28. 2. 2022

Dnes sa opätovne začne proces v kauze vraždy Kuciaka a jeho snúbenice

Dnes sa opätovne začne proces v kauze 

 vražda novinára Jána Kuciaka - téma na Pravde

vraždy Kuciaka a jeho snúbenice

 

 
Na Špecializovanom trestnom súde (ŠTS) v Pezinku sa má v pondelok (28. 2.) opätovne začať proces v kauze vraždy novinára Jána Kuciaka a jeho snúbenice Martiny Kušnírovej. Súd zároveň rozhodol o spojení veci s prípadom plánovanej vraždy prokurátorov.
V prípade vraždy novinára a jeho snúbenice bude súd opäť rozhodovať o vine Mariana K. a Aleny Zs. ŠTS ich pôvodne oslobodil spod obžaloby, ale Najvyšší súd (NS) SR vrátil vlani v máji prípad prvostupňovému súdu. Právoplatné sú v tejto kauze tri rozhodnutia. Miroslav Marček a Tomáš Sz. dostali 25-ročné nepodmienečné tresty odňatia slobody. Zoltán Andruskó 15 rokov nepodmienečne.
Pre prípravu vraždy súčasného generálneho prokurátora Maroša Žilinku, súčasného špeciálneho prokurátora Daniela Lipšica a bývalého námestníka generálneho prokurátora Petra Šufliarskeho čelí obžalobe päť osôb - Marian K., Alena Zs., Tomáš Sz., Dušan K. a Darko D.
Objednávka na vraždy Žilinku a Lipšica mala prísť na jeseň 2017, prijať ju mala Alena Zs. Po výpovedi Andruskóa odsúdeného v kauze vraždy novinára a jeho snúbenice zadržali i podnikateľa Dušana K. Vlani v marci obvinili v prípade aj občana Bosny a Hercegoviny Darka D. Podnikateľa Mariana K. obvinili ako posledného koncom júna 2021.

Zdroj: TASR