudby, a objaveným talentom ponúka také možnosti rozvoja a podpory, ku ktorým by sa inak len máloktorí z nich mohli dostať. V tomto roku sa predstavia súťažiaci z krajín V4 a Chorvátska.

Reláciu súčasne vysielanú v piatich krajinách sledovalo v minulom roku takmer 7 miliónov televíznych divákov a v čase od ukončenia súťaže si ich pozrelo vyše 66 miliónov online divákov. Všetci títo diváci sa mohli oboznámiť s bohatými hudobnými tradíciami, nádhernými atrakciami, úžasnými hudobnými lokalitami a mladými hudobnými talentmi zúčastnených krajín.

Slovenské osobné kastingové kolá prebehnú na konci júna a súťažiacich bude hodnotiť odborná porota zložená z významných slovenských umelcov. Porotcovské kreslá obsadia operná diva Adriana Kučerová, vilončelista Jozef Lupták, dirigent Symfonického orchestra Slovenského rozhlasu Adrián Kokoš a hosťujúci porotca z Maďarska Gábor Werner.

Do súťaže sa môžu prihlásiť všetci talentovaní hráči na hudobné nástroje, ktorí do 31. júla 2021 nedovŕšia vek 19 rokov a nadaní speváci, ktorí do 31. júla 2021 nedovŕšia vek 24 rokov.

Kritériom pre hráčov na hudobných nástrojoch je, aby ovládali hru na niektorom z týchto hudobných nástrojov:

- strunové a klávesové nástroje: klavír, čembalo, harfa, harmonika, gitara;

- sláčikové nástroje: husle, viola, violončelo, kontrabas;

- drevené dychové nástroje: flauta, priečna flauta, klarinet, hoboj, fagot, saxofón;

- plechové dychové nástroje: trúbka, pozauna, tuba, tenorový roh, lesný roh;

- bicie nástroje: xylofón, marimba, cimbal;

- národné hudobné nástroje.

V speváckej kategórii sa hľadajú talenty s výnimočnými klasickými speváckymi znalosťami. Súťažiaci by mali mať školené hlasy typu soprán, alt, mezzosoprán, tenor, barytón alebo bas.

Mladí talentovaní umelci sa môžu prihlásiť na stránke https://virtuozok.hu/jelentkezes/ vyplnením údajov a nahratím videí, pričom súčasťou videoprezentácie musí byť maximálne 5 minút dlhá video nahrávka nie staršia ako 6 mesiacov, v ktorej uchádzač prezentuje svoje hudobné znalosti a video v trvaní 1-2 minúty, v ktorom sa uchádzač predstaví, porozpráva o sebe, o svojom vzťahu k hudbe, svojich koníčkoch a veciach, ktoré sú pre neho dôležité.

Nádejní umelci budú môcť svoj talent odprezentovať na televíznych obrazovkách v 5 epizódach už na jeseň tohto roka. Počas 2 kastingových epizód, 2 semifinále a následného finále predstavia svoje výnimočné nadanie televíznym divákom v piatich krajinách. Na Slovensku bude vysielateľom relácie RTVS. Počas semifinále a finále bude súťažiacich hodnotiť aj „superporotca“ Maestro Plácido Domingo. Moderátormi semifinále aj finále budú svetová hviezda, televízna legenda Thomas Gottschalk a hviezda poľských televíznych relácií Ida Nowakowska.